Дистанційна форма навчання Старша група “Сонечко”

29.05.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Підсумкове заняття з математичних уявлень, у світі природи

Тема: «Подорож у чарівний світ казки»

Мета: виявити знання дітей з математики, природного довкілля, мовленнєвого спілкування; закріпити з дитиною суміжні числа, склад числа з двох менших чисел, уміння рішень задач та прикладів; закріплювати уміння дитини називати слова з даним звуком, називати кольори пір року, впізнавати казки за уривками і головними героями; розвивати логічне мислення при рішенні кросвордів, пам’ять; виховувати любов до природи та художніх творів.

         Хід заняття

1.Сьогодні я вам пропоную здійснити подорож «У світ чарівної казки». У подорожі нас чекають казкові герої, різні пригоди та природні перешкоди.

         По дорозі ми пішли,

         Суміжні числа ми знайшли.

Завдання. Назвати «сусідів» чисел 2, 4, 6, 8, 1 і. д. Наприклад; у числа 3 суміжні числа 2 і 4.

Завдання. Просить яблунька дівчинку «Зірви мої яблучка, вони вже дозріли». З якої казки яблунька просила дівчинку? (Гуси-лебеді). Давай допоможемо яблуні. Для цього нам потрібно рішити прилади, якщо рішиш, то дізнаєтеся, скільки яблучок ти зібрав. 2+2= . ; 5+ 1=

2Дидактична гра Назви частини доби»

Вирушаємо далі. Ось місточок через річку. Проїздив раненько Король по містечку і питає: «Чиї це землі?», а селяни відповідають: «Маркіза-Карабаса». З якої казки цей уривок? (Кіт у чоботях). У яку частини доби проїздив Король? (Вранці).  А які частини доби ви ще знаєте? (День, вечір, ніч). Скільки їх? (4).

А ось, галявина!

Обізвався Півник «Круть! Верть! А ну подивіться, що я знайшов?». Що знайшов Півник? З якої казки Півник? (Колосок).

Дидактична гра «Порахуй зернята в колоску». Дитина підбирає необхідну цифру при утворенні даного числа, яке складається з двох менших чисел.

      2                                       3                                    4                                                                                                                          /   \

/             \                                /      \                              2    .

1             1                              1        .                           3     .

2         .                          1     .

3.Дидактична гра «Склади задачу»

Продовжується наша подорож. Дійшли до болота.

Вистрілив Іван-царевич і потрапила стріла… До кого? (Царівни жаби). З якої це казки? (Царівна жаба). І сказала Царівна жаба: «Допоможеш мені рішити задачу, допоможу тобі перейти болото».

«На дереві сиділо 3пташки. До них прилетіла ще одна пташка. Скільки пташок стало на дереві?»

Запитайте у дитини, скільки пташок сиділо на дереві(3), скільки до них ще прилетіло (1). Їх стало більше чи менше? Що потрібно зробити, щоб дізнатися, скільки пташок стало на дереві? (До трьох додати один, буде чотири. 3+1=4). Нехай дитина запише рішення цієї задачі.

4.Фізкультхвилинка

         Ми йшли, йшли

         До узлісся дійшли.

         Сів дід на пеньок

         І сказав дід: «Ох!»

З якої казки дідусь? (Ох). Які гарні пеньочки. Давай і ми з тобою присядемо і відпочинемо. Сідай зручненько. Дитина виконує рухи під супровід вірша.

         Пальчик об пальчик стук-стук

         Кулачками тук-тук,

         Тупнемо ніжками – туп-туп.

          Плеснемо в долоньки – плесь-плесь,

         Заховались звірі десь.

         Звірі ви гарненькі, де ви заховались?

         Вас я все шукаю, всюди заглядаю.

         Звірі, де ви? Ми прийшли до вас.

Трішки відпочили і продовжимо подорож.

А ось ми потрапили до лісу. Йшла дівчинка, а назустріч їй вовк: «Дівчинко, куди ти йдеш?» з якої казки ці герої? (Червона Шапочка).

З ким можна зустрітися в лісі? (Із звірами). Назви мені тих звірів, в назві яких є звуки (л, в).

Дидактична гра «Опиши тваринку». Дитина вибирає зображену тваринку, яка їй подобається та складає про неї описову розповідь. (Для цього потрібно назвати тварину, її зовнішній вигляд, повадки, чим живеться, яка вона).

Дидактична гра «Кольори пір року». Дитина повинна назвати, який колір у зими, весни, літа, осені. Чому у них такі кольори?

5.Зараз ми пограємо. У мене дуже цікаві ребуси, які потрібно прочитати з допомогою цифр і літер.

Ли+100+К (листок)               3+ЗУБ (тризуб)            40+А (сорока)

100+ЛІТНИК (столітник)               АК+3 + СА (актриса)

6.Завдання в зошиті цікава математика, стор.45. Допоможи принцесі потрапити до замку.

7.Підсумок заняття

Ось і закінчилася подорож. Чи цікава вона була для тебе? Що тобі найбільше сподобалося в подорожі?


       28.05.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Підсумкове заняття з грамоти, мовленнєвого розвитку

Тема: «Мій рідний край – моя Земля»

Мета: виявити обсяг знань з елементів грамоти та мовленнєвого спілкування; розвивати пам’ять, мислення; виховувати любов до своєї Батьківщини.

Хід заняття

1.Сьогодні на занятті ми з вами поговоримо про рідну українську мову, країну, Батьківщину, в якій ми з вами і живемо.

– Перш за все скажіть, в якій країні ми з вами живемо? (Україні).

– Якою мовою ми з вами розмовляємо? (Українською).

– Як називають наш народ? (Українці)

2.Читання вірша П. Тичини «Україна рідний край»

Україна рідний край

Поле, річка, зелен гай.

Любо стежкою іти

Тут живемо я і ти.

3.Так, Україна – наша Батьківщина, земля, наш рідний край з мальовничою природою, з славною багатовіковою історією, талановитими людьми, багатими традиціями. Це велика, сильна держава. (Розглядання ілюстрацій)

– Як називається столиця нашої держави? (Київ). Яка головна вулиця в Києві? (Хрещатик). Яка річка протікає в Києві? (Дніпро). Хто являється президентом нашої держави? Хто працює у Верховній Раді? (Депутати). Які державні символи ти знаєш? (Герб – тризуб, синьо-жовтий прапор, гімн «Ще не вмерла в Україні», автор Чубинський).

 

Що означає тризуб? (Воля, сила, любов). Що символізує синьо-жовтий прапор? (Голубу блакить неба і жовте колосся хліба). Чим славиться наша Україна? (Багатими землями, славними традиціями, талановитими людьми).

4.Розглядання карти України

Давайте зробимо невеличку подорож по карті України. Які основні полюси ви знаєте? (Південь, Північ, Захід, Схід). Де вони розміщені покажи на карті. Які гори розташовані на Заході? (Карпатські). А які на Півдні? (Кримські). Які моря є на Україні? (Чорне, Азовське). Яка вода в морі? (Солона). На що вона багата? (На йод). І тому вона лікує і дорослих, і дітей. У якій частині полюса ми з вами живемо? (На Півночі). Що вирощують у нас на полях? (Соняхи, буряк, картоплю, зернові культури). В якій області ми живемо? (Сумській). Яке місто є обласним? (Суми). Як називається наше місто? (Конотоп). Що цікавого є в нашому місті? На якій вулиці розташований наш дитсадок? Як він називається? Яка річка розташована біля нашого дитсадка? (Єзуч).

Покажи на карті найбільші річки України (Дніпро, Десна, Буг, Донець).

Назви та покажи найбільші міста на Україні.

5.Яких українських письменників, поетів ви знаєте? (Л. Українка, Т. Шевченко, І. Франко, М. Вовчок,            М. Коцюбинський).

-Хто з видатних письменників побував на Конотопщині? (Т.Г. Шевченко).

Кілька разів відвідав Конотопщину Український поет Т. Шевченко. Повертаючись з Києва до Петербурга він заїхав у село Гирівку (тепер село Шевченкове), де знаходився маєток сім’ї Лазаревських, з якою пов’язувала поета багаторічна дружба. Під час перебування в Гирівці, Шевченко написав портрет Лазаревської, а від’їжджаючи подарував їй свій автограф вірша «Садок вишневий коло хати». Влітку поет у супроводі братів Лазаревських виїхав з Гирівки до Кролевця. В Конотопі Шевченко зробив короткочасну зупинку. Які вірші ви знаєте Т. Шевченка? Вивчіть один з його віршів.

6.Ми спілкуємося з допомогою мови, а мова складається з речень. Речення складаються із слів.

Мовленнєва  гра «Назви різні слова» (Дорога, квіти, посуд…).

Слова складаються із складів. Наприклад: ка-ша, ав-то-мо-біль. Кількість складів визначається, скільки голосних у слові, скільки складів.

Слова складаються із звуків. Наприклад: а-п-е-ль-с-и-н (апельсин).

Звуки бувають голосні і приголосні тверді і м’які. Наприклад: у слові «апельсин», голосні –а, е, и; тверді приголосні – п, с, н; м’які приголосні – ль. Звуки на письмі позначаються буквами. Звуки ми чуємо, а букви бачимо і пишемо.

7.Завдання

– Скласти речення зі словом «Школа». (Ми скоро підемо до школи. Школа чекає першокласників.). Визначте скільки слів у реченні.(У 1 -4 слова, у 2 – 3). Нехай дитина друкованими літерами напише речення, слідкуючи, щоб відступала слово від слова. Скільки складів у слові «школа»? Назвати голосні та приголосні звуки в цьому слові.

Запропонуйте дитині прочитати слова, речення чи текст.

8.Запропонуйте дитині скласти розповідь про дитячий садок, як готувалися до школи за планом:

-Як називається садок, група.

– Які були заняття, що від них дізналися.

– Чому навчилися в дитсадку, чому навчаться в школі.

– З яким настроєм підуть до школи, хто їх там чекає.

9.Перегляньте книгу дошкільника, що не встигли виконати завдання, довиконайте.


27.05.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: Гра-стратегія «Збори на безлюдний острів»

Цілі і завдання. Вправляти дітей в умінні планувати свої дії та дотримуватись плану в процесі його реалізації. Розширювати знання дітей про навколишній світ, правила поведінки в незвичайних ситуаціях. Сприяти розвитку логічного мислення та уяви дітей. Збагачувати досвід застосування різних способів виконання поставлених завдань. Сприяти розвитку навичок спілкування, вміння домовлятись, спільно вирішувати завдання цілей.

         Ранкове коло

Запропонуйте дитині допомогти накрити стіл до сніданку. Пограйте з дитиною в гру «Без слів». Поясніть дитині, що під час подорожей часто зустрічаються люди, які говорять різними мовами ы порозумітися їм допомагає мова жестів. Запропонуйте дитині поспілкуватись без слів за допомогою міміки та жестів, наприклад: спитати або пояснити де знаходиться найближчий магазин (аптека, вокзал та ін.), дізнатись котра година.

         Заняття Сюжетно-рольова гра «Збори на безлюдний острів»

1.Гра-змагання «Я знаю п’ять назв…» (квіти, дерева, імена, назви міст тощо). Після гри запропонуйте дитині поміркувати, що вона знає про безлюдні острови. Пофантазуйте стосовно того, який там клімат, які тварини та рослини можна зустріти, яка небезпека може зустрітись.

2.Запропонуйте дитині відправитись на безлюдний острів, але до такої подорожі необхідно ретельно підготуватись. Складіть з дитиною план дій з підготовки до подорожі. Замалюйте план у вигляді схеми та повертатись до неї протягом гри.

3.Завдання з прокладанням маршруту та вибору транспорту для того, щоб дістатись на острів. Для цього потрібно придбати квитки на різні види транспорту. Придбати квитки за допомогою відповідей на цікаві запитання – їх варто підготувати на картках. Чим складніше запитання, тим дорожчий квиток можна отримати (квитки на різні види транспорту зробити різного кольору чи форми).

*Летіти літаком – рішити приклад. Наприклад,  до 2+ 2 = ?

* Їхати автобусом – прочитати речення. Ми подорожуємо. Я люблю Україну.

* Їхати велосипедом – зробити звуковий аналіз слова « весна», поділити його на склади і визначити скільки складів у слові.

* Плисти кораблем – скласти речення про сім’ю.

* Їхати потягом – рішити задачу. «На галявині росли три грибочки. Після дощу виріс ще один грибочок. Скільки грибочків стало на галявині?»

Якщо дитина відповіла на запитання, вона отримає квиток. Запропонуйте їй придбати квитки для своєї сім’ї, для друга. Дитина показує, який квиток вона хоче придбати і для кого, а ви їй ставите запитання.

4.Запропонуйте дитині виконати завдання в альбомі з художньої творчості, стор. 38-39. Спочатку розгляньте зображення, як малювати транспорт за допомогою гумки, а потім запропонуйте створити малюнок «Міський пейзаж».

5.Наступним етапом гри запропонуйте скласти валізу або рюкзак. Для цього потрібно намалювати необхідні речі, які потрібні для подорожі.

6.На наступному етапі гри запропонуйте дитині спланувати подорож, скільки днів триватиме подорож (що можна зробити в перший день, що буде потім), де будуть жити (побудувати намет, взяти з собою намет), які продукти харчування та в якій кількості варто взяти з собою, що можна знайти на острові, який одяг знадобиться; можна також спланувати витрати на подорож.

7.Запропонуйте дитині вирішити ситуації, наприклад: стомився, запізнився на автобус, закінчилась вода, пішов дощ, згасло вогнище. Кожен варіант вирішення варто обговорити та проаналізувати.

8Наприкінці гри запропонуйте дитині оцінити правильність вибору маршруту та предметів для подорожі, переконатися в правильності дій.

         Впродовж дня

Розгляньте репродукцію картини П. Мондріана в альбомі художньої творчості, стор. 38 і запитайте, що на ній відбувається.

Організуйте досліди з очищенням води. Зверніть увагу на те, що для життя людини необхідна вода. Якщо людина потрапила у надзвичайну ситуацію і відсутній запах води, то можна використати воду з річки або з іншого джерела, попередньо її очистивши та заваривши. Після цього варто організувати досліди з очищення води за допомогою вати, простого фільтру, паперу.

Запропонуйте дитині виконати завдання в книзі дошкільника №14, стор.61

Обговоріть з дитиною такі питання: які правила подорожування можна визначити? Що найважливіше під час подорожі? Як краще подорожувати поодинці чи разом з друзями? В які подорожі хотіла (в)  би відправитися та кого хотіла (в) взяти з собою?


25.05.2020 р. – 26.05.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Космонавти, до запуску ракети приготуватися!»

Цілі і завдання: уточнити уявлення дітей про космос, планети, що входять до Сонячної системи; закріпити знання про повітряний ы космічний транспорт, особливості життєдіяльності космонавтів; вправляти у використанні набутих раніше знань й умінь для реалізації творчого задуму; підкріплювати прагнення дітей діяти дружно ы конструктивно в процесі взаємодії.

Ранкове коло

Обговоріть з дитиною стану природи, місяць, назву місяця і пори року. Запитайте у дитини, кого із космонавтів вони знають. Напишіть разом з дитиною слова «космос», «планета», «зірка», «галактика», «Сонце».

         1. Заняття «Космос»

1.Запитайте у дитини, що таке космос? Хто літає у космос? На чому вони літають? Для чого космонавти літають у космос?

2.Створіть з дитиною древо цілей для слова «космос» (намалюйте дерево з гілочками та великим листям на яких потрібно написати, що потрібно для того, щоб полетіти в космос: вчитися, займатися спортом, сконструювати ракету, підготувати скафандр, приготувати їжу для космонавтів, знати планети Сонячної системи, підібрати ілюстративний матеріал до теми «космос». Діти називають, а ви записуйте на листочках дерева).

3.Вивчіть з дитиною ігрову речівку:

        «Раз, два, три, чотири, п’ять

         Почнемо космос ми вивчать

         В небі сонце і планети,

         Ясні зорі і комети.

         Ми вітання всім шлемо –

         Дружно в космос летимо»

4.Розгляньте з дитиною ілюстрацію Сонячної системи. Запитайте у дитини, які Сонячні системи вона знає. Попросіть дитину надрукувати назви сонячних планет і нехай вона розкладе їх у відповідний послідовності від Сонця. Запропонуйте порахувати, скільки всього сонячних планет і позначте їх цифрою. Запитайте, яка з них найбільша планета, яка найменша, яка розміщена ближче до Сонця, а яка найдальше.

5.Розгляньте на ілюстрації скафандр космонавта. Запитайте для кого цей костюм призначений, як називається, з чого він складається.

2. Заняття Здоровя та фізичний розвиток

Тема: “Ми – космонавти”

Мета: удосконалювати навички дітей в стрибках на одній нозі, чергуючи на двох нога, в повзанні по-пластунські; розвивати увагу під час рухливої гри «Космонавти».

Хід заняття

1.Почегові стрибки на лівій, правій нозі, чергуючи стрибками на двох ногах по чотири рази.

2.Повзання по-пластунські, пересуваючи по підлозі.

3. Гра «Космонавти». Запропонуйте дитині уявити себе космонавтом. На слова «Збираємося в політ». Дитина повинна пройтися по мотузці, яка покладена на підлозі, в кінці мотузки, присісти. На слова «Полетіли!». Дитина піднімається і рухається по кімнаті (легкий біг). На слова «Прилетіли», присідає. Гра повторюється.

     Активність другого дня – 26.05.2020 р.

до теми: «Космонавти, до запуску ракети приготуватися»

1.Згадайте з дітьми речівку про космос, яку вивчали напередодні

2.Запропонуйте дитині виготовити космічний транспорт (ракета, космічна станція, супутник) з конструктора, допоміжного матеріалу

3.Проведіть з дитиною ігрову програму «Друзі космонавти»

*відгадування загадок про космос і космічні елементи:

Космічні загадки 

В небі видно жовтий круг

І промені, як нитки.

Крутиться Земля навколо,

Немов на магніті.

Хоч поки я й не старий,

Але вже вчений –

Знаю, що то – не коло, а куля,

Сильно розпечений (Сонце).

Вночі з Сонцем я змінююся

І на небі зажигаюсь.

Сиплю м’якими променями,

Наче сріблом.

Повною бути можу ночами,

А можу – серпом (Місяць).

Вночі подивися в віконце –

В небі високо Зажигаемся,

як сонця, Дуже далеко (Зірки).

В телескоп скоріше погляньте

Він гуляє по орбіті.

Там начальник над усіма,

Більше всіх інших планет.

В нашій сонячній системі

Нікого крупніше немає (Юпітер).

Всі планети з полюсами,

Є екватор у будь.

Але планети з поясами

Не знайдете ви інший.

В цих кільцях він один,

Дуже важливий пан (Сатурн).

В небі я свічуся нерідко,

Ваша близька сусідка.

Я Меркурію сестра,

І на мені завжди спека (Венера).

Це червона планета

По сусідству з нами.

Він взимку і влітку

Мерзне треба льодами.

Дивно, що ні говори, –

Лід не зверху, а всередині (Марс).

Ось планет молодший брат,

За розміром малуватий.

До сонечка всіх ближче він,

Тому і розжарений (Меркурій).

 

У космосі з хвостом літаю,

Пил всесвіту підмітають.

Як мітла, мій довгий хвіст

Проведе прибирання зірок (Комета).

Ці зірочки, як іскри,

Падають і швидко гаснуть.

Запалюють серед ночі

В небі зоряний дощик,

Немов ці вогники

Малював художник (Метеорити).

Я лечу навколо Землі,

Отражаю вниз сигнал,

Щоб глядачі могли

Приймати телеканал (Супутник).

Космонавти, міцно сіли?

Скоро в космос виходжу!

Кругом Землі на каруселі

По орбіті закружу (Ракета, космічний корабель).

Він у скафандрі, зі страховкою

Вийшов на орбіту.

Кораблю поправив спритно

Кабель перебитий (Космонавт, астронавт).

У космосі немає сковорідки

І каструлі теж немає.

Тут і каша, і оселедець,

І борщі, і вінегрет –

Розфасовані, як крем!

Космонавтом буду.

З чого я співаємо,

Зовсім без посуду (З тюбиків).

В космосі завжди мороз,

Літа не буває.

Космонавт, перевіривши трос,

Щось одягає.

Одяг припасе

І тепло, і кисень (Скафандр).

Є віконце в кораблі –

“Челенджере”, “Світі”.

Але не те, що на Землі –

В будинку і в квартирі.

У формі кола те вікно,

Дуже міцне воно (Ілюмінатор).

* вправа «Космонавти швидко збираються». Послідовно одягнути елементи одягу;

* назвати продукти харчування, які беруть космонавти в політ;

 

* назвати у правильний послідовності планет Сонячної системи.

4.Запропонуйте дитині пограти в гру «Космонавт» (запропонуйте дитині використати в грі атрибути, які виготовляли).

5.Перевірте з дитиною чи справилися вони із завданням, порівнюючи їх із древом цілі.

6.Запропонуйте дитині виконати завдання в Книзі дошкільника, стор. 86 – 87.


22.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Рухливі ігри, які ми любимо»

Мета: закріплювати вміння дітей проектувати гру, обговорювати зміст та її подальший розвиток; вправляти в організації самостійної ігрової діяльності: розподіл ролей, добір атрибутів, планування спільних дій; збагачувати ігровий досвід дітей.

1.Заняття «Наші улюблені ігри»

1.На початку заняття для зняття напруги і зацікавленості дитини запропонуйте гру «Острів». Для цього підготуйте 3 – 4 різнокольорових паперових острови, або позначте їх цифрами чи літерами. За сигналом дорослого дитина має бути на певному «острові» відповідно до заданої умови (на червоному – той, хто полюбляє гратися м’якими іграшками, на зеленому – той, хто полюбляє гратися з конструктором, на жовтому – той, хто полюбляє бігати і т.д.). Гра проводиться декілька разів зі зміною умов.

2.Запропонуйте дитині пригадати свої улюблені ігри. Кожну гру варто записати (або схематично замалювати) на невеличких аркушах паперу. Коли всі ігри будуть названі, запросіть дитину поміркувати в яку гру подобається грати найбільшій кількості дітей. Організуйте гру з прищіпками «Весела статистика»: отримує прищіпку. Дорослий називає гру , а дитина якщо названа гра їй подобається прикріплює на аркуш свою прищіпку.

3.На основі створених карток з назвами ігор організуйте роботу зі складання карти улюблених ігор. Спочатку запропонуйте дитині згрупувати ігри за певною ознакою, наприклад: ігри, в яких потрібно бігати, ігри з конструктором, ігри лише для дівчаток (хлопчиків), ігри, в які можна грати самому тощо. Після цього розмістіть картки на великому аркуші паперу. Запропонуйте дитині поміркувати, як можна мандрувати такою картою, які треба додати позначки, як відмічати ігри, в які грали, а в які – ні тощо. Запропонуйте побудувати уявні маршрути такою картою.

4.Організуйте обговорення питання: що потрібно для того, щоб вийшла гра? Складіть разом з дитиною перелік відповідних умов та пригадайте, що кожна гра має правила. Запропонуйте дитині обрати одну гру на карті та розказати, що потрібно для того, щоб ця гра вийшла. Як підказку можна використати наступний алгоритм:

Для гри потрібно…

Під час гри не можна…

Під час гри можна…

5.Ознайомте дитину з текстом вірша А.Костецького «Найкраща іграшка». Зверніться до власного досвіду дитини та запитайте, якими іграшками їм найбільше подобається гратися, чому саме. Запропонуйте дитині поміркувати, чому іграшка, зроблена власними руками, цікавіша, ніж інші. З яких матеріалів можна виготовити іграшки власноруч, яких правил треба дотримуватися під час виготовлення іграшок. Запропонуйте дитині зробити іграшку за власним задумом із модульного конструктора або з пластиліну та розказати про неї, як з нею можна гратися тощо. Обговоріть варіанти гри з різними іграшками залежно від кількості учасників (як грати, якщо ти сам(а); удвох), якими іграшками ліпше гратися наодинці, а з якими – тільки разом з друзями.

Вірш «Найкраща іграшка»  (А. Костецький)

– Не вгадать тобі нізащо,
котра з іграшок найкраща!
– Знаю!
Трактор заводний!
– Зовсім ні.
– Електрична залізниця!
– Помилився.
– Ну, тоді це – пароплав!
– Не вгадав.
– Зрозуміло: це – літак!
– Знов не так.
– Добре, відповідь я дам:
та, яку зробив ти сам!

6.Запитайте дитину чи часто вона грає у космонавтів, які умови її гри і чим ця гра є для неї цікавою. Попросіть розглянути картину Р.МакКолла і обговоріть її (базові запитання). Спрямуйте увагу дитини на персонажа картини і місце, де це може відбуватися, стимулюйте дитину описувати зображення. Запросіть до виконання композиції «Космос» стор. 50-51 у Альбомі художньо-творчої діяльності, в якій поєднується кілька художніх технік малювання і аплікації.

7.Наприкінці заняття запропонуйте дитині повернутися до Карти ігор та скласти перелік тих, в які доцільно пограти на прогулянці.

8.Запропонуйте дитині виконати завдання №15, стор. 85 в Книзі дошкільника. Поміркуйте разом з дитиною в які ігри грали діти, коли Оленка завітала в гості.

Впродовж дня

1.Організуйте роботу з розглядання та обговорення сюжетної картини «Граємо разом і поряд» з методичного комплекту «Запрошуємо до розмови» (автори А.Богуш, Н.Гавриш).

2.Упродовж дня заохочуйте дитину попрацювати в Книзі дошкільника і виконати завдання, з якими вона, можливо, не впоралася в попередні дні. Перегляньте разом з дитиною всі сторінки від початку Книги. Підкресліть, як поступово змінюється якість виконання, як багато вже докладено зусиль.

2.Заняття Здоров’я та фізичний розвиток

Тема: «Рухливі малюки»

         Запропонуйте дитині виконати комплекс гімнастки та влаштуйте тренування за власним бажанням.

Зробіть з дитиною веселу руханку (силка на руханку: https://www.youtube.com/watch?v=6dDs907uDlg).


21.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Як ми говоримо»

Мета: вправляти дітей у розмірковуванні, аргументованому доведенні своєї думки у спільній розмові; допомогти дітям усвідомити роль рухів органів артикуляції під час мовлення; розвивати мовленнєву творчість на основі літературних текстів; вправляти дітей у мовленнєвій взаємодії з однолітками і дорослими в різних видах активності.

Ранкове коло

Проведіть ранкову вправу «Розглянь уважно»: нехай дитина візьме люстерко й уважно погляне на те, як вона вимовляє слова, потім детально опише своє відображення, починаючи зі слів: «У мене…». Розпитайте дитину про її відчуття. Потім проведіть карусельку: в парах з дорослим. Дитина має розповісти дорослому, як вона оцінює своє мовлення: «Гадаю, що в мене гарне / не дуже гарне мовлення тому що..». Зауважте, що кожна людина має навчитися гарно говорити. Обговоріть з дитиною, для чого людині володіти мовою. Організуйте гру «Я знаю 5 назв…»: дитина має відбивати м’яча, називаючи імена, дерева, казки, квіти міста тощо.

1.Заняття «Я говорю, ми говоримо»

1.Запропонуйте дитині промовити скоромовки у різний спосіб: соло, дуетом, тихо, голосно, відчеканюючи кожен склад: «Черепаха чаплю ввечері пригощала чаєм і печивом», «Великі мурахи грали у шахи, а маленькі мурашки – у шашки».

 

2.Запросіть дитину до розмови з використанням дослідів і спостережень: де в людини народжується мовлення? Що допомагає їй говорити? Ми говоримо, коли видихаємо чи вдихаємо повітря? Давайте перевіримо, які рухи органів мовлення ви відчуваєте? Чи, на вашу думку, вуха важливіші для мовлення? Вони допомагають говорити? Спробуймо говорити і навушниках, коли не чуємо своє мовлення. Чи достатньо для мовлення лише говоріння, тобто рухів губ, язика, щелеп? Людина має усвідомлювати, що говорить. Допоможіть дитині зробити узагальнення: як саме відбувається процес говоріння.

3.Запропонуйте дитині вправлятися в ізольованому промовлянні спочатку голосних, а потім приголосних звуків. Приверніть увагу на рухи, положення губ під час мовлення.

4.Зауважте, що «говорити» можуть не лише органи мовлення, а й руки, поза, рухи тіла. Запросіть дитину до імітаційних вправ: показати горобчика, у якого болить лапка; кошеня, яке дуже перелякалося; білку, яка збирається гризти горіх тощо.

5.Запросіть дитину послухати верлібри Василя Голобородька – особливо милозвучні коротенькі неримовані вірші. Запропонуйте дитині послухати із заплющеними очима, потім «переказати» зміст за допомогою тіла: «Бджола квітці каже: «На», – і та розтуляє долоню»; «Зелені діти побралися за руки – водять танок»; «Метелик виймає загадку із білого горнятка». Кожен із верлібрів попросіть переповісти словами по-іншому. Розпитайте, як діти уявляють цю картину. Запропонуйте намалювати до того верлібру, який її найбільше вразив.

ХЛОПЧИК МАЛЮЄ ЛІТО

Кавуни зелені
котять півні
по жовтій нитці,
простягненій під вишнею,
на якій самотній птах гойдається на вершечку.

Краплі вишень
забризкали стіну хати.

Туди-сюди
самотній птах гойдається,
мече кругле око на землю,
де кавуни зелені
котять півні.

ДВІ ЯБЛУНЬКИ

Любо яблуньці жити у нашій хаті,
тільки з того боку вікна:
я дивлюсь на її рожеві щічки у вікно,і яблунька дивиться на мої рожеві щічки у вікно.

Мати наша нас не розрізняють,
мені кажуть: «Ганнусю, ти аж цвітеш»,
ніби я яблунька,
а яблуньці вдягають білі панчішки,
ніби яблунька — то я.

6.Запросіть дитину виконати завдання №13, стор.84 у Книзі дошкільника, присвячені різним засобам спілкування. Розкажіть про них дитині, користуйтесь інструкцією до завдання.

Впродовж дня

1.Прочитайте вірш Іван Андрусяка «Пригода», а потім запропонуйте дитині розповісти історію, що трапилася, своїми словами:

Вірш “Пригода” (І.Андрусяк)

Киця Аліса

На дуба залізла.

Дуб: прусь!

Гілка: хрусь!

Киця дуба ніжно: кусь!

Ще й хвостом по дубі: лусь!

От марми-и-и-за!

Потім запросіть дитину показати рухами цю історію.

2.Попросіть дитину продовжити вислів «Я стверджую: весна іде – красу несе, адже бачу, що …», додаючи аргументи.

3.Організуйте прослуховування аудіоказки «Кіт у чоботях» Ш.Перро. По завершенні попросіть дитину описати характери кота та його господаря. За бажанням дитина може намалювати уявні портрети.

4.Заохочуйте дитину до виконання завдання №14, стор. 85 у Книзі дошкільника з підготовки руки до письма. Перед виконанням попросіть дитину розповісти, в якій послідовності вони будуть виконувати завдання.

2. Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп

Повторити пісню «Про літо».

З любов’ю для дітей  (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=_VjBLOzz7T8).


20.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Рухи, яких не видно: дивовижні можливості нашого організму»

Мета: продовжувати розвивати пізнавальний інтерес до фізичних можливостей людини; заохочувати помічати та оцінювати швидкість рухів (повільно, спокійно, швидко, стрімко); розширювати словниковий запас дітей, розвивати дослідницьку зацікавленість у пізнанні / випробуванні здібностей власного організму; формувати бережливе ставлення до свого тіла та життя, а також життя навколишніх. Плекати думку про найвищу цінність – життя людини; допомогти дітям зрозуміти / усвідомити рухи, яких не видно (дихання, рух крові, рух думок тощо); виховувати вміння прогнозувати шкідливий вплив на організм різних шкідливих чинників.

Ранкове коло

Бесіда про пору року та стан погоди. Розпочніть з досліду слуху дитини. За спеціальною ширмою створюйте різні звуки, а дитина має відгадати, що звучить (шелестіння паперу, проливання води, дзвоник великий та маленький, бубен, барабан, залізні звуки, скляні звуки, музичні). Дитина називає звуки, а потім за бажанням може сама видобути звуки. Дійдіть висновку, відгадувати звуки вдалося відгадати завдяки слуху, завдяки тому, що працюють вушка. Зробіть разом із дитиною крапковий масаж вушок і поясніть, що піклуватися про себе дуже важливо. Цікавим для дитини може бути перегляд розвивального мультфільму про будову вуха. Запропонуйте дитині відповісти на проблемні запитання: чому люди та діти іноді не чують, що їм кажуть? Чи завжди це пов’язано із тим, що вони погано чують? Поясніть, чому важливо чути одне одного (силка на мультфільм про будову вуха: https://www.youtube.com/watch?v=3QxRMGLBjGs).

1.Заняття «Приховані рухи мого організму»

1.Дихання. Для дитини цікаво буде провести дослід, який демонструє рух дихання. Запропонуйте дитині взяти маленькі люстерка та подихати на них. Дитина побачить, що люстерко запітніло, тому що тепле дихання рухалося у його сторону. Аналогічного висновку допоможуть дійти дихальні вправи з пір’їнками, паперовими вітрячками, повітряними кульками. Проведіть бесіду про значення дихання для життя людини. Розтлумачте дитині поняття «свіже повітря» та «чисте повітря».

2.Думки. Думки з’являються в нашій голові. Вони найшвидші в нашому організмі. Пересвідчитися в цьому можна за допомогою гри «Уяви». Ви називаєте дитині слово, а вона уявляє його. Як тільки «побачила» предмет в своїй голові (працює уява) – піднімайте руку. Проведіть декілька серій гри. Слова для уявлення підбирайте прості, зрозумілі дитині (наприклад: хліб, цукерка, річка, машина, іграшка тощо). Поясніть дитині, що думки допомагають розмовляти «про себе». Попросіть в думках («про себе») сказати: «Сьогодні гарний день!». Думками можна поділитися. Для цього ми говоримо в слух. Важливо думати над тим, що ти говориш. Обговоріть з дитиною, чому слова можуть ображати. Дійдіть спільного висновку, що важливими словами є слова підтримки: «Ти молодець!», «У тебе все вийде!», «Не ображайся», «Не засмучуйся», «Усміхнися» тощо. Поміркуйте разом над прислів’ям: «Одна розумна голова добре, а дві краще». Думка кожного важлива, бо вона є особливою і неповторною, може бути схожою на думки інших, а може і не бути. Люди, у яких думки про речі, що оточують нас, є схожими, називають однодумцями.

3.Пам’ять. Ще одним особливим «механізмом» нашого організму є пам’ять. Вона допомагає зберігати наші знання, приємні спогади, щасливі моменти та багато іншого, важливого для людини. Перевірити, як працює пам’ять допоможуть запитання до дитини: що ви їли сьогодні на сніданок? А вчора? Чи був у неділю дощ? Що тобі подарували на день народження? Важливо, щоб запитання стосувалися найближчого та віддаленого минулого. Проекспериментувати із пам’яттю дитини за допомогою відомих вам ігор (повторення слів, знаходження того, чого (кого) не стало у групі, та безліч інших).

4.Око. Запропонуйте дитині розглянути зображення або макет ока. Зір – це великий скарб людини. Проведіть бесіду про важливість зору для людини та можливості ока. Розкажіть, яку функцію виконують брови, вії та повіки. Око – рухливий орган людини. Рухи ока достатньо швидкі. Переконайтеся разом з дитиною, що очі можуть дивитися ліворуч – вниз – вверх – по колу. Проведіть гімнастику для очей. Запропонуйте пограти у гру «Переглядалки». Гру проводять у парах. Треба як можна довше дивитися в очі одне одному і при цьому не моргати. Непомітними для нас є рухи зіниць ока. Покажіть дитині на пришвидшеному відеозаписі рух зіниць ока. Також можна провести дослід «Окомір». Поясніть дитині значення цього слова. (силка на відео гімнастики для очей: https://www.youtube.com/watch?v=lQBfNW6INmc). Надайте дитині можливість попрацювати у Книзі дошкільника. Виконайте завдання №11 стор. 83. Зауважте, скільки людей з однаковим кольором очей. Назвіть дитині, як лагідно кажуть про очі людей (оченята, очки, синьоокий, очі волошкові, очі дівочі). Обговоріть вислів «Бережи як зіницю ока».

5.Приховані рухи в організмі. Підбийте підсумки досліджень про дивовижні можливості організму, які відбуваються щодня. Акцентуйте увагу на тому, що невидимі рухи організму є важливими і що варто піклуватися про організм, відстежувати, чи все добре з ним. Запитайте, як люди дізнаються, чи все добре з організмом: міряють пульс, вимірюють температуру, тиск, доторкаються вказівним пальцем до носа із закритими очами. Всі ці та інші вимірювання можна провести разом з дитиною, записати.

Впродовж дня

1.На прогулянці організуйте з дитиною полювання на запахи. Буде можливість перевірити невидимі рухи носом. Якщо ви вважаєте, що під час прогулянки є мало можливостей для носиків, то підготуйте палітру запахів спецій або парфумів. Дитині буде цікаво відгадати запах та назвати його. Відстежити невидимі рухи крові дитина може простим натиранням щічок. Якщо легко потерти щічки, то вони відразу червоніють. Запропонуйте дитині відповісти на запитання, люди якої професії піклуються про те, щоб всі системи організму працювали на відмінно. Обговоріть відповідь разом з дитиною.

2.Знайдіть час для перегляду світлини, із зображеннями спортсменів-парашутистів під час польоту, обговоріть їх рухи, попросіть дитину їх зімітувати. Запропонуйте створити композицію: спочатку зробити рельєфне зображення парашута, приліпити його до картону, домалювали стропи парашута фломастером, а потім зліпити парашутиста і відповідно розташувати його. Зверніть увагу дитини на необхідності відтворення рухів парашутиста.

3.Організуйте виконання завдання №12, стор. 84 у Книзі дошкільника. Це завдання про парашутистів. Після бесіди (запитання подано у тексті завдання), зверніть увагу дитини, що за допомогою парашута людина може здійснювати зовсім не притаманний їй рух – літати. Запропонуйте зліпити фігурку парашутиста і парашут, та розташувати їх на картоні.

2. Заняття Дитина в світі культури.

Музичний калейдоскоп

Повторення пісні «Про літо» З любов’ю для дітей

(силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=_VjBLOzz7T8).


19.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Краса спортивних і танцювальних рухів»

Мета: збагатити уявлення дітей про красу рухів у танці й гімнастиці як результат гармонійного поєднання пластики, точності, сили; уточнити знання про жанри творів мистецтва, що передають красу рухів; створити умови для творчого самовираження різними засобами художньо-предметної діяльності; збагачувати активний словник дітей дієсловами, що визначають красу рухів.

Ранкове коло

Зранку запропонуйте дитині переглянути відеоролик виступу української спортсменки з художньої гімнастики Анни Різатдінової зі стрічкою. Обговоріть, що сподобалося дитині, що її вразило найбільше, які почуття викликає такий виступ. Акцентуйте увагу дитини на тому, що у спорті, окрім витримки, сили і фізичної підготовки, треба демонструвати ще й красиві рухи. Особливо це важливо для окремих видів спорту – нехай дитина назве ці види спорту (синхронне плавання, фігурне катання, спортивна гімнастика). Отже, у цих видах спорт дружить із мистецтвом танцю. Як досягти такої краси рухів? – це питання тех. варто адресувати дитині і підсумувати її відповіді. Запропонуйте дитині під ритмічну музику вправи із предметами, які використовуються у художній гімнастиці (обруч, стрічка, м’яч). Запросіть дитину відпочити і назвіть імена і покажіть світлини з виступів українських гімнасток, які прославили Україну на увесь світ: Альбіна Дерюгіна, Катерина Серебрянська, Анна Безсонова, Олена Вітриченко (силка на відеоролик: https://www.youtube.com/watch?v=uCK2-a6FSKI).

1.Заняття «Краса рухів у танці і спорті»

1.Вступна бесіда. Розпитайте дитину, чи любить вона танцювати, під яку музику танцює вдома. Скажіть, що танцювальне мистецтво зародилося дуже давно, і з тих пір з’явилося багато різновидів танців (бальні, латиноамериканські, народні, сучасні та ін..), деякі з них дуже популярні, і ми тех. танцюємо. Запитайте, чи дивиться дитина телевізійну програму «Танці з зірками»; чим вона їй подобається; про що вона дізналася.

2.Запросіть дитину послухати і переглянути відео танцю (гопак) і назвати, що за танець звучить. Мелодія, ритм допоможуть дитині визначити, що це український народний танець. Представте картину (О.Кулаков «Етюд танцюючої дівчинки») і запитайте у дитини, чим займається героїня картини. Який танець вона може танцювати і чому дитина так думає? Чи можна словами описати характер українського таночка – який він? В цьому дитині допоможе репродукція картин Н.Папірної «Український танець» (красивий, швидкий, яскравий і т.д.). Розкажіть, що у кожного народу свої традиційні танці – за його музикою і рухами можна багато розповісти про людей. Що ж можна розповісти про українців, слухаючи їх танцювальну музику? (Українці – привітні, яскраві, приємні, веселі, активні та ін.). Силка на відео танцю гопак: https://www.youtube.com/watch?v=sEvDJ-4lehQ).

3.Музично-рухова діяльність. В українській культурі відомі такі танці як гопак, козачок, коломийка, хоровод, кривий танець тощо – найбільш відомий гопак. Розучіть з дитиною кілька рухів гопака, а потім запропонуйте створити вільну імпровізацію під «віночок українських танцювальних мелодій».

4.Виконайте завдання №9, стор. 82 у Книзі дошкільника. Покажіть фрагменти 3-4 фрагментів відеозаписів різних танців (на вибір): дитині про класичний балет, бальні танці, східні танці, народні (на прикладі Грузії), акробатичний рок-н-рол, степ/// чечітка, танці на льоду, брейк-данс, хіп-хоп, естрадний (силка на відео: танок хіп-хоп: https://www.youtube.com/watch?v=rd-6RiGKtOw;  народний грузинський танок: https://www.youtube.com/watch?v=e0HXjh3Jtks; бальні танці: https://www.youtube.com/watch?v=wKp-rKaMIVQ; східні танці: https://www.youtube.com/watch?v=bBQQ55awEVM; сучасні танці: https://www.youtube.com/watch?v=fiDmwrmee_c).

Впродовж дня

1.Запросіть для перегляду відео фрагменту з балету «Лускунчик» на музику П.Чайковського (фрагмент танцю Марі і Лускунчика у фіналі). Розкажіть, що танець у балеті разом з музикою є головними, адже мовою рухів і жестів артисти балету розповідають цікаву історію, розповідають цікаву історію, розповідають про події. Покажіть дитині кілька жестів і попросіть її впізнати, що ними передано (жести «я люблю», «до побачення»). Запропонуйте дитині ними передати жестами будь-що, а дорослих, що хотів висловити демонстратор (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=xj4gOMOFEfc).

2.Знайдіть час для спільного сприймання картини (Е.Дега «Відпочиваючі танцівниці»). Запитайте дитину: чому на її думку, художник зобразив дітей у таких позах? Що він хотів нам повідомити? Після варіантів відповідей дитини підсумуйте: за красою і легкістю рухів балерини вгадується її праця і тривалі тренування. Однак ми цінуємо артистів балету і даруємо їм аплодисменти і квіти, свою прихильність за те, що вони дарують нам красу.

3.Організуйте виконання завдання №10, стор. 83 у Книзі дошкільника. За бажанням дитина може виготовити палички зі стрічками як у художніх гімнасток та повправлятися рухом стрічки. І це дійсно красиво.


18.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Корисні та шкідливі помічники по господарству»

Мета: продовжувати розвивати оціночне ставлення дітей до техніки, що допомагає людям у побуті; вчити цінувати результати праці людей, які створили прилади-помічники; формувати вміння розрізняти корисний та шкідливий вплив різних предметів на людей у побуті; вчити помічати позитивні та негативні сторони побутових пристроїв у господарстві; формувати уявлення про їхню користь і знання

 щодо попередження шкідливого впливу від надмірного використання (на прикладі побутових приборів); залучати дітей до вибору пристроїв-помічників.

Ранкове коло

Після обговорення стану погоди запропонуйте дитині пограти у гру «Корисний – шкідливий помічник». Дитина називає плюси і мінуси різних побутових пристроїв, які допомагають у щоденному догляді за домом. Дорослий має змінити позитивну рису на негативну, або навпаки: негативну на позитивну. Наприклад, пилосос: доглядає за підлогою, не піднімаючи пилу, – шумить – доглядає за м’якими меблями – важкий – має колеса; праска: гладить білизну – гаряча, можна обпектися – робить речі охайними. Дитині важливо показати, як саме перетворювати мінуси та плюси і, що у кожному явищі, предметі, події є користь (про неї треба пам’ятати та використовувати), а також може бути прихована небезпека або негативний вплив на здоров’я людини (їх варто передбачати на уникати). Ранковою забавою може стати інсценування дій предметів-помічників та озвучування їхніх монологів. Наприклад, монолог пилососа може повідомити, чого він боїться, коли він сумує, чому радіє і як зробити так, щоб він не хворів. Дитині зручно буде орієнтуватися у плані дня, якщо розмістити на робочій стіні зображення побутових помічників.

1.Заняття «Помічники: секрети безпечного користування»

1.Для дитини цікаво буде дізнатися, як багато людей дбають про безпеку в побуті. Для цього існують загальноприйняті привила, які передбачають, в якій спосіб запобігти шкоді від використання помічників по господарству і навчають людей обережному поводженню з ними. Проведіть бесіду «Безпека у побуті». Для того, щоб закріпити отримані знання, проведіть огляд приміщень будинку (квартири). Поясніть дитині, для чого ті чи інші об’єкти саме так влаштовані. (Наприклад: вимикачі світла наверху, щоб дитина випадково не нашкодила собі; була захищеною від дії електричного струму; індикатори відкритого вогню та диму є в кожному приміщенні, бо пожежа може виникнути будь-де; прилади для прибирання зберігаються в спеціальній шафі, щоб ніхто випадково не травмувався, тощо).

2.Поясніть дітям, що електричні прибори – наші найкращі помічники у побуті. Пограйте в гру «Вмикай помічника». Дитина перетворюється на: міксер, фен, пилосос, електроосвітлювач, домофон, тостер, холодильник тощо.

3.Зберіть разом з дитиною інструкції з користування різними пристроями-помічниками. Поясніть дитині, що термін служби пристрою-помічника по господарству залежить від того, чи використовують його лише за призначенням (те, що написано в інструкції) та як за ним доглядають (миють, просушують, вчасно замінюють деталі, змащують тощо). Розгляньте разом та озвучте, що саме можна зробити, щоб техніка працювала довго та надійно. Деякі позначки дитина може намалювати або створити свої. Розберіть на прикладах (проведіть демонстрацію) пристроїв, які вам доступні. Це можуть бути електричні, так і механічні побутові прилади. Наприклад, електрочайник, механічна швабра, фільтр для води тощо. Запитайте у дитини, чи можливо розібратись з інструкцією використання приладу, якщо ти не вмієш читати. Зверніть увагу дитина на те, як впізнати застережні чи заборонені дії з пристроєм (біля цих позначок або стоїть знак оклику або вони закреслені).

4.Спробуйте разом з дитиною сформулювати прості правила безпечного поводження з побутовими помічниками. Організуйте дошку пропозицій «Щоб уникнути неприємностей під час використання побутових приладів». Наприклад: ніяких електричних приладів без дозволу дорослих; вчитися користуватися електричними приладами лише разом з батьками; користуйтеся електричними побутовими помічниками лише в присутності батьків; перш ніж користуватися побутовими помічниками, батьки мають пояснити тобі, як це робити; якщо сумніваєшся – не чіпай; дітям заборонено розбирати електричні прилади. Перші приклади правил наведіть самі, а далі дитина зрозуміє, що потрібно робити.

 

5.Запропонуйте дитині ознайомитися з роботою тостера та під вашим наглядом дозвольте дитині зробити тости для спільного чаювання. Нехай дитина організує його сама. Самостійно виготовлені тости нададуть чаюванню святкового настрою. За чаюванням зверніться до досвіду дитини та повправляйте знаходити плюси та мінуси у роботі побутових помічників. Можливо, ви почуєте несподівані пропозиції. Дозвольте дитині фантазувати.

6.У Книзі дошкільника у завданні №7, стор. 80 розмістіть всі електричні прилади на свої місця. При цьому пам’ятайте, що призначення побутового помічника може підказувати місце його розташування (кімната, шафа, поличка).

Впродовж дня

1.На вулиці зверніть увагу дитини на пристрої, що допомагають у веденні господарства (поливалка, тачка для сміття, підмітальна машина, садовий інвентар тощо).

2.Нагадайте дитині, що у неї є можливість подивитися на розібрані прилади, які більше не працюють. Попередьте про небезпеку (забороніть!) розбирати подібні справні прилади самостійно. Започаткуйте роботу музею одного експоната. Разом з дитиною оберіть, що саме будете збирати. Це може бути будь-що з побутового приладдя (чайник, праска, терка тощо).

3.Нагадайте дитині можливість розглядати каталоги побутової техніки та пристроїв для ведення господарства. Заохочуйте дитину ставити запитання щодо призначення того чи іншого пристрою. Не хвилюйтесь, якщо Ви самі не знаєте, як ним користуватися. Така ситуація – є чудовою нагодою, показати, що не знати щось не страшно, а важливо хотіти дізнатися. Покажіть можливі джерела для пошуку інформації.

4.Організуйте роботу з Книгою дошкільника. У завданні №8 стор. 80 запропонуйте дитині розробити дизайн для різних побутових приладів-помічників.

2.Заняття Здоров’я та фізичний розвиток

Тема: «Спритні помічники»

Мета: удосконалювати навички кидання м’яча з-за голови, від грудей та знизу; розвивати вміння координовано виконувати різні вправи з м’ячем, правильність та точність виконання кидка.

Обладнання: м’яч.


15.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Тренування – спосіб бути здоровим»

Мета: сприяти формуванню позитивного ставлення до здорового способу життя; збагачувати уявлення про загальних правил збереження здоров’я і попередження хвороб; вдосконалювати вміння дітей виконувати профілактичні вправи; формувати у дітей ціннісне ставлення до власного здоров’я.

Ранкове коло

Після обговорення стану погоди запропонуйте дитині гру на увагу «Я бачу…». Для гри знадобиться сюжетна картина з наявністю дрібних деталей. Дорослий-ведучий обирає на картині предмет певного кольору, але не говорить, який саме. Дитина має відгадати, про що йдеться. Наприклад, дорослий-ведучий помітив на задньому плані картини собачку і каже: «Я бачу дещо коричневе», а дитина шукає на полотні всі елементи коричневого кольору і вгадує, що саме загадав ведучий.

1.Заняття «Як стати здоровим»

1.Почніть заняття з проведення гри «Впізнай…» (на дотик, на слух, на смак тощо). Запропонуйте дитині поміркувати, який орган відчуття що може розказати про предмет, чого без цього відчуття дізнатися неможливо.

2.Запропонуйте дитині переглянути відеоряд, де зображено картинки предметів та об’єктів, які можуть зашкодити здоров’ю або його зміцнити. Організуйте гру «Добре – погано» за допомогою сигнальних карток (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=X_t2fGl-7qo).

3. На основі презентації інтелектуальної карти про здоров’я запропонуйте дитині пригадати вправи та ігри, які допомагатимуть зберегти здоров’я кожного органу (вправи для очей, для язика, для пальчиків, для м’язів рук тощо). На допомогу дитині підготуйте картки з символічним зображенням вправ. Дитина показує вправу та пояснює правила її виконання, для чого вона потрібна. Дорослі повторюють.

4.Акцентуйте увагу дитини на тому, що одноразове виконання вправ не зміцнює здоров’я. Для того, щоб бути здоровим, треба постійно тренуватися. Запропонуйте дитині поміркувати над висловом: «Тренування – запорука здоров’я». Чому так кажуть? Організуйте перегляд короткого відео, в якому продемонстровано фрагмент тренування спортсменів. Після перегляду організуйте обговорення: як потрібно тренуватись? Які існують правила тренування? Які тренування можливо здійснювати у дитячому садку чи вдома? Силка на відео: (https://www.youtube.com/watch?v=ryKIZj6OFi0).

5.Повідомте дитині, що деяких комах можна назвати справжніми «спортсменами» як, наприклад, метелика – він махає крильцями 35 – 40 разів за секунду. Попросіть дитину розглянути картину Т.Чеброва «Видіння у сні» і розказати про неї (базові запитання). Якщо дитина не зверне уваги на композицію роботи (зображений метелик ніби виступає за раму) обов’язково акцентуйте на цьому авторському прийомі (створюється враження, що метелик живий і щойно сів на картину). Запропонуйте намалювати метелика у повітрі, а потім – створити метелика у Альбомі художньо-творчої діяльності у техніці аплікації (із зерен, маку і круп) стор.48-49. Наголосіть на акуратності виконання роботи, що є однією з умов одержання красивого результату.

6.Запропонуйте дитині разом з вами скласти комплекси для тренування в садочку. Для допомоги запропонуйте алгоритм послідовності, кількості та змісту вправ, а також картки з їх схематичним зображенням. Складений комплекс доцільно розподілити по днях тижня.

7.У Книзі дошкільника дитина може обрати улюблені вправи та обвести їх. Завдання №5, стор.79 сприятиме закріпленню справжнього усвідомлення радості виконання улюбленої вправи, або спонукати до вибору такої.

Впродовж дня

1.Пригадайте разом з дитиною правила здорового способу життя, які були сформовані впродовж попередніх занять. Організуйте дидактичну гру «Правильно – неправильно».

2.На свідому повітрі організуйте ігри, естафети різного рівня рухливості, акцентуючи увагу на тому що рухливі ігри (на відміну від перегляду телевізора та ігор за комп’ютером) допомагають зберегти здоров’я. Зверніть увагу дитини на користь свіжого повітря та правильне дихання під час виконання фізкультурних вправ, бігу, ходи.

3. Організуйте роботу з коректурною таблицею № 3-6 «Бувай здоровий» з методичного комплекту «Калейдоскоп інформаційно-ігрової творчості дітей». Запросіть дитину пограти у гру «Не розказую, а показую»: дитина має відтворити професійні дії людей, імітацію тварин, гру на музичних інструментах тощо.

4.Залучіть дитину до виконання завдання №6, стор. 79 у Книзі дошкільника. Воно допоможе усвідомити, що для тренувань потрібне обладнання – спортивні знаряддя. Нагадайте дитині ще раз, що тренування – це багато повторень однієї вправи чи комплексу. Тренування розвивають людину, роблять її кращою. А спортивні тренування зміцнюють здоров’я та покращують настрій.

2.Заняття. Здоров’я та фізичний розвиток.

Тема: «Маленькі тренери»

         Запропонуйте дитині виконати комплекс гімнастки та влаштуйте тренування за власним бажанням.  Зробіть з дитиною веселу руханку (силка на руханку: https://www.youtube.com/watch?v=6dDs907uDlg).


14.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Швидко – повільно, глибоко – мілко, широко – вузько»

Мета: розширити уявлення дітей про різноманітність рухів рук/ ніг, функціональні можливості; навчити правильно визначати на називати виконувані дії, залежно від виду діяльності: бігти, стрибати, малювати, клеїти, вирізувати, зачиняти, махати, тримати, обстежувати, занурювати тощо; вправляти дітей у вимірюванні різних відстаней кроками у прямому та зворотному порядку, застосовувати обчислювальні вміння у повсякденному житті; розвивати творчість, фантазію, працювати у різних техніках (орігамі, плямографія, творча композиція); формувати вміння описувати послідовність виконуваних дій рук/ніг; виховувати здоровий дух, волю до перемоги, злагодженість.

Ранкове коло

Після обговорення стану погоди наголосіть на тому, що рухи як спосіб переміщення в просторі ми можемо бачити і відчувати. Запропонуйте дитині повторити рухи за схемами, які ви покажете на картках. Розпитайте, чи може рухатися слово чи речення. Запропонуйте дитині пограти в живі слова і живі речення «Снігова куля», щоб дитина переконалася, що додаючи чи віднімаючи букви чи слова, можна вплинути на довжину слова чи речення. Розпитайте, чи під час виконання завдання відбувся рух думки? Чи можна зовні побачити рух думки? Як можна відчути рух думки? Мотивуйте дитину спостерігати за рухом своїх думок.

1.Заняття «Математика для рук і ніг»

1.Почніть заняття з бесіди про те, що можуть робити руки і ноги. Пограти у гру на увагу «Голова, руки, коліна, пальці»: ведучий називає одне, а показує – інше.

2.

3.Проведіть гру «Я вмію сам(а)», для цього дайте силуети долоньок вирізані з кольорового паперу. Запропонуйте визначити, що дитина вміє робити руками самостійно. Дитина починає розповідь словами: «Цією долонькою я вмію сам(а)..» (малювати, креслити, ліпити з пластиліну, різати салат, допомогти нести мамі сумки з продуктами тощо). Тобто на кожну долоньку згадують і називають своє вміння. Підсумок гри, запитайте у дитини, що людина може зробити руками, а кіт лапами – ні.

4.Організуйте з дітьми гру «Швидкі ноги». Вправляйте дитину у вимірюванні різних відстаней кроками на швидкість. Для цього викладіть на підлозі за допомогою мотузки дві бігові доріжки. Спочатку вимірює кількість кроків у довжині доріжки (наприклад 10 кроків). Далі дитина на швидкість лічить кроки від старту і до фінішу.

5.Проведіть гру «Ручна арифметика», запропонуйте дитині вирішувати завдання за допомогою рук, для чого приготуйте картонну коробку, в якій зробіть отвори для рук, а з іншої сторони коробки покладіть в середину різноманітні дрібні предмети (грецькі горіхи, цукерки, геометричні фігури, кубики тощо). Дитина занурює руки в отвори коробки, намагається намацати предмети, називає, що там лежить (кількість, матеріали, з яких ці предмети зроблені), лічить предмети кожної групи у коробці. За цими даними складає арифметичну задачу або приклад. У разі утруднення дорослі приходять на допомогу.

6.Під час гри «Ланцюжок» запропонуйте дитині перевірити відстані між кімнатами будинку. Для цього дитина має взяти за руки дорослих, які присутні вдома і побудувати ланцюг від вхідних дверей до дверей кімнати. Підрахувати, скільки людей вмістилося в живому ланцюгу. Проведіть експеримент, чи зміниться кількість людей в ланцюгу, якщо розвести руки в сторони або щільно притиснути їх до тіла, тримаючи за руки одне одного, присісти, опустивши руки униз.

7.У Книзі дошкільника дитина залюбки продовжить тематику швидкості під час виконання завдання №3, стор.77. За допомогою секундоміра Ви організовуєте відлік часу (20-30 с) на виконання у повільному темпі – «як черепаха», та у швидкому – «як літак». Наприклад, запропонуйте дитині малювати кружечки чи ставити крапочки, будь що. Обговоріть процес виконання завдання та результат. Надайте можливість дитині порівняти та оцінити результати в залежності від швидкості. Можна зробити декілька серій (спроб).

Впродовж дня

1.Організуйте дитині для творчої роботи: створення Лепбука на тему: «Що можуть руки-ноги». Пропоновані розділи Лепбука: 1. «Долоня як рахівниця»; 2. Книжка-розкладка «Що можуть ноги» (про різні види руху ніг – бігти, стрибати, ходити, танцювати); 3. Книжка символів: що можна і не можна робити руками / ногами (не можна: топтати рослини, забирати пташенят з гніздечка, кидати каміння у тварин; стріляти з рогатки по пташках, розпалювати вогонь; можна поливати квіти, годувати рибок, витирати пил).

2.Залучіть дитину до виконання завдання №4, стор. 78 у Книзі дошкільника. Запропоновано вправу для підготовки руки до письма.

2. Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп

Познайомитися з піснею «Про літо»

З любов’ю для дітей  (Силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=_VjBLOzz7T8).


13.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Рух – ознака всього живого»

Мета: привернути увагу дітей до різних видів руху, допомогти дітям усвідомити, що здатність рухатися – це ознака всього живого; систематизувати знання про характер руху людей, тварин та інших істот, шляхом порівняння та зіставляння; навчати дітей відображати засобами художньо-естетичної діяльності різні види рухів; вправляти у самостійному знаходженні способів розв’язання завдання у комунікації та взаємодії з іншими людьми.

Ранкове коло

Бесіда про стан погоди та зміни, які відбулися з настанням травня. Запропонуйте дитині поспостерігати за шафою чи стільцем упродовж певного часу: чи відбудуться з ними якісь зміни, чи змінить він своє місце чи положення у просторі. Через декілька хвилин розпитайте дитину про результати спостереження. Іншим об’єктом спостережень оберіть дерево, а потім когось з дорослих. Спонукайте дитину називати в процесі спостереження рухи, найменші зміни у настрої, стані тощо. Після завершення спостережень попросіть дитину узагальнити, з чим чи з ким зміни не відбулися, а хто або що не рухалося. Попросіть дитину знайти у приміщенні щось нерухоме, розпитайте, чому ці предмети називають нерухомими. Уточніть, чи нерухомі – це те саме, що неживі. Також попросіть назвати, що або кого в приміщенні можна назвати живим.

1.Заняття «Все живе рухається»

1.Почніть заняття з обговорення ранкових спостережень. Чим відрізняється живе від неживого? Узагальніть відповідь дитини. Головна ознака живого – рух.

2.Попросіть дитину виконати якісь рухи руками, ногами, головою; зупинитися і завмерти. Розпитайте, які органи справді перебувають у спокої, а які рухаються, нехай і непомітно. Зауважте, що є рухи, які дуже складно помітити, адже ми переважно помічаємо щось, що змінюється, але ці рухи все одно відбуваються.

3. Покажіть дитині картину Є.Гапчинської «Моя улюблена шоколадка» і обговоріть, що на ній відбувається (базові запитання). Підсумуйте, що зміни у організмі людини теж позначають рух і це добре видно на прикладі зображених дівчаток на картині: ми народжуємося немовлятами, ростемо і стаємо дитиною, а потім – дорослою людиною. Запитайте дитину, за якими ознаками вона відрізняє на картині меншу і старшу дитину (зріст, величина частин тіла, довжина волосся, розмір одягу). Попросіть дитину підібрати відповідні іграшки для дітей різного віку і намалювати їх у завданні №1, стор. 76 Книги дошкільника олівцями.

4.Покажіть дитині картонний круг. Зробіть на ньому чотири позначки і попросіть пригадати, які рухи як зміни відбуваються в природі впродовж року, доби, тижня. Спонукайте дитину придумати позначення для кожної зміни сезону, часу, доби.

5.Перегляньте з дитиною відео, які зміни відбуваються з рослинами. Обговоріть послідовність стадії руху як розвитку: брунька, листочок, цвіт (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=sPqTsbdL8Ew)

6.Запросіть дитину до імітаційної вправи: показати дерево, яке хилить вітер, рухами свого тіла, а потім за допомогою лічильних паличок (сірників); шнурівок.

7.Спонукайте дитину виконувати завдання №1, стор. 76 в Книзі дошкільника.

8.Створіть гарний настрій і запросіть дитину пограти з мильними бульбашками. Нехай дитина поспостерігає за рухами бульбашок. Запитайте, бульбашки рухаються, то чи можна їх вважати живими? Поясніть, що бульбашки рухаються тільки завдяки людині, які їх надуває.

Впродовж дня

1. Знайдіть час прочитати вірш О.Кротюк «Як то добре в світі жити». Після читання запитайте дитину, які дії виконували персонажі вірша. Рух і дія – одне і те саме? Які рухи потрібні, щоб дитині погуляти з собачкою: що мають робити її ноги; руки; голова; пальці?

Вірш «Як то добре в світі жити» (О.Кротюк)

Як то добре в світі жити:

Татка з мамою любити,

З бабцею садити квіти,

Рибу з дідусем ловити,

Мати песика малого,

Не жаліть йому нічого,

Вчасно з песиком гуляти,

 В будці м’яко простеляти,

Щоб і песик міг радіти,

Що у світі добре жити.

2.Знайдіть можливість поспостерігати разом з дитиною за рухами листя, гілок, квітів. Спонукайте дитину назвати словами ці рухи: тремтить, перевертається, підлітає, нахиляється тощо.

3.Скористайтесь камінцями, щоб переконати дитину в тому, що неживе може рухатися лише тоді, коли хтось живий чи особлива природна сила їх рухатиме. Проведіть досліди.

4.Запросіть дитину до виконання творчого завдання «Плями»: дитина може стряхнути на папір фарбу, щоб утворилися плями, а потім, використовуючи трубочки для коктейлю, дмухати на пляму, рухаючи фарбу. Коли фарби висохнуть, можна відшукати в мереживах, що утворилися, якісь образи.

5.Заохочуйте дитину працювати у книзі дошкільника виконати завдання №2, стор. 77.

2. Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп

Познайомитися з піснею «Про літо»

З любов’ю для дітей  (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=_VjBLOzz7T8).


08.05.2020 р. – 12.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Джунглі кличуть»: великий природничий квест (2 дні)»

Мета: уточнити уявлення дітей про джунглі як особливий вид південного лісу та його мешканців; спонукати пізнавальний інтерес та активність, бажання брати участь у пошуковій діяльності; вправляти у використанні набутих раніше знань й умінь для реалізації творчого задуму.

Ранкове коло

Обговоріть з дитиною стан погоди. Запропонуйте взяти участь у цікавій пошуковій грі – великому природничому квесті «Джунглів кличуть». Зауважте, що непідготовлена людина у джунглях має дуже маленький шанс вижити. Отже треба гарно підготуватися до гри.

Спільне коло

1.Мотивуйте дитину до великого природничого квесту по зарослих джунглях, успішно пройшовши який можна буде знайти скарби. Намалюйте емблеми, придумайте назву команди.

2.Обговоріть з дитиною, що їй відомо про джунглі як особливий ліс. Запропонуйте дитині прокоментувати спочатку звуки, а потім відеоролик про життя джунглів. Спонукайте дитину порівнювати джунглі з життям українського лісу (рослинний, тваринний світ, клімат тощо).

Активність першого дня проекту

1.Після вступної розмови про підготовку до квесту запропонуйте дитині обрати собі назву команди із групи травоїдних тварин (наприклад: «Антилопи»), або інша назва – із групи хижаків (наприклад: «Тигри») та підготувати емблеми для команди, а для змагань – екран успішності команди.

2.На початку розкидайте на килимі картки з буквами («Т», «П», «С», «Д», «Л», «М» тощо). Запропонуйте дитині пригадати тварин, які мешкають у джунглях (тигр, пума, мавпи, слон) та рослин (пальми, дуби, ліани). За бажанням дитина може надрукувати ці слова.

3.Упродовж дня закріпіть з дитиною правила безпечного поводження у дикій природі, пофантазуйте, яким чином ви могли б дістатися до джунглів, де буде відбуватися змагання.

4.Організуйте перегляд відеозаписів про життя джунглів та прослухайте звуки тваринного світу джунглів. Придумайте, які елементи декору, що їх ви можете зробити разом з дитиною, допоможуть створити у кімнаті атмосферу південного лісу.

5.Запропонуйте дитині виготовити маски-шапочки відповідно до назви своєї команди. Повідомте, що за кожне успішно виконане завдання команда травоїдних одержуватиме банан, а команда хижаків – кістку (як ви назвете свою команду, такий і бонус).

6.Запропонуйте дитині виготовити по 8 кісток і бананів з картону.

2. Заняття.Здоров’я та фізичний розвиток.

Тема: «Юні туристи»

Мета: продовжувати удосконалювати навички стрибків на обох ногах з просуванням уперед; розвивати уважність та правильність виконання стрибка; навички переступання через щаблі; розвивати точність рухів і правильність виконання.

Обладнання: драбина.

Активність другого дня проекту

Ранкове коло

У ранкову колі проаналізуйте результати проведеної напередодні спільної роботи, проведіть ритмічну вправу, яка налаштує команду на спільну пошукову роботу. Нехай команда огляне свої емблеми та шапочки і налаштовується на перемогу.

Пропонуйте дитині такі завдання і вправи. Підбийте підсумки кожного змагання:

1.Чарівна карта. Команді видають схему приміщення або подвір’я («карта»), а також карти зі зображенням предметів (якщо дитина вміє читати, то це може бути словесний опис). Дитина має знайти задані предмети на позначити на карті їхнє розташування. Якщо предметів кілька (наприклад: вікно), то можна запропонувати дитині їх полічити.

2.Знайди та принеси. Це завдання схоже на попереднє, оскільки дитина також отримує список предметів (можна у вигляді зображень), які треба знайти і принести. Список один для команди. Використайте іграшки чи картки із зображенням тварин джунглів.

3.Крізь болото. Це завдання потребує багато вільного простору, тому його ліпше виконувати на подвір’ї. На землі розкладається 5 – 7 паперових острівців, дитина має пройти по них «через болото» та отримати наступну підказку. Переходити на кожен наступний острів треба різними способами (стрибками, навприсядки, на п’ятках тощо). Спосіб переходу може придумати сама дитина.

4.Знайди і назви. Команда отримує 3-5 карток із зображенням дерев, які можна знайти у джунглях (на подвір’ї, де проходить квест, треба знайти фрагменти (листя, зображення) цих рослин. Команда повинна знайти ці фрагменти і прикласти до карти.

5.Мешканці джунглів. На початку гри команда отримує листівку, на якій зображено мешканців джунглів. Біля зображення кожного мешканця мають бути розташовані декілька порожніх клітинок. Команда має знайти та намалювати, чим живляться кожен із мешканців та де живе (або може сховатись). Перемагає команда, яка першою заповнить всі клітинки.

6.Знайди по сліду. Перед початком гри за допомогою фарби та трафаретів треба зробити ланцюжок «слідів». Команда, має йти лише по тих слідах, які схожі на сліди тварини, зображеної на карті. У кінці ланцюга команда знаходить наступну підказку. Для того, щоб завдання було цікавішим, можна додати хибні доріжки, які перетинатимуть потрібну та вестимуть в іншу сторону. Дитина має дослідити всі доріжки та знайти потрібну.

7.«Загадки». Для цього завдання треба підготувати два набори карток. Перший має складатись з об’єктів, які можна побачити в джунглях. Розкладіть картки перед дитиною і запропонуйте їй відгадати, який об’єкт він ви загадали. Для підказки використовують другий набір карток, на яких написані слова, що характеризують загадані об’єкти або є словами, асоціаціями. Останнє завдання має підказати команді, де знаходиться скарб. Команда рахує банани або кістки.

Підвести підсумки та зробити висновки за темою допоможуть сторінка досягнень за темою та сторінка вражень. Спробуйте організувати роботу в Книзі дошкільника  без ваших інструкцій. Зафіксуйте, чи зможе дитина справитися із завданнями без інструкцій дорослого. Не поспішайте підказувати дитині, спочатку ставте навідні запитання (наприклад: «Що ми зазвичай тут робимо?»).


07.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Ігри птахів»

Мета: розширювати знання дітей про навколишній світ, зокрема про птахів та особливості їхнього життя; вчити дітей поєднувати матеріали й техніки для втілення художнього задуму; збагачувати ігровий досвід дітей, спонукати до самостійної ігрової діяльності.

Ранкове коло

Бесіда про стан погоди за вікном. З метою розвитку вербальних і невербальних способів взаємодії доцільно провести вправу «Вітаюсь як…», у якій дитина отримує картку із зображенням якогось птаха та має привітатися його «голосом».

 

1.Заняття «Веселі пташки»

1.З метою актуалізації знань дитини про птахів почніть заняття з гри «Я знаю п’ять назв…». Запропонуйте дитині пригадати назви осілих і перелітних птахів, водоплавних, великих, маленьких тощо.

2.Прочитайте дитині вірш Л.Костенко «Горобець із білою бородою» з подальшим обговоренням. Запропонуйте дитині розглянути ілюстрації птахів та поміркувати, яких птахів можна назвати родичами, а яких – ні.

Вірш «Горобець із білою бородою» (Л.Костенко)

Розбігайтесь, людоньки, хто кудою!

Горобець із білою бородою!

Що за диво дивнеє?

На віку вперше бачу бороду отаку.

Може, він старійшина чи мудрець?

Може, він заслужений горобець?

Ні, несе у дзьобику він пір’їнку.

Пригодиться діточкам на перинку.

3.Організуйте роботу з виготовлення різних птахів у техніці орігамі. Запросіть дитину до створення спільного «Пташиного міста». На аркуші паперу запропонуйте дитині намалювати різноманітні будиночки (або побудувати з конструктору, іграшкового будівельного або надлишкового матеріалу) та розмістити в них паперових птахів. Спонукайте дитину до коментування своєї роботи, зокрема розказати, чому саме такий будиночок дитина вважає зручним для свого птаха, як його можна назвати тощо.

4.Розгляньте ілюстрації різних птахів. Запропонуйте дитині поміркувати, що спільного є в усіх птахів, а чи вони можуть різнитися. Зверніть увагу дитини на способи пересування різних птахів та організуйте гру «Літає, бігає, плаває».

5.Запропонуйте дитині пригадати відомі їй рухливі ігри, в яких трапляються птахи (наприклад: «Ворони та горобці», «Лелека та жаби», «Горобці-стрибунці», «Гуси», «Пташки в гніздах», «Сова» тощо). За допомогою схем та ілюстрацій пригадати правила ігор. Батьки демонструють дитині схематичне зображення гри, а дитина її відгадує. Після цього доцільно організувати гру за вибором дитини.

6.Під час організованої роботи з дитиною за потреби запропонуйте дитині попрацювати в Книзі дошкільника і виконати завдання, з яким вони, можливо, не впоралися впродовж попередніх днів.

Впродовж дня

1.Запропонуйте дитині скласти розповідь від імені птаха. Дитина загадує якогось птаха та розповідає про нього від першої особи, намагаючись не промовляти його назву . Батьки мають відгадати про кого йдеться.

2.Доцільно по спостерігати за птахами, проаналізувати, яких птахів більше, яка пташка найменша, яка найбільша тощо.

3.Організуйте перегляд мультфільму про птахів без звуку. Запропонуйте дитині озвучити героїв, розіграти різні діалоги між птахами (силка на мультфільм «Пташиний ульот»: https://www.youtube.com/watch?v=XDnVot40Ipg )

4.Заохочуйте дитину попрацювати в зошиті «Цікава математика» стор. 30-33.

5.Організуйте роботу з Книгою дошкільника. Для виконання пропонується завдання №15. стор. 73 з виготовлення стаканчика в техніці орігамі. Проговоріть з дитиною послідовність дій: «Беремо аркуш паперу. Він квадратний. Згинаємо навпіл. Розвертаємо так, щоб лінія згину була внизу…». Проведіть дослід з водою та паперовим стаканчиком. Чи втримає він воду?

2. Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп

Повторити пісню до дня Матері «Мамо, мамочко моя» Н.Май

(силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=whxHsJEPCPo)


06.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Корисний раціон»

Мета: вправляти дітей у розмірковуванні, аргументованому доведенні своєї думки у спільній розмові щодо здорового харчування; закріпити, чому овочі, фрукти, напої з них і трав’яні чаї є корисною для здоров’я  їжею, значення поняття «внутрішня краса», «зовнішня краса»; збагачувати словниковий запас назвами зелених овочів і фруктів; вправляти дітей в умінні переконувати інших свідомо обирати серед продуктів фрукти та овочі, а серед напоїв – соки та трав’яні чаї.

Ранкове коло

Бесіда про користь рослинної їжі: фруктів та овочів. Запропонуйте дитині розглянути ілюстровану книгу про здорове харчування, коментуючи страви, які виготовлені з корисних овочів і фруктів. Пограйте з дитино в гру «Люблю – не люблю»: картинки із зображенням м’ясних страв, десертів, овочів, фруктів. Дитина з коротким поясненням має розкласти ці картинки у два кола зеленого і червоного кольорів, що відповідають двом групам страв. Розпитайте дитину, які напої допомагають зберегти здоров’я та боротися з простудою.

 

1.Заняття «Корисна їжа»

1.Почніть з ігрової ситуації «Вереда». Дитина вереда, треба її вмовити поїсти. Але треба нагодувати вереду корисною їжею. Батьки повинні обрати відповідну картинку зі зображенням овоча чи фрукта та розповісти, що вони з цього приготують і чому це корисно та смачно. Запросіть дитину висловитися щодо важливості вживання корисної їжі. Поміркуйте, що саме діти можуть вживати зі зображеної на картинках їжі впродовж дня. Мотивуйте присвятити день вживанню здорової їжі.

2.Запросіть дитину оцінити свої дії щодо вживання корисної їжі. Якщо дитина охоче й регулярно вживає овочі та фрукти, то нехай візьме зелений фломастер, якщо навпаки – червоний. Попросіть дитину поділитися досвідом родини щодо вживання овочів і фруктів.

3.Прочитайте дитині вірш В.Правоторової «Рецептик» і запросіть дитину інсценувати текст вірша, показуючи рухи руками. Після інсценування запропонуйте дитині відібрати з карток (або справжні овочі) лише ті, які потрібні для приготування борщу.

Вірш «Рецептик» (В. Правоторова)

Наварили борщику у великім горщику

Молода квасоля, Морква й Бараболя.

А води для борщику Попросили в дощику.

Тут прийшов Буряк, каже: «Все не так»

Страва не така, Бо – без буряка».

Кликали й Капусту, Бо було негусто.

Плакалась Цибуля: – Запросить забули…

Виходу нема – Тож прийшла сама.

Мала в пелені Трави запашні,

Перець, сіль, приправу. Буде борщ на славу!

Борщик доварили І обідать сіли.

Раптом двері: «Ри-и-и-п..» – Йде зелений Кріп,

А за ним Сметана: – Ми ще не зарано?

Всі гукали: «Дощику! Йди і спробуй борщику!»

4.«Мікрофон». Запросіть дитину пограти: нехай вона уявить, що у неї є можливість звернутися до всіх людей. Про користь якої їжі вони б розповіли людству та як, у якому вигляді, б рекомендували вживати.

5.Запропонуйте дитині розглянути картину К.Дудник «Букет маків» і обговорити її. Попросіть дитину придумати історію за змістом картини – описати події, які передували зображеному на картині або могли б трапитися опісля. Розкажіть дитині, що маки в нашій країні є символом краси і молодості (маки вплітають у віночки на голову), символом загиблих на війні (символізують краплі крові воїнів). Мак як рослина може бути корисною – з її насінням печуть смаколики, і водночас небезпечною – всі знають про снодійні властивості маку, який як ліки може використовуватися під наглядом лікаря.

6.Запропонуйте дитині намалювати у Альбомі художньо-творчої діяльності багато маків у незвичний спосіб – перетворюючи плями на квіти.

7.Організуйте роботу з Книгою дошкільника, завдання №14, стор. 73.

Впродовж дня

1.Запропонуйте дитині разом зробити коректурну таблицю, наклеївши на папір 12 найкорисніших для здоров’я ягід, фруктів та овочів.

2.Приготуйте разом з дитиною напій із калини з медом, чай з малиною або м’ятний час з лимоном і медом та пригостіться.

3.Організуйте ігрову вправу «На базарі». Розкладіть на столі предметні картинки із зображенням овочів і фруктів, солодощів і деяких шкідливих продуктів (можна справжні овочі та фрукти), а також кошик. Запропонуйте дитині уявити, що вона має зробити покупки на базарі. Дитина перелічує що купила та аргументує, чому вона це купила.

4.Заохочуйте дитину працювати у книзі дошкільника виконати завдання №13, стор. 72.

2.Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп

Вивчити пісню до дня Мами «Мамо, мамочко моя» Н.Май.

(силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=whxHsJEPCPo)


05.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Спробуй повтори»

Мета: продовжувати розвивати пізнавальний інтерес до світу тварин, особливостей життя; формувати вміння розрізняти та узагальнювати інформацію про різновиди пересування тварин; спонукати дітей до досліджень власних рухових вмінь, порівняння своїх досягнень із досягненнями однолітків; допомогти усвідомити важливість розуміння особливостей різних тварин, їхнього способу життя, відмінностей, розуміти важливість піклування та допомоги живим істотам; вчити спостерігати за поведінкою тварин та визначити особливості різних видів; формувати ціннісне ставлення до тварин як невід’ємної частини живої планети.

         Ранкове коло                      

Ранковою забавою може стати інсценівка (або гра-пантоміма) «Зоопарк». Дитина зображує за бажанням якусь тварину, але при цьому не може промовляти жодного слова. Батьки мають відгадати за характерними рухами, про яку тварину йдеться.

 1.Заняття «Повторялочки»

1.Для швидкого включення дитини в активну діяльність запросіть її перетворитися у тварину та відтворити характерні її рухи. Перші кілька прикладів наведіть самі: зайчик стрибає ось так, рибка пливе ость так, слон іде ось так (змінювати відповідні рухи) дитина має повторювати рухи і називати їх. Зверніть увагу на вживання дієслів, які відображають манеру пересування тварин. Доповнюйте активний словник прикметниками, які описують характерні рухи тварин: прудка ящірка, швидка лань, косолапий ведмідь, стрімка білка, хижий тигр тощо.

2.Поясніть дитині, що рух для тварин – здатність переміщатися з одного місця на інше – відіграє величезну роль в їхньому житті. Пересуваючись, тварини відшукують їжу, захоплюють, живляться, бавляться, тікають від хижаків. Деякі види рухів тварин сформовані відповідно до умов середовища та способу життя: плавання, повзання, лазіння, ходіння, біг, стрибання, літання. Відтворіть разом з дитиною рухи. «Як тварина ти скажи, як рухається покажи»; плаваємо як…, повземо як…, лазимо як .., бігаємо як.., стрибаємо як…, літаємо як… Дитина приймає участь у грі та повторює, бо у нас сьогодні «повторялочки».

3.Організуйте розглядання картинок із зображенням тварин у русі. Обговоріть зображене. Запитайте у дитини: Що робить птах? (летить), Що робить тигр? (причаївся / ховається), Що робить равлик? (повзе), Що робить білочка? (горішки гризе), Що робить їжачок? (ховається, скрутився в клубочок) тощо. До кожної тварини, яку Ви оберете продовжте серію запитань до дитини: А навіщо він / вона це робить? Для чого? А чим може … (дія навпаки наприклад, білочка літати?) А що б було, якби міг / могла? Заохочуйте дитину уявляти та фантазувати. Які з перелічених рухів може виконати людина. Перевірте разом (стрибати, бігти, сісти тощо).

4.Прочитайте дитині оповідання В. Біанки «Купання ведмежат» з використання серії сюжетних картинок. Створіть разом з дитиною «Телевізійне шоу», використавши складену дитиною розповідь за серією сюжетних картинок і за цим оповіданням.

Оповідання «Купання ведмежат» (В. Біанки)

Наш знайомий мисливець йшов берегом лісової річки і раптом почув гучний тріск гілок. Він злякався і заліз на дерево.

З гущавини вийшли на берег велика бура ведмедиця, з нею два веселих ведмедика і пестун – її однорічний син, ведмежа нянька.

Ведмедиця села. Пестун схопив одного ведмедика зубами за комір і давай занурювати його в річку.

Ведмежа верещав і борсався, але пестун не випускав його, поки добре не выполоскал у воді.

Інший ведмедик злякався холодної ванни і пустився тікати в ліс.

Пестун наздогнав його, надавав ляпанців, а потім – у воду, як першого.

Полоскав, полоскав його так ненароком і впустив у воду. Ведмежа як закричить! Тут в одну мить підскочила ведмедиця, витягла синочка на берег, а пестуну таких плюх надавала, що він, бідний, завив.

Опинившись знову на землі, обидва ведмедика залишилися дуже задоволені купанням: день був спекотний і їм було дуже жарко в густих, кошлатих шубках. Вода добре освіжила їх.

Після купання ведмеді знову зникли в лісі, а мисливець зліз з дерева і пішов додому.

5.Організуйте перегляд та прослуховування запису французької популярної композиції «Жайворонок» у виконанні оркестру П.Моріа (саунд-трек, телепередачі «У світі тварин», силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=_5QY5bVpE8k). Розкажіть про сучасні телепередачі та канали (наприклад National Geographic channel, Discovery channel, Nat GeoWild та ін.), які ознайомлюють з життям тварин нашої планети.

6.Запросіть дитину до обговорення картини (Е. Тінгатінга «У джунглях») із використанням базових запитань. Запитання (Що можна сказати про цих персонажів? Що ти бачиш тут такого, що дозволяє стверджувати, що на картині…?) допоможуть з’ясувати, що кремі тварини перебувають у спокої, а інші – в активному русі. Акцентуйте увагу дитина на тому, як художник зобразив ходу слоненят, пурхання птахів, «розмову» жирафів. Проаналізуйте з дитиною пози персонажів картини. Нехай дитина спробує їх зімітувати.

7.Виконайте завдання №11, стор.69 в Книзі дошкільника – намалюйте слона і слоненятко.

Впродовж дня

1.Перегляньте з дітьми пізнавальне відео (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=BKayG70FxYw). Влаштуйте у вправляння дитини у різних видах пересування: галопом (як пересуваються копитні); стрибками довжину і висоту (як кенгуру).

2.Організуйте мозковий штурм для обговорення (а потім і відтворення) рухів тварин, які є безногими (змії, ящірки, черв’ячки). Зигзагоподібні рухи дитина зможе відтворити на килимі. Дозвольте дитині побавитися.

3.Запропонуйте намалювати сліди тварин. Головною вимогою буде назвати тварину, сліди якої намалювали дитина.

4.Запропонуйте дитинні виконати завдання №12, стор.70 у Книзі дошкільника та випробувати себе в ролі юного слідопита.


04.05.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Краса рухів»

Мета: формувати уявлення про красу рухів у тваринному й рослинному світі, які є граційними від природи; вправляти дітей у вербалізації видів рухів та їх особливостей у різних тварин; створювати умови для творчого самовираження різними засобами художньо-предметної діяльності для відображення краси рухів.

Ранкове коло                      

Бесіда про місяць травень. Його ознаки. Стан погоди.

Поговоріть з дитиною про її улюблених тварин – розпитайте чим саме вони привертають увагу дитини, чим саме вони подобаються дитині (одні подобаються своїм зовнішнім виглядом, другі – своєю міццю і силою, треті – незвичними уміннями, четверті – дружелюбністю та ін.). Розкажіть дитині, що люди здавна підмітили, що рухи, які використовують тваринки у своєму житті, допомагають їм бути здоровими і гнучкими (кішка вигинає спинку і потягується, кінь швидко й довго бігає, качка перевалюється на різні боки, рибка повертається у різні боки своїм тілом та ін.) створили різні гімнастичні комплекси – наприклад, китайський комплекс п’яти вправ, де вправи імітують рухи панди, птаха, мавпи, оленя і тигра. Запропонуйте дитині зробити незвичну зарядку «Звірята у зоопарку»: пострибати як кенгуру, походити на 4-х кінцівках, як ведмедик, а потім на ночовках, як лисичка, повзати, як змія, стояти на одній нозі, як чапля, вигинати спинку, як кішка. По закінченні розпитайте у дитини про відчуття під час виконання рухів, характерних для тварин.

1.Заняття «Краса у природі: спостерігаємо, помічаємо, радіємо»

1.Запропонуйте дитині для розгляду картини із зображенням об’єктів природи, що знаходяться у русі: морські хвилі, осінні дерева на вітру, падіння снігу, польоту бабки чи журавлів. Обговоріть ці картини (базові запитання).

2.Проговоріть з дитиною, що зміни в природі бувають швидкими і помітними – наприклад, коли захмарюється небо і починає йти дощ, але можуть бути й повільними і на перший погляд непомітними. Однак, це не означає, що цей рух в природі не відбувається. Так, наприклад, коли ми садимо цибулю в горщик, ми не одразу помічаємо, як вона проростає, але згодом помічаємо ріст зеленої стрілочки.

3.Слухаємо і відтворюємо «Звуки природи»: запропонуйте дитині лягти на килимок, заплющити очі і послухати відеозапис різноманітні звуки природи, які свідчать про рух (клекіт та спів птахів та ін.) і розпізнавати їх (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=LnRzQ9F0b3I).

4.Проведіть бесіду про небезпечні тварини і рослини. Розкажіть дитині, що не всі рослини і тварини у природі є безпечними для людини, особливо, коли ти про це не знаєш (ось чому потрібно бути допитливим і багато читати!). Існують дуже красиві квіти, які швидко згортають пелюстки і поглинають комах, які стають їх їжею – наприклад, у джунглях. У річках південної Америки плавають рибки піранії, які нападають на тварин і людей. Пригадайте, яких хижаків ви знаєте?

5.«Павучки» (аплікація, малювання). Організуйте художньо-творчу діяльність дітей. Спочатку покажіть дитині світлини різних павучків, які населяють нашу планету – вони впевняться у їх різноманітті і різнобарв’ї. робота виконується у кілька етапів. 1) Зверніть аркуш (формату А-4) навпіл вподовж, потім розгорніть кожну половинку ще навпіл і складіть ці половинки одна до одної. 2) Уздовж лінії двох згинів намалюйте олівцем половинку форми тільця павучка з двох овалів – меншого (голова) і більшого (тіло). 3) Виріжте ці форми і розгорніть їх – утворилися дві заготовки павучків. 4) У такий же спосіб виріжте ще декілька заготівок. 5) Розмалюйте заготівки павучків кольоровими олівцями чи фломастерами. 6) Нанесіть клейна середині згинів павучків і приклейте їх на картон. 7) Домалюйте на картоні лапки – 4 пари. Поясніть дитині, що у павучків 8 лапок і немає вусиків (на відміну від жуків, у яких 6 лапок і вусики).  За бажанням намалюйте павутину. Акцентуйте увагу дитини на відтворенні рухів – намалюйте зігнуті ніжки.

6.Запропонуйте дитині виконати завдання 9, стор.68 в Книзі дошкільника. Воно пов’язано з поняттями вузький – широкий – середній. Вправляйте дитину у висловлюваннях: «Цей місток найширший/ широкий/ вузький/ середній/ вужче за .. / ширше за..».

Впродовж дня

1.Поспостерігайте з дитиною за рибками в акваріумі – як вони рухаються. Якщо немає рибок є альтернатива (силка на видео: https://www.youtube.com/watch?v=JCtEcgnHvVs). Попросіть дитину охарактеризувати їх рухи словами (плавні, красиві, спокійні, розмірені). Пограйте у гру «Рибки»: під музику відтворити руками рухи рибок.

2.Завдання №10, стор. 69 у Книзі дошкільника – дослідницьке. Дітям необхідно провести заміри відстані кроками та записати результат. Допомагайте дитині рахувати та записувати, особливо в тих випадках, коли відстань виявиться довшою, ніж дитина знає цифр. Запропонуйте використати умовну мірку: наприклад, кроки можуть бути велетенськими або, як у мурашки і т.д.

2.Заняття Здоров’я та фізичний розвиток.\

Тема: «Кмітливі дослідники»

Мета: продовжувати удосконалювати навички стрибків на обох ногах, по черзі на лівій, потім на правій  нозі через скакалку, розвивати уважність та правильність виконання стрибків.

Обладнання: скакалка.


30.04.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Домашні рослини для нас, і ми для них»

Цілі і завдання: удосконалювати навички елементарного догляду за рослинами різних видів; допомогти дітям зрозуміти залежність спосіб догляду: різних видів рослин; передбачати взаємозалежність догляду за рослиною та її стану; помічати ознаки нездорової рослини, що треба зробити, що її вилікувати; вчити використовувати рослини у дизайні інтер’єрів; спостерігати рух рослин (ріст) на прикладах довго термінованого досліду «від зернинки до рослинки» та за ілюстраціями. Формувати ціннісне ставлення до рослин яе невід’ємної частини живого світу планети; розуміти, що квіти супроводжують життя людини, а догляд за ними надає задоволення.

         Ранкове коло

Запропонуйте дитині привітатися із кімнатними рослинами, які живуть у вас вдома. Помилуйтеся та з’ясуйте, чи добре рослинам живеться. Розкажіть дитині про свою улюблену квітку. Дайте дитині розглянути квітку. Доведіть дитині, що, доглядаючи за кімнатними квітами, ви відпочиваєте, отримуєте задоволення і насолоду. Задайте дитині запитання: за якими ознаками можна з’ясувати, що рослинам живеться добре? Що люди створюють для кімнатних рослин сприятливе середовище: температура, освітлення, полив, повітря, піклування (і навіть спілкування).

         Заняття «Ми відповідальні за життя рослин»

1.Бесіда про кімнатні рослини. Загадування загадки

         Їх на віконце, поличку ставлять,

         Від холоду і вітру бережуть.

         Узимку весну вони нам дарують,

         Тому що зеленіють і цвітуть (кімнатні рослини).

Для чого нам потрібні кімнатні рослини? Які кімнатні рослини ти знаєш? Що у кімнатної рослини є? (стебло, коріння, листя, квітка). Чи однакові за будовою кімнатні рослини? Чим вони відрізняються одна від одною? Що потрібно для кімнатних рослин, щоб гарно росли? Як потрібно за ними доглядати? (Поливати, рихлити, освітлення, зрошення, протирання листків).

2.Запропонуйте дитині написати слово «квіти». Запитайте, скільки складів в цьому слові? (2). Поділіть це слово на склади (кві – ти). Запропонуйте дитині скласти речення зі словом «квіти». Наприклад, квіти ростуть, квіти красиві. тощо.

3.Поговоріть з дитиною про те, що будь-яку сумну та нецікаву кімнату можна змінити до невпізнання за допомогою кімнатних рослин . поясніть, що існує безліч домашніх рослин, які не схожі одна на одну, як і люди. Підведіть до висновку, що декорування інтер’єру живими квітами є цікавою і може бути улюбленою справою –хобі. Розгляньте з дитиною особливості наявних квітів у вас вдома, закріпіть з нею назви кімнатних рослин і помилуйтеся ними.

4.Зверніть увагу дитину на кімнатну рослину сансевієрію. Запитайте у дитини з якого звука починається назва квітки. Розучіть разом з дитиною назви рослини. Розгляньте фото чи наявність цієї рослини вдома. Поясніть особливості з назвою цією рослиною – «тещин язик» або «щучий хвіст», в Англії – «леопардова лілія», «зміїна рослина», «язик диявола», у Німеччині – «африканська конопля», в Америці – «зміїна шкіра». Розкажіть, що кімнатну рослину використовують у промислових цілях для одержання тканин, мотузок, а також у якості огорожі. У Європі вирощують як декоративну кімнатну рослину. Сансевієрія – невибаглива кімнатна рослина. Запитайте у дитини, як потрібно за нею доглядати. (Поливати, не перезволожувати; протирати листя від пилу, берегти від прямих сонячних променів).

5.Організуйте мозковий штурм для обговорення проблемної ситуації: за квіткою тимчасово нікому доглядати. Що робити? Обговоріть можливі варіанти дій, кого залучити для допомоги.

6.Запросіть дитину попрацювати з книгою дошкільника завдання №7, стор.67

         Впродовж дня

1.Запропонуйте дитині намалювати домашню рослину з натури та розповісти про неї: як називається ця рослина, її будова, догляд за нею.

2.На прогулянці вдома спостерігайте за рухом рослин на квітнику (колишеться від вітру, повертається за сонцем, квіти зранку розквітають, ввечері закривають пелюстки.

3.Запропонуйте дитині виконати завдання №8 в книзі дошкільника, стор.68.

4.Запропонуйте дитині взяти на себе обов’язок доглядати вдома за кімнатними рослинами.

5.Прочитайте дитині оповідання Б. Харчука «Ромашка» та обговоріть його зміст. Про що розповідається в оповіданні? Який настрій у маленької ромашки? Що допомогло змінити настрій квіточки? Чому від бджілки і ромашки літо стає кращим?

«Ромашка» (Б.Харчук)

Проклюнулась на леваді маленька ромашка. Навколо високі трави стоять. І всім їм до ромашки байдуже.Незатишно стало ромашці, й вона сумно похилила голову. Коли чує: хтось грає. Срібно так, солодко.
Ворухнувся на ромашчиному стеблі один листочок, другий. Розплющила ромашка очі – аж то бджілка кружляє. її крильця бринять, і від того — музика.
Радіє зелена земля. Радіє синє небо. Ромашка підвела голову і розквітла: біла, біла, ще й з крапелькою жовтогарячого сонця.
І від того, що ромашка розквітла, літо стало ще краще.

6.Розгляньте пейзаж Е. Панова «Поле ромашок». Запропонуйте дитині знайти у полі ту саму ромашку, про яку прочитали. Про що вона думає? Який в неї настрій?


29.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Сонце, повітря, вода – наші найкращі друзі»

Цілі і завдання: розширити уявлення дітей про природні чинники збереження здоров’я. підвести дітей до висновку, що всі чинники приносять користь лише за умови помірного їх використання; навчати дітей виконувати оздоровчі вправи для зміцнення здоров’я; акцентувати увагу дітей на важливості збереження чистоти природи; формувати звичку піклуватися про своє здоров’я через загартування.

         Ранкове коло

Пограйте з дитиною в мовленнєву гру «Користь і шкода». Називайте дитині слова, що позначають речовини, предмети, дії (торт, сік; м’яч, гирі; бігати, вмиватися, плакати тощо). Дитина має визначитись та проголосувати зеленою карткою за користь, червоною карткою, якщо шкода. Наприклад, бійка як агресія шкода, а як захист – може бути корисною.

Виконайте з дитиною вправи під слова «Весела руханка»

Якщо сильним хочеш бути, – раз-два-три,-

Про хвороби всі забути, повтори:

Варто змалку гартуватись, про здоров’я піклуватись, – раз-два-три,

Рушниками обтиратись, повтори:

Обливатись, обтиратись, про здоров’я піклуватись!

На повітрі слід бувати, раз-два-три,

Тепле сонечко вітати, повтори:

Засмагати, гартуватись, про здоров’я піклуватись!

         Заняття «Добре, коли все в міру»

1.Бесіда про здоров’я. Про яку людину говорять, що вона здорова? Що потрібно робити, щоб бути здоровим? Як ти зміцнюєш своє здоров’я? Що означає загартування? За допомогою чого можна загартовуватися?

2.Проведіть з дитиною дослід. Поставте дві посудини: зі шматочками льоду і посудину з теплою водою. Запросіть дитину опустити пальчики послідовно у посудину з льодом і в посудину з теплою водою. Після кількох повторень цієї вправи дитина має потерти долоньки та витерти їх паперовим рушничком. Розпитайте дитину про відчуття.

3.Запросіть дитину до бесіди. Чи можуть сонце, повітря та вода бути шкідливим для здоров’я? Коли вода може приносити людині шкоду (холодна, забруднена, гаряча)? Чи може сонце приносити людині шкоду? Що потрібно робити, щоб воно не принесло шкоди? Яке повітря шкідливе для людини? (забруднене). Які правила загартування ти знаєш?

4.Чи різна вода корисна для здоров’я всього живого? (тільки чиста). Запропонуйте дитині розглянути ілюстрації про забруднення водоймищ. Як виглядають водоймища? Чому водоймища забруднені ? Як ти думаєш, хто їх забруднив? Що потрібно робити щоб їх не забруднювали? Що ти побажаєш тим людям, які забруднюють водоймища?

 

5.Запросіть дитину виконати завдання №5 в книзі дошкільника, стор. 66

6.Розкажіть дитині, що чиста вода є унікальним середовищем для життя різних риб, тварин, рослин у морях, океанах. Запросіть дитину розглянути водний світ (картина Д. Міллера «Підводний світ» в альбомі з художньо-творчої діяльності, стор.43), запитайте, чи рухаються тварини і чому так думаєш. Поговоріть з дитиною про умови життя риб і порівняйте їх з умовами комфортної життєдіяльності людини – у чому схожість і відмінність? Продемонструйте дитині різні прийоми створення рельєфного зображення коралів, медуз, морських зірок і їжаків із пластиліну. (Зразок в альбомі з художньої діяльності, стор. 43).

Запросіть до створення власного підводного пейзажу у альбомі художньо-творчої діяльності, стор. 42.

         Впродовж дня

1.Покажіть дитині ілюстрації із зображенням смітникових баків, звертаючи увагу на кількість сміття і те, як воно впливає на чистоту повітря. Обговоріть, чому це важлива проблема для людства. Чому такі дії людей шкідливі для всього людства.

2.Прочитайте казку Г. Бєлєньої «Річечка» та обговоріть її зміст. Чому життя річки було під загрозою, як можна оживити річки та зберегти їх у чистоті? Чому це має бути важливим для кожної людини?

«Річечка» (Г.Бєлєнька)

Річка була велика, а Струмок — маленький. Річка неквапно котила свої сині хвилі аж до Моря, а струмок крутився, вертівся, вистрибував, як заєць, і досягав лише до Старої верби, але сподівався добігти колись до краю Поля, а там…

Він не знав, що там, він не думав про це, він просто біг, долаючи всі перешкоди, не шкодуючи сил, пробивався вперед.

“Нічого, — бурмотів він собі під ніс, — нічого, аби лише добігти до краю Поля, а там побачимо…”

А на Старій вербі сиділа Ворона, і згори їй було добре видно і велику Річку, і маленький Струмок, і те, що величезна чорна яма, широко роззявивши пащу, залюбки ковтала усі струмки, щойно вони добігали до краю Поля.

— Кар-кар, і куди ти пнешся, дурненьке, кар-кар, до краю Поля рвешся, кар, до ями, кар, до ями! А Струмок тим часом пробивався крізь крижану брилу, що заступила йому шлях і не давала бігти далі, та він вперто шукав у ній хоча б малесеньку шпаринку.

— Кар-кар, — дерла горло Ворона, раз у раз довбаючи гострим дзьобом гілку, на якій сиділа, — озирнися, поглянь, скільки таких, як ти. І всі мчать, до краю Поля поспішають, до ями, кар, до ями! — І тут суха гілка під нею тріснула, і Ворона каменем упала вниз. Лише біля самої землі вона згадала, що може літати, і незграбно замахавши крилами, полетіла геть, без угаву хрипко каркаючи.

А Струмок послухав Ворону — озирнувся і побачив безліч маленьких струмків, що підстрибували, крутилися, вертілися і наввипередки бігли долиною до краю Поля.

— Гей, друзі! — гукнув Струмок. — Сюди, до мене! Разом веселіше, разом ми міцніші, разом ми ще швидше добіжимо до краю Поля!

І збіглися усі струмки в один могутній Весняний потік, і розколов він кригу, і в два стрибки добіг до краю Поля, і залив чорну яму, розмив її, і звільнивши ув’язнені в ній струмки, увібрав їх у себе, і влився пря-місінько у Велику річку, що сягала аж до Моря!

4.Продовжте роботу над виконанням завдання № 6 у книзі дошкільника, стор. 67.

5.Налаштуйте дитину на те, що вона все вміє і все вийде добре.


28.04.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «На землі, над землею, під землею»

Мета: порівнювати, знаходити спільне і відмінне у тварин за ознаками руху; розрізняти поняття «швидко-повільно», визначати і класифікувати тварин за цією ознакою; виокремлювати характерні ознаки поведінки тварин, знати їхні повадки; удосконалювати навички серіації тварин за ознакою величини; розвивати вміння розмірковувати, стимулювати інтерес дітей до проблемних ситуацій за наслідками перегляду тематичних мультфільмів про тварин; удосконалювати просторову орієнтацію, усвідомлено застосовувати прийменники над, під, на; розширити знання дитини про тваринний світ, розвивати творчість під час створення сторінки для книги про тварин.

Ранкове коло

Запропонуйте дитині пограти у імітаційну гру: дитина може показати за допомогою рухів образи елементів природи (березовий листочок, гілочка з ялини, квітка кульбабки, сонну кішку, сердиту собаку). Запропонуйте дитині викласти зі стрічок, шнурівок і паличок (сірників) зображення змії (комахи, мурашки, метелика тощо). Заохотьте дитину порадіти образам, які утворилися, вислухайте пропозиції щодо їх удосконалення. Попросіть дитину пригадати, які казки про тварин є їхніми улюбленими, чому саме.

Заняття «У світі тварин»

1.На початку заняття запросіть дитину переглянути мультфільм «Про черепаху» (силка на мультфільм: https://www.youtube.com/watch?v=Tn_rzlqqJOY). Обговоріть з дитиною, чому черепаха не встигла вийти вчасно на прогулянку; запропонуйте дитині пригадати тварин, які також рухаються повільно (равлик, лінивець, коала, черв’як). Наступна вправа-міркування «Хто швидше». Розкажіть дитині коротку жартівливу історію про перегони черепахи та зайця. Обговоріть важливі варіанти причин, чому черепаха перегнала зайця, як це в неї вийшло. Стимулюйте дитину до обговорення різних варіантів вирішення ситуації. Як ви думаєте, це хитрощі чи жарт з боку черепахи? Чи можна так вчиняти? А як треба було б вчинити правильно. З’ясуйте з дітьми, хто із тварин швидший/повільніший.

«Заєць та черепаха»

Побились якось об заклад заєць та черепаха, хто хутчіш лісову галявину оббіжить.

Черепаха одразу рушила в дорогу. А заєць лежить під кущем, посміхається: «Поспішай, поспішай, черепашко, все одно я тебе випереджу!» Лежав та посміхався, лежав та посміхався, а черепаха тим часом — хоч і тихо йшла — вже майже дійшла до мети. Ой, як побачив це заєць! Ой, як кинеться наздоганяти! Еге, куди там!

Бігати заєць добре вмів, але не знав того, що коли довго лежати на місці, то й від черепахи можна відстати!

2.Попросіть дитину пригадати, які тварини живуть під землею, які можуть знаходитися в повітрі. Обговоріть, які особливості, здібності й можливості надає життя під та над землею. Які здібності й можливості втрачають ті тварини, які живуть на землі. Чому це відбувається. Дозвольте дітям пофантазувати, що було б якби люди мали можливості ті, що й тварини, які вміють літати та жити під землею.

3.Гра «Швидкий-повільний». Запропонуйте у ігровій формі потренуватись у визначенні швидкості/повільності руху різних тварин.  Для цього на стенді прикріпіть ліворуч зображення черепашки, праворуч – зайця. Дитина з батьками по черзі з кошика дістають картки із зображенням різних тварин і мусять вибрати місце ліворуч або праворуч від стенда, якщо тварина швидкісна, то стають праворуч, навпаки: повільна – стають ліворуч біля черепашки. Перелік тварин: ягуар, лев, зебра, равлик, лінивець, ведмідь, лисиця, вовк тощо.

4.Проведіть рухливу гру «Над, під, на землі». Члени родини, називає тварину, а дитина мусить визначити рухами місце її мешкання. Дитина домовляється про умовні дії: «під землею» – сісти навколішки, «на землі» – стояти, поставивши ноги на ширину плечей, «над землею» – підстрибнути. Наприклад, батько називає крота, кріт живе під землею, дитина мусить присісти навколішки. Гра повторюється кілька разів.  Завершити заняття можна пісенькою з м/ф про черепаху і левенятка «Я на сонечку лежу і на сонечко дивлюся…».

5.У Книзі дошкільника запропонуйте дитині виконати завдання №3, стор. 65, яке допоможе дитині розширити власні знання про особливості Світу тварин. Поміркуйте разом з дитино, чому тваринам, які живуть в тропічному кліматі не потрібна домівка (там тепло, вони займають певний ареал – власну територію).

Впродовж дня

1.Знайдіть час для проведення гри «Назви всіх». Дорослий дає команду: «Назви всіх, хто літає», – дитина мусить назвати літаючих тварин (сокіл, муха, бджола, журавель, білка-летяга та ін.). Пропоновані завдання: назвіть хто стрибає, хто плаває, хто ковзає, хто швидко бігає, хто повільно рухається.

2.Перегляньте мультфільм за казкою В.Сутєєва «Хвости». Обговоріть для чого тваринам потрібні хвостики. Хвостиками тварини рухають, вони можуть сповістити про настрій або намір: якщо собака весело виляє хвостиком, то вона намагається висловити радість, подяку своєму господареві; якщо кіт рухає хвостом, то це свідчить про його невдоволення; заячий хвіст тремтить від страху тощо (силка на мультфільм: https://www.youtube.com/watch?v=syxUdDka0ls).

3.Запропонуйте дитині створити книжку про тваринний світ. Кожна дитина створює власну сторінку про улюблену тварину. Це колаж з малюнків, аплікації (зображення тварини, чим харчується, де живе, її повадки, хто її вороги/друзі, які користь/шкоду проносить природі).

4.Для опрацювання в Книзі дошкільника виконайте завдання №4, стор. 66.


27.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Вони і ми: світ людей і світ тварин»

Цілі і завдання: допомогти дітям узагальнити їхні уявлення щодо спільно й відмінного у структурі та в рухах людей і тварин; збагатити знання дітей щодо залежності здібностей і можливостей від умов життя; вправляти дітей в уміннях відгадувати загадки, у створенні засобами художньо-естетичної діяльності образів тварин у русі; вправляти дітей в умінні ставити запитання та підтримувати розмову в межах заданої теми.

         Ранкове коло

Обговоріть з дитиною про стан погоди. Запитайте, які зміни відбулися в житті тваринного світу у квітні. Надрукуйте слова-назви тварин, а дитина прочитає з допомогою вас. Розпитайте в дитини, які їй подобаються свійські тварини, які їхні рухи і дії її веселять, подобаються. Запропонуйте дитині виконати ранкові вправи, імітуючи рухи відомих тварин (дитина виконує гімнастичні вправи в образі когось із тварин).

         Заняття «Спільне і відмінне»

1.Загадування загадок про тварин. Домовтесь, що дитина не називатиме слова, а показуватиме рухами.

         Я веселенький звірок, плиг з ялинки на дубок. (Білка)

Не ходжу я, а скакаю, бо не рівні ноги маю.

Через поле навмання перегнав би я коня. (Заєць)

         Куди повзе – за собою хату везе. (Черепаха)

Котиться клубочок зовсім без ниточок.

Замість ниточок – триста колючок. (Їжак)

         По горах, долинах ходить шуба і свитина. (Вівця)

Буркотливий, вайлуватий, ходить лісом дід кошлатий,

Одягнувся в кожушину, мед шукає і ожину.

Літом любить полювати, а зимою – в лігві спати.

Як зачує він весну – прокидається від сну. (Ведмідь)

2.Запросіть дитину до складання схеми «Люди і тварини: вони і ми»: розпитайте, які головні ознаки людей (парні органи: очі, вуха, ноги, руки, легені…, прямоходіння, мовлення) та ознаки звірів, птахів; комах (6 лапок, крильця, малий розмір тощо). Запропонуйте назвати спільне «Ми, як і вони…», і відмінне «Ми – не вони, тому що…».

3.Попросіть дитину поговорити про рухи людей, які схожі з рухами тварин: які рухи вони виконують майже однаково (повзання, лазіння); які рухи тварин люди виконують по-іншому: ходять, бігають, стрибають, кидають, котять тощо). За бажанням дитина може імітувати рухи та дії тварин.

4.Розглядання коректурної таблиці. Діти називають, яка тварина зображена і описати її. Наприклад, це білочка. Вона живе в лісі. Білочка прудка, руда, красива, швидко стрибає з гілочки на гілочку. Полюбляє їсти горішки, шишки, гриби.

5.Запропонуйте дитині виконати завдання №1 у книзі дошкільника, стор.64. допоможіть дитині з’ясувати чому у тварини різні ноги, які функції виконують (заєць – стрибає задніми лапками, лиса – швидко бігає, ноги кормлять; ведмідь – великі косолапі лапи, ступні всередину – не бігає; слон – крупні лапи тому що велика вага; кінь, олень, козел, корова – багато ходять, захищаються копитами; їжак – коротенькі лапи, бо перетворюється у клубочок; крокодил – короткі лапки, він не бігає не треба долати великі відстані «Їжа приходить сама»). Не поспішайте давати відповідь. Допомагайте навідними запитаннями.

6.Художньо-творча діяльність. Запропонуйте дитині виліпити тваринку у русі з пластиліну. Схема зображення в альбомі з художньо-творчої діяльності, вкладка 5 (котик, собачка).

Заняття 2. Здоров’ я та фізичний розвиток «У світі тварин»

Мета: удосконалювати навички в ходьбі на носочках, ходьбі по мотузці, прокачуванні м’яча у ворітця; розвивати увагу, окомір.

Інвентар: мотузка, м’яч, ворітця.

         Впродовж дня

1.Прочитайте казку Г. Циферова «Про поросятко» з подальшим обговоренням: чому маленьке порося ображали інші тварини? Що придумало порося для своєї втіхи? Чому в дорозі всі, хоч і насміхалися, проте підтримали порося? Що нового про порося ти дізнався (дізналася) з казки?

«Про поросятко»  (Г. Циферов)

Жило на світі дуже маленьке порося. Кожен ображав його, і бідне порося зовсім не знало, у кого йому шукати захисту. І так цьому поросяті набридло, що його кривдять, що одного разу воно вирішило піти куди очі дивляться.

Взяло порося мішечок, взяло сопілку й пішло. Йде собі по лісі, а щоб не нудно було, в сопілочку грає. Але хіба підеш далеко на чотирьох копитцях?

Весь день йшло порося — і навіть з лісу не вийшло. Сіло на пеньок і сумно-сумно заграло на сопілочці: «Ось я яке нерозумне. І навіщо йду?» І тільки він сказав ці слова, як за пеньком: «Ква-ква!» Жабеня! Стрибнуло жабеня на пеньок і каже:

— І справді, нерозумне ти, порося! Ну і навіщо йти? Чи не краще плисти в якому-небудь човнику?

Подумало порося, заграло на сопілочці і сказало:

— Ах, напевно, правда!

Прийшло воно до річки і стало шукати човник. Шукало, шукало, а човника немає. І раптом бачить – корито. У ньому старенька полоскала білизну. Так і залишила. Гепнулося порося в корито, загуділо на сопілочці і попливло.

Спочатку по струмочку, потім по річці, а потім і в величезне море випливло. Пливе воно, отже, по морю. А риби дивуються, регочуть:

— Що це? Ніби пароплав, якщо гуде. Але чому, чому ж у нього вуха?

— Ех! — сказав кіт. — Так, напевно, просто дуже розумний. Просто дуже ввічливий. Інші пароплави просто самі сурмлять. А цей теж сурмить, але і інших слухає.

А тому всі риби і кити йому допомагали, вказували шлях. Хто носом, а хто хвостом. Але все штовхали вперед. Так і плив. Плив пароплав. І раптом — прекрасний зелений острів! Пароплав причалив до острова. А всі звірі вийшли його зустрічати.

— Хто такий? — запитав його смугастий звір і вклонився.

— А що, ви не знаєте мене?!

— Ні, — каже смугастий. — Ось перший раз бачимо.

І маленьке порося схитрувало:

— Я — найголовніший у своїй країні. Мене звуть ПОРОСЯ.

— А тут — я найголовніший, — відповідає смугастий. — Як же нам бути, якщо ми обоє – головні?

— А нічого, — посміхнулося порося, — я ж гість, значить, ти так і будеш головним, а я твоїм помічником.

Тигр кивнув, і з тієї пори вперше у житті порося зажило спокійно. Всі його слухали і поважали.

А якщо хтось не слухався, то варто було поросяті дістати сопілочку, як ворог відразу ж тікав. Так-Так. Бо такого гарчання боялися всі. І навіть сам тигр часто здригався, коли порося грало на сопілці.

Напевно, порося і пожило би там ще, але тут чомусь його знову потягнуло на батьківщину. Взяло порося лист від тигра, сіло у корито і попливло.

Знову кричали риби: «Ей, розумний пароплав!» І знову дельфіни і кити допомагали йому пливти.

Але ось знову струмок, старенький міст, галявина.

— Нарешті, я вдома, — сказав порося.

— Так-так, — відповів йому козлик. — А де ти було весь цей час? Мені так хотілося полоскотати тебе ріжками!

— На жаль, — посміхнулося хитре порося, — тепер цього не можна робити. Хіба ти не знаєш, хто я? Читай! — Тут порося подало козлику листа, і той прочитав:

«Моєму головному помічникові дарую свою намальовану лапу». Козлик, звичайно, злякався. А потім злякалися інші: ягня, теля, білочка. І ніхто ніколи більше вже не ображав порося. Кожен думав: «А що скаже тигр?».

2.Перегляньте відеоказку «Братик Кролик і братик Лис» (силка на казку: https://www.youtube.com/watch?v=DRim_3z4mQA). Попросіть дитину порівняти рухи і дії лиса і кролика: що спільного і що відмінного між ними.

3.Прочитайте вірш «Якби я був чарівником» Лесі Вознюк. Розпитайте, яка основна думка в цьому вірші. Що хотів хлопчик зробити за допомогою чарівної палички? Чому треба захищати довкілля?  Чи змогли б ми дізнатися щось цікаве про життя тварин, якби їх не було? Що стане з природою, якщо не захищати довкілля? Що ти можеш зробити для збереження природи?

«Якби я був чарівником» (Л. Вознюк)

Якби я був чарівником, —

намріялося Віті, —

то став би я помічником

природи в цілім світі.

Чарівна паличка в руках —

за мить зростають липки,

у чистих ріках та ставках

вже плюскаються рибки.

За хвильку дощики рясні

помиють все довкола,

барвисті квіти запашні

укриють гори й доли.

В дитячі мрії, як на те,

навідалася ненька:

— Тут справжній чарівник росте,

хоча іще маленький.

Твоє, синочку, деревце

тріпоче зелен-листом,

співає дзвінко джерельце,

бо ти його почистив.

І ось такі чарівники

зростять дубки та липки,

в джерельні ріки та ставки

пливтимуть вдячні рибки.

То ж підростай, не розгуби

дитячі світлі мрії,

і все розквітне навкруги

веселкою надії.

4.Розгляньте з дитиною світлину із зображенням керамічного носорога С. Герасименка у книзі дошкільника, стор. 64. Запропонуйте дитині назвати ознаки схожості з справжньою твариною, і такі, що свідчать про її наближеність до казкової істоти.

5.Запропонуйте дитині зліпити свого носорога, що стоїть або йде із пластиліну чи пластичної маси, покрити його крейдою, а потім розмалювати гуашшю (дивіться вкладку  5 Альбому з художньої діяльності).

 6.Запропонуйте виконати завдання № 2 у книзі дошкільника, стор. 65.


23.04.2020 р. – 24.04.2020 р.

Вихователі: Рязанцева Л.Ф. – Собода Н.М.

Тема: «День здоров’я на природі» (2 дні)

Цілі і завдання: мотивувати дітей і дорослих провести разом на природі; закріпити знання про облаштування себе і своїх життєвих потреб під час подорожі; вправляти у використанні набутих раніше знань й умінь для реалізації спільного задуму в колі дорослих; підкріплювати прагнення дітей діяти дружно і конструктивно в процесі взаємодії.

         Ранкове коло

Обговоріть з дитиною стан природи. Закріпіть з дитиною назву місяця, число, день тижня.

Заняття «Ми відпочиваємо»

1.Обговоріть з дитиною, як можна провести на природі кілька годин? Чим зайнятися? Що треба зробити для укріплення здоров’я?

2. Прочитайте два вірша Лідії Повх «У ботанічному саду», «Вдома». Зіставте їх зміст, щоб визначити, в якому йдеться про прогулянку, а в якому про подорож.

«Вдома» (Л. Повх)

Коли пролягає дорога моя 

За гори й ліси за рікою,

То місто махає мені звіддаля 

Прощально сумною рукою.

Коли ж я вертаю з далеких країв 

Долиною, зранку лункою,

То місто вітає мене з-за гаїв 

Вогнів осяйною рукою….

І запах бузку, і рідний хтось у вікні, 

І стіни у замку старому…

Тут сходинка кожна радіє мені, 

тут липи шепочуть: «Ти вдома…»

І хто у цім місті, як я, виростав, 

Той, певно, також добре знає:

Нехай десь на світі є славні міста 

Та кращого міста немає!

 «У ботанічному саду» (Л. Повх)

Весна. Я з мамою іду

У ботанічний сад.

У ботанічному саду

Цвіте фіалок ряд.

Червоні, білі, голубі,

Рожеві, золоті…

А мама каже: «Як тобі

Двоколірні он ті?»

У них і сонечко, й блакить,

Мов прапор іздаля…»

Аж світиться і мерехтить

Живим вогнем земля!

3. Розпитайте дитину, які предмети і продукти треба заготовити для відпочинку. Допоможіть дитині заготовити картки зі словами-назвами.

4. Проведіть вправи на закріплення знань дитини про різні рослини (квіти, дерева, чагарники) та комах, птахів, яких можна зустріти на лісовій галявині чи на галявині в парку. Обговоріть, чому саме галявина зручна для відпочинку.

5. Допоможіть дитині спланувати на аркуші паперу простір галявини, виокремивши на плані, передбачивши зону кухні, зону гри, зону відпочинку, зону для спортивних вправ і зону спостережень за природою. Нагадайте дитині про важливість передбачити місце для збирання сміття для подальшого вивезення. Запропонуйте придумати символ для позначення зон: кухні, гри, відпочинку, спортивних вправ, спостережень за природою, для збирання сміття. Нехай дитина позначить їх на плані.

Впродовж дня

Організуйте полілог «Як прийти в природу, щоб не нашкодити їй?»: обговоріть правила безпечного поводження на природі (в лісі, парку, на воді) та правила захисту природи від шкідливого впливу людини.

Активність другого дня проекту

Запропонуйте дитині підготуватися до пікніка – намалювати та написати, що пропонують приготувати із даного набору продуктів; підготовку розваг (пригадати ігри, атрибути для проведення ігор).

Приготуйте попереджувальні малюнки-листівки про комах, яких можна зустріти в лісі чи парку.

Повторіть правила безпечного поводження на природі та під час руху.

Запропонуйте роботу в книзі дошкільника, стор. 62-63.


22.04.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Рух з комфортом»

Мета: спонукати дітей розширювати уявлення про поняття «рух»; утворювати нові слова з основою слова «рух»; продовжувати формувати пізнавальний інтерес до процесу руху; вправляти у використання різних індивідуальних засобів пересування (велосипед, ролики, самокат, гіроборд, ковзани, скейт, сноуборд, лижі, санки, джемпери, електромобілі та ін.); створити  умови для обстеження та опису якомога більшої кількості різних індивідуальних засобів пересування за такими параметрами: зовнішній вигляд, дизайнерське оформлення (тюнінг), якості, догляд, місце збереження; збагачувати уявлення про комфортний рух пішки (зручне взуття, тротуар, пішохідні доріжки, хідники, чисте узбіччя, краса навколо, приємна компанія); навчати правилам руху в якості водія індивідуального засобу пересування та пішоходу.

Ранкове коло

Обговоріть з дитиною цікаве питання: У якому транспортному засобі людина водночас і пасажир, і водій? Підготуйте картинки із зображеннями індивідуальних засобів пересування та надайте можливість дитині візуалізувати правильні відповіді на аркуші паперу. Обговоріть разом з дитиною, як розширюються можливості людини, коли вона керує самостійно транспортним засобом (сама обирає напрямок, шлях, швидкість, пасажирів, попутників).

Запропонуйте гру «Рухаємося казкою, яка полягає в тому, що треба назвати якомога більше казкових засобів пересування (ковдра-літак, ступа, мітла, машина часу).

1.Заняття «Рух і комфорт»

1.Для активного включення дитини у спільну діяльність запропонуйте гру «Куча-мала», де дитина має із великої кількості предметів, карток із зображенням, фотокарток, наліпок, іграшок обрати ті, які стосуються руху з комфортом, індивідуальних засобів пересування. Зверніть увагу, що у «кучі» має бути багато предметів, які зовсім не стосуються теми.

2.Запросіть дитину провести обстеження слова «рух» (кількість та якість звуків, перелічення літер, заповнення схеми слова) та доповнення цього слова прикметниками, для утворення словосполучень.

Гра «Прикрась слово». Фарбами виступатимуть прикметники, які дитина підбере до слова рух (швидкий, повільний, обережний, довгий, обмежений, заборонений, зворотній, безпечний, небезпечний, за правилами та ін.). Познайомте зі словами, що позначають рух: людина ходить (значить рухається), вітер дме (значить рухається), листя колишеться (значить рухається), час добігає (значить рухається), машина їде (значить рухається) та інші.

3.Проведіть обстеження індивідуальних засобів пересування з обговоренням можливостей кожного з них. А саме: які засоби забезпечують комфортне пересування для пасажирів і водіїв – на коротку відстань чи на довгу; коли рухаєшся по місту чи в лісі; коли рухаєшся один чи з кимось? Спирайтесь на транспорті засоби, які наявні.

4.Запросіть дитину до фотогалереї – до їх уваги світлини із зображенням пам’ятника велосипеду у Лондоні. Обговоріть його з дитиною (Що тут відбувається? Чи відноситься цей велосипед до транспорту? З якого матеріалу його виготовлено? Яке враження справляє на глядача такий витвір мистецтва? Що хотів сказати нам скульптор своєю роботою? Розгляньте інші світлини – пам’ятники велосипеду у Росії та Грузії. Запитайте дитину: Чи можна ці предмети називати велосипедом?  Чи зможуть вони рухатися?  Для чого створюють такі пам’ятники? Де їх краще розміщувати? Дитина може придумати власну історію про цей велосипед. Запросіть дитину створити скульптуру циркового велосипеду із використанням звичайних матеріалів (дріт, металеві кришки для консервування) і пластиліну (покрокове створення велосипеду – у вкладці 5 Альбому для творчості). Велосипед можна прикрасити цікавими деталями.

 

5.У книзі дошкільника виконайте з дитиною завдання №11, стор. 59 на розподіл видів індивідуальних засобів пересування для друзів.

6.Виконайте завдання в зошиті «Цікава математика», стор. 26 – 29.

         Заняття 2. Дитина в світі культури Музичний калейдоскоп

Вивчення пісні А.Олєйнікової “Садочок прощавай!”

Пісня А.Олєйнікової “Садочок прощавай!”

Ось і стали ми дорослі -
Свято випуску у нас.
А коли настане осінь –
То підемо в перший клас.
Та у рідний над садочок
Завітаємо сюди,
Як синочків і як дочок
Тут любили нас завжди!

Приспів:
Садочок, прощавай,
Зичимо тобі добра!
Щоб надалі теж любила |
Наш садочок дітвора!  | (2)

Вихователям - спасибі
Та уклін аж до землі!
Ми зросли розумні й сильні,
А були колись малі...
Залишаєм меншим дітям
Наш наказ і заповіт:
Як і ми, життю радіти
Та поводитись, як слід!

Приспів.

Впродовж дня

1.Дайте можливість дитині розглядати книги, журнали, енциклопедії про транспорт, відео про еволюцію транспортних засобів. Заохочуйте дитину створити колаж «Комфортний транспорт» .

2.Запропонуйте дитині опрацювати в Книзі дошкільника і виконати завдання №12, стор. 60. Створюємо макет книги транспорт (заповнюємо сторінки (розвороти) майбутньої книги про транспорт).

3.Запропонуйте дитині переглянути мультфільм Смешарики (силка для відео: https://www.youtube.com/watch?v=GOudRLTtYHY)


21.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Клуб мандрівників»

Цілі і завдання: вправляти дітей у розмірковуванні, аргументованому доведенні своєї думки; допомогти дітям усвідомити поняття «клуб», «мандрівник»; збагачувати словниковий запас словами-характеристиками якостей; вправляти дітей у мовленнєвій взаємодії з однолітками і дорослими в різних видах діяльності.

         Ранкове коло

Поговоріть з дитиною про передачу вашого дитинства «У світі тварин», у якій мандрівники привозили до програми все цікаве, які подорожували світом.

Розпитайте дитину, де, в яких країнах чи цікавих місцях України вони побували. Розкажіть про свої подорожі. Розгляньте карту світу і пофантазуйте, в яких частинах, країнах, цікавих місцях світу дитина хотіла б побувати з батьками.

         Заняття «Розповіді про мандри»

1.Напишіть слова «подорожі», «прогулянки», «мандри» і прочитайте разом з дітьми. Уточніть відмінність у цих поняттях. Запитайте у дитини: Куди можна подорожувати? Де можна прогулятися?  На чому можна прогулятися і подорожувати? Як можна фіксувати враження від подорожей? (сфотографувати, намалювати, розповісти, відіозйомка).

2.Обговоріть значення слова «клуб». Запропонуйте дитині написати слово «клуб». Дайте можливість дитині поміркувати, про що можуть розмовляти члени клубу мандрівників? Що їх об’єднує? Про що вони можуть розповідати один одному та глядачам, якщо засідання клубу по телебаченню? Зауважте, що мандрівники можуть не лише розповідати про свої подорожі, а й давати поради про те, як поводитися в подорожах у різних ситуаціях.

3.Допоможіть дитині зробити телевізор з картонного коробка, щоб дитина могла розповідати про цікаві місця в країнах і Україні з опорою на ілюстративний матеріал. Допоможіть дитині будувати зв’язні розповіді. Дитина може намалювати ілюстрацію до своєї розповіді, а потім прокоментувати їх. Розповідаючи про прогулянки, уточнюйте їх відмінність з мандрами і подорожами.

4.Розгляньте з дитиною ілюстрації до казкової повісті «Чарівник Смарагдового міста» і прочитайте перший розділ, зацікавте дитину подорожжю маленької дівчинки Еллі та її друзів, викличте у дитини охоту прочитати цю історію. Запропонуйте від імені Еллі та інших персонажів виступити в клубі мандрівників і розповісти про пригоди, зустрічі, які трапилися в дорозі. Попросіть дитину сформувати поради іншим мандрівникам від імені героїв казкової повісті.

«Чарівник смарагдового міста» (О. Волков)

БУРЕВІЙ

(з казкової повісті «Чарівник Смарагдового міста»)

Серед широкого Канзаського степу жила дівчинка Еллі. Її батько, фермер Джон, цілий день працював у полі, а мама Анна клопоталась по господарству.

Жили вони у невеличкому фургоні, який зняли з коліс і поставили на землю. Умебльований будиночок був бідним: залізна грубка, шафа, стіл, три стільці та двоє ліжок. Поряд з будиночком біля самих дверей булови копано «буревійний погріб». У погребі сім’я ховалась під час бурі.

Степові буревії не раз перекидали благеньке житло фермера Джона. Але Джон не журився: коли вшухав вітер, він піднімав будиночок, грубка і ліжка ставали на свої місця. Еллі збирала з підлоги олив’яні тарілки й кухлі — і все набирало попереднього вигляду до нового буревію.

До самого обрію велетенською рівною скатертиною слався степ. Де-не-де виднілися такі ж бідні будиночки, як і будиночок Джона. Навколо них були ниви, де фермери сіяли пшеницю й кукурудзу.

Еллі добре знала всіх сусідів на три милі навкруги. На заході проживав дядько Роберт з синами Бобом і Діком. У будиночку на півночі жив старий Рольф. Він майстрував дітям чудові вітряні млини.

Широкий степ не здавався Еллі похмурим: адже це була її батьківщина. Еллі не знала ніяких інших країв. Гори й ліси вона бачила лише на малюнках, і вони не приваблювали її, можливо, тому, що в дешевих Елліних книжечках вони були намальовані погано.

Коли Еллі нудьгувала, вона кликала веселого песика Тотошка і вирушала провідати Діка і Боба або йшла до дідуся Рольфа, від якого ніколи не поверталась без саморобної іграшки.

Тотошко, погавкуючи, стрибав поряд, ганявся за граками і був безмежно задоволений собою та своєю маленькою господинею. У Тотошка була чорна шерсть, гостренькі вуха і маленькі блискучі оченята. Тотошко ніколи не сумував і міг гратися з дівчинкою цілий день.

А турбот у Еллі було чимало. Вона допомагала мамі по господарству, а тато вчив її читати, писати і рахувати, бо школа була далеко, а дівчинка була ще досить мала, щоб ходити туди щодня.

Одного літнього вечора Еллі сиділа на ґанку і читала вголос казку. Мама Анна прала білизну.

«І тоді могутній богатир Арнаульф побачив чаклуна зростом як вежа,— співуче читала Еллі, водячи пальчиком по рядках.— Із рота і ніздрів чаклуна вилітав вогонь…» Мамусю,— запитала Еллі, відриваючись від книжки,— а тепер чарівники є?..

— Ні, моя люба. Жили чарівники і чаклуни у минулі часи, а потім перевелись. Та й навіщо вони? І без них клопоту вистачає.

Еллі кумедно зморщила носа:

— А все ж без чаклунів нудно. Якби я раптом стала королевою, то обов’язково наказала б, щоб у кожному місті та в кожному селі був чарівник. І щоб він творив для дітей усілякі чудеса.

— Які ж, наприклад? — усміхаючись запитала мама.

— Ну, які… Щоб кожна дівчинка і кожен хлопчик, прокидаючись уранці, знаходили під подушкою великий пряник… Або…— Еллі сумно поглянула на свої грубі поношені черевички.— Або щоб усі дітки мали гарненькі легенькі черевички.

— Черевички ти й без чаклуна матимеш,— заперечила Анна.— Поїдеш з татом на ярмарок, і він купить…

Поки дівчинка розмовляла з мамою, погода зіпсувалася.

Саме на той час у далекій країні за високими горами чаклувала в глибокій темній печері люта чарівниця Гінгема. Моторошно було у печері Гінгеми. Під стелею висіло опудало величезного крокодила. На високих тичках сиділи великі сови, зі стелі звисали в’язки сушених мишей, прив’язаних хвостиками до мотузки, як цибулини.

Довга товстезна гадюка обплелась навколо стовпа і ритмічно похитувала своєю плескатою головою. І чимало ще всіляких див і страхітливих речей було в просторій печері Гінгеми.

У великому закіптюженому казані Гінгема варила чарівне зілля. Вона кидала в казан мишей, відриваючи їх ві дв’язки.

— Куди ж це зникли гадючі голови? — злобливо бурчала Гінгема.— Не всіх же я поїла під час сніданку? А, ось вони, у зеленому горщику! Ну, тепер зілля вийде добряче!.. Дістанеться ж тим триклятим людям! Не навиджу я їх! Розселились по світі! Осушили болота! Вирубали ліси! Всіх жабенят вивели! Гадюк знищили! Нічого смачненького на землі не залишилося! Хіба тільки черв’ячком та павучком поласуєш!..

Гінгема погрозливо помахала кістлявим кулаком у простір і стала вкидати до казана гадючі голови.

— Ух, ненависні люди! Ось і готове моє зілля на погибель вам! Покроплю ліси й поля, і здійметься буревій, якого ще світ не бачив!

Гінгема підхопила казана за вушка і, силкуючись, витягла його з печери. Вона занурила в казан велетенську мітлу та й почала розбризкувати навкруги своє чаклунське вацево.

— Розгуляйся, вибухни, буревію! Лети по світу, мов навіжений звір! Рви, ламай, руйнуй! Перекидай будинки! Піднімай усе в повітря! Сусака, масака, лема, рема, гема!.. Буридо, фуридо, сема, пема, фема!..

Вона вигукувала чаклунські слова й кропила навколо вже розтріпаною мітлою, і небо враз спохмурніло, зібралися важкі хмари, засвистів вітер. Удалині спалахували блискавиці…

— Трощи, розбивай, рви, ламай! — дико верещала чаклунка.— Сусака, масака, буридо, фуридо! Знищуй, буревію, людей, звірів і птахів! Лише жабенят, мишенят, гадючат, павучків не зачіпай, урагане! Нехай вони у всьому світі розплодяться на радість мені, могутній чарівниці Гінгемі! Буридо, фуридо, сусака, масака!

І вихор завивав усе сильніше й сильніше, палахкотіли блискавиці, оглушливо гуркотів грім.

А Гінгема в дикунському запалі крутилася на місці, і буремний вітер розмаював поли її довжелезної мантії.

Викликаний чаклунством Гінгеми буревій долетів до Канзасу і з кожною хвилиною наближався до будиночка Джона. Вдалині, біля горизонту, вже скупчилися хмари, розтинали небо блискавиці.

Тотошко неспокійно бігав, задерши голову, й сміливо гавкав на хмари, що вже мчали небом.

— Ой, Тотошку, який-бо ти смішний,— сказала Еллі.— Лякаєш хмари, а сам аж тремтиш зі страху!

Песик справді дуже боявся громовиць. Він уже чимало побачив їх за своє коротке життя.

Захвилювалась і Анна.

— Забалакалась я з тобою, доню, аж он, дивись, насувається справжній буревій…

Уже було чути грізне гудіння вітру. Пшениця на полі нахилилася до землі і по ній, ніби по воді, покотилися хвилі. Прибіг з поля схвильований фермер Джон.

— Буря! Йде страшна буря! — закричав він.— Ховайтеся швидше у погріб, а я побіжу зажену худобу в хлів!

Анна кинулась до погреба, відкинула ляду.

— Еллі, Еллі! Швидше сюди! —гукала вона.

Але Тотошко, переляканий ревінням бурі і безперервним гуркотом грому, забіг до будиночка й сховався там під ліжком у найдальшому куточку. Еллі не захотіла лишати свого улюбленця на самоті й побігла за ним до фургона.

Але цієї миті скоїлося неймовірне. Будиночок обернувся двічі чи тричі, ніби карусель, й опинився у самій середині буревію. Вихор закружляв його, підняв до неба й поніс у повітряйому просторі.

В дверях фургона з’явилася перелякана Еллі з Тотошком на руках. Але… Що вона мала робити? Стрибнути на землю? Було вже запізно: будиночок летів високо над землею.

Вітер куйовдив материні коси. Вона стояла біля погреба, простягаючи угору руки, і відчайдушно кричала.

Вибіг із хліва фермер Джон і кинувся до того місця, де стояв фургон. Осиротілі батько й мати довго вдивлялися у темне небо, яке щохвилини засвічувалося спалахами блискавиць…

Буревій усе лютував, і будиночок, похитуючись, линув у повітрі.

Тотошко, приголомшений тим, що діялося навколо, злякано гавкав, бігаючи у темній кімнаті. Розгублена Еллі сиділа на підлозі, обхопивши голову руками. Вона відчувала себе надзвичайно самотньою. Вітер гудів так, що оглушував її. Дівчинці здавалося, що будиночок ось-ось упаде й розіб’ється. Та час минав, а він усе ще летів. Еллі забралася на ліжко й лягла, притиснувши до себе Тотошка. Під завивання вітру, що плавно погойдував будиночок, дівчинка міцно заснула.

5.Запропонуйте дитинів иконати завдання №13 в книзі дошкільника, стор.60 – підготовки руки до письма.

6.Запросіть дитину взяти участь у художній діяльності: якби ви з дитиною мандрували, то що б взяли із собою в дорогу. Запропонуйте дитині намалювати ці предмети і по можливості підписати їх.

         Впродовж дня

Прослухайте в аудіозаписі казки В. Гаршина «Жабка-мандрівниця» (силка на аудіоказку: https://www.youtube.com/watch?v=m64dBrdpsSw). Запитайте у дитини: Пригоди жабки – це мандри, подорож чи прогулянка? Який спосіб подорожі обрала жабка? Чи був він комфортним? Легким? Приємним?

Розгляньте ілюстративний матеріал про красу подорожей різними країнами світу й Україною.

Запропонуйте пограти в мовленнєву вправу «Продовж речення». Ви починаєте речення, а дитина продовжує. «Я думаю, що подорожі і мандри дуже цікаві тому, що… Але небезпечні тому, що…».

Обговоріть, у чому важливість щоденних прогулянок для здоров’я. що краще – подорожувати своїми силами чи дивитися про те, як мандрують інші по телевізору?


17.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Краса мандрів і подорожей»

Цілі і завдання: збагатити уявлення дітей про джерела краси природному та предметному довкіллі; уточнити знання про особливості мандрування та подорожування різними видами транспортами; створювати умови для творчого самовираження різними способами художньо-предметної діяльності; допомогти дітям усвідомити відмінність в поняттях «дивитися» і «бачити». Розширити словниковий запас словами сафарі, дайвінг, парусна регата.

         Ранкове коло

Обговоріть з дитиною, для чого люди відправляються у подорожі (щоб отримати нові враження, дізнатися про нові міста і місця рідної землі чи світу, поспілкуватися з іншими, випробувати себе у мандрах, доторкнутися до краси).

Проведіть з дитиною вправу «Краса у рамці»: за допомогою великого і вказівного пальців обох рук утворіть рамку; «наводьте» її як віконцем фотоапарата на різні речі, предмети у кімнаті; нехай дитина назве, що побачила красиве в кімнаті, чим красивий цей предмет.

Розгляньте свої фотографії, де ви з дитиною відпочивали, куди їздили. Нехай дитина розповість, що вона цікаве бачила і що найбільше сподобалося їй.

         Заняття «Краса мандрів»

1.Бесіда «Дивитися і бачити». Запитайте у дитини: як вони розуміють слова «дивитися» і «бачити», чи однакові ці слова, чим різняться? (Можна дивитися і не помічати, а можна дивитися і бачити).

Запропонуйте вправу «Уважне око»: підійдіть до вікна і попросіть дитину назвати якомога більше предметів, об’єктів, які вона помітить та коротко сказати у чому їх краса.

2.Запропонуйте дитині надрукувати слова «дивитися» і «бачити», а також складіть з дитиною речення зі словами «дивлюся» і «бачу». Ви починаєте речення, а дитина закінчує. Я дивлюся… (у вікно, на небо тощо). Я бачу… (на гілочці пташечку, полетів красивий метелик, розцвіли кульбабки тощо).

3.Бесіда «Чи всі ми бачимо однаково?» (за картиною). Запропонуйте для розгляду картину О. Дарчук «На рибалці всією сім’єю» у книзі дошкільника, стор.55 та проведіть бесіду за нею. Хто зображений на картині? Як ви думаєте, хто що бачить кожний з них? Як ви гадаєте, чому кожний бачить по-різному? Підсумуйте: картина природи перед очима цих персонажів одна й та сама, але кожен бачить по-різному: кожен фокусує увагу на тому, що його цікавить чи приваблює найбільше (наприклад, тато уважно стежить за поплавком, а котику немає ніякої справи до краси озера, він чекає поки господар піймає рибку).

4.Рухлива гра «Мандруємо транспортом». Запропонуйте дитині помандрувати кімнатою. Ви називаєте вид транспорту (потяг, автомобіль, швидка допомога, пожежна машина, літак тощо), а відтворює їх рухи та звуки.

5.Запропонуйте дитині розглянути світлини та картини із зображенням різних красивих місць на нашій планеті: підводного царства, савани, засніжених гір, моря, тундри. Обговоріть з дитиною, що на них зображено, у чому полягає краса таких місць, що відчувають діти, які місця хотіли б відвідати.

6.Нові слова – поповнюємо словниковий запас. Розкажіть дітям: для того, щоб дістатися красивих місць і насолодитися їх красою, люди придумали нові види транспорту, а також способи роздивлятися цю красу. Відповідно і з’явилися нові слова. Отже: відправляємося у подорож саваною, спостерігаємо за її мешканцями – це сафарі (демонстрація фото); спускатимемося на морське дно, побачимо красу рифів і рибок – це дайвінг (показ фото); пливтимемо по морю під парусом навипередки із друзями – це парусна регата (показ фото); кататимуся у горах на спеціальній дошці – сноубординг (показ фото). Поясніть дитині, що окремі заняття стали не просто дозвіллям (як наприклад, сафарі чи дайвінг, а ще й видом спорту (сноубординг, парусна регата).

7.Запропонуйте дитині виконати завдання №9 у книзі дошкільника, стор. 56. У процесі виконання завдання нехай дитина підключиться до художньої гри: починайте розповідь: декілька митців побували у лісі, побачили дерево і втілили свої враження у різний спосіб (фото, картина живопису, вишивка, дерев’яна скульптура, керамічна композиція). Запитайте у дитини, що зображено на цих роботах? До яких професій мають відношення ці люди? (фотограф, художник, скульптор, вишивальниця, кераміст).

8.Запитайте у дитини: хто такі колекціонери і чим вони займаються? Скажіть, що колекціонувати можна не тільки речі, предмети, але й ще враження. Зберігати враження можна ще й засобами музичних звуків, поетичного слова – так роблять композитори і поети.

Запропонуйте дитині кілька фрагментів із музичних творів (наприклад, Е. Гріг «Ранок» із музичної сюїти «Пер Гюнт»),  заохотьте висловитися щодо їх вражень: Що відчуваєте, коли слухаєте цей музичний твір (радість, сум)? Що хотів нам розповісти композитор? Нехай дитина відобразить свої враження в малюнках.

Заняття 2. Здоров’я та фізичний розвиток «Ми подорожуємо»   

Мета: удосконалювати навички дітей в ходьбі по мотузці, підстрибуванні у висоту; розвивати біг, присідання під рухливої гри «Літаки».

Ходьба по мотузці, руки на поясі (пілоти йдуть на роботу). Підстрибування у висоту з місця (пілоти сідають у літак). Під час рухливої гри дорослий говорить, що літак набирає висоту, летить. Дитина йде, а потім біжить, руки в сторони. На слова дорослого: літак приземляється, дитина присідає. Гра повторюється.

         Впродовж дня

Запропонуйте дитині конструктивну діяльність: виготовте з ними літачки у техніці орігамі. Нехай їх «запустять» у політ. Запитайте, який це був «рейс» довгий чи короткий. Попросіть дитину виміряти відстань свого літачка кроками і порахувати ці кроки. Запропонуйте дитині написати цю цифру у зошиті.

Перегляньте з дитиною одну серію мультфільму «Навколо світу за 80 днів» про пригоди Фогга і Паспорту або про пригоди капітана Врунгеля й обговоріть з дітьми (силка на 1 серію Пригоди капітана Врунгеля https://www.youtube.com/watch?v=JwPTStU3Ubg) .Чи погодилася (погодився) б на таке парі? Чим прийшлося пожертвувати для цього? (часом, грошима, відпочинком, навчанням…). Що можна було б віднести до здобутків цієї подорожі? (уміння, знання, враження, спілкування, фотографії та ін.).

Зверніть увагу дитини до виконання завдання №10 у книзі дошкільника, стор. 57. Попросіть порівняти дві картинки. Запитання: Що зображено на картинах? Як виглядає спокійне ранкове море? Як виглядає бурхливе море? У якому стані виглядають кораблі, небо? Що ви відчуваєте від спокійного моря, а що від бурхливого? Так чим відрізняються ці картини одна від одної? Заохочуйте дитину до зв’язної розповіді.


16.04.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Машини, які допомагають»

Мета: вчити дитину визначати та розрізняти призначення машин, які допомагають; допомогти усвідомити, що різниця між машинами полягає у призначенні та відповідному механізмі (у екскаватора – ківш, у монтажної машини – люлька та підйомний механізм та ін.); вчити дитину розуміти передбачений результат дії з побутовими машинами-помічниками; стимулювати дитину до уявного створення нових машин-помічників, формувати вміння прогнозувати та передбачувати успішність та перспективність винаходів.

Ранкове коло

Обговоріть з дитиною їхні улюблені домашні справи, чи дозволяєте ви використовувати  допоміжну техніку, яку, акцентуйте на призначенні відомих дитині машин-помічників та моменті дозволу працювати з такими машинами від дорослих.

Пограйте з дитиною у гру «Упізнавалки». Дитина має упізнати помічника за його функціями: розповідає новини (радіо), зберігає продукти (холодильник), прибирає в кімнаті (пилосмог), допомагає розмовляти на відстані (телефон), готує обід (газова або мікрохвильова піч, мультиварка), доглядає за одягом (пральна машина, праска).

1.Заняття «Машини-помічники або якої допомоги потребують люди»

1.Запросіть дитину роздивитись картинки з різними машинами та пристроями-помічниками з різних сфер діяльності людини (для будівництва, для пересування, для виготовлення товарів, побутові, спеціальні тощо). Запитайте, які пристрої вони бачили власно або користувалися ними. Надайте можливість дитині самостійно обрати машину-помічника (побутовий пристрій) для презентації. При цьому важливо сказати назву, призначення, зовнішній вигляд, користь та безпекові акценти користування машиною (наприклад: телевізор, соковижималка, газонокосилка, спікер, мікрофон). Запитання для дитини: «Хто і для чого створює правила користування машинами?».

2.Запропонуйте дитині гру «Що для чого». Мета гри ознайомити дитину з сучасними побутовими приладами; розширити уявлення про їх призначення, можливості використання; розширювати словник дітей та вправляти в мовленні. Ви показуєте дитинів зображення машини-помічника та запитуєте: що це? Для чого це? Що робить ця машина? Хто нею користується? Що це може цей пристрій? Наприклад: кавомолка – молоти каву /подрібнює / бариста, мама, тато (дорослі) / дрібнити цукор, вийде цукрова пудра / молоти насіння чи крупу. Пропонуємо взяти для гри такі сучасні машини-помічники: зволожувач повітря, парогенератор для одягу, бутербродниця, мультиварка, блендер, електрична швейна машинка, електронна книга та ін. для підведення підсумку запросіть дитину до обговорення питання «Що буде, якщо використовувати машину-помічника не за призначенням?».

3.Проведіть демонстрацію використання блендера. Покажіть дитині основні деталі, з яких він складається. Покроково поясніть правила техніки безпеки його використання. Підкресліть, що користуватись приладдям дітям без дорослих категорично забороняється! Покажіть різні можливості бленд ера: швидкість, змішування, подрібнення, збивання. Переваги даного пристрою легко визначити, якщо надати можливість дитині побачити виконання цих дій вручну та за допомогою бленд ера. Основні ознаки для порівняння це якість та швидкість (силка на мультфільм «Фіксіфки» серії на кухні: https://www.youtube.com/watch?v=vfXd-FOVE_Q&t=3s).

 

4.Увімкніть для дітей цікаву машину-помічник – музичний центр. Розкажіть про його якості (наявні та приховані), хто і коли створив вперше цей пристрій і як користуватися ним щоб він слугував довгий час. Твори для прослуховування дитина обере самостійно, тож надайте їй можливість висловити свої побажання та показати свої музичні уподобання. Слухайте музику разом та під час подальшої роботи з дитиною.

5.Організуйте конструювання найпопулярніших пристроїв-помічників (за вибором дитини) засобами аплікації (або конструкторів). Зверніть увагу дитини на виділення головної частини (допоміжної частини) машини-помічника. Вчити називати корисні якості машин-помічників.

6.Запросіть дитину до виконання завдання №7, стор.54 у Книзі дошкільника. Необхідно поєднати картинки з зображеннями предметів та пристроїв помічників минулого, теперішнього часу (лопата – бульдозер), ляда – холодильник і так далі). Акцентувати на призначенні та більш ефективній його реалізації сучасними пристроями.

Впродовж дня

1.Знайдіть час для цікавих дослідів із предметами та пристроями помічників минулого, теперішнього часу. Організуйте практичну роботу з віником та пилососом.

2.Запропонуйте дитині підготувати руку до письмових завдань у школі та пригадати які машини та пристрої пишуть та друкують замість людей (машинка друкувальна, штампи, комп’ютер з принтером, ксерокс, копіювальний папір)перетворившись на друкувальну машинку, дитина може надрукувати своє ім’я, будь які слова за бажанням.

3.Заохочуйте дитину попрацювати в Книзі дошкільника і виконати завдання №8, стор. 54. Організуйте малювання пальцями. Підготуйтесь зробити відбиток долоні.

2.Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп.

Закріплення пісні Н.Май «Писанка”


15.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Йдемо, їдемо, літаємо»

Цілі і завдання: розширити та систематизувати знання дітей про способи пересування пішим ходом, транспортом на землі, у воді й у повітрі; підвести дітей до висновку, що транспорт допомагає людству прискорюючи рухи і досягнення цілі; вправляти дітей у виконанні імітаційних вправ; допомогти дітям порівняти та зіставити рухів представників тваринного світу. Підтримувати інтерес до пізнання й узагальнення інформації.

         Ранкове коло

Запросіть дитину разом з вами виконати ранкову гімнастику «Рухаємося по-різному» (рухаємося паровозиком, імітуючи рухи кота, пінгвіна, лисиці, слона, ведмедя; повторюючи рухи немовляти, старенького дідуся, нареченої, військового, танцівниці, ділової людини тощо).

         Заняття «Йдемо, їдемо, літаємо, плаваємо»

1.Гра «Мозковий шторм».  Попросіть дитину пригадати 10 слів, якими можна позначати поняття «рух» (їхати, йти, підстрибувати, бігти, плавати, літати, повзати, ходити тощо); назвати способи руху, напрям руху (вперед, вліво тощо).

2.Ігрова вправа «Повзає, літає, бігає». Називайте тварин, птахів, комах, людей, представників різних професій (військових, пожежних при виконанні специфічних рухів: повзання, стрибки, лазіння тощо), діти відтворюють їх рухи. Зверніть увагу на те, що пес, наприклад, може повзати, ходить, іноді може перестрибувати. А от вуж ні ходити, ні літати не вміє.

3.Складіть з дитиною схему на аркуші паперу: надрукуйте три слова-назви дії: літає, повзе, ходить. Під кожною назвою нехай дитина намалює зображення тваринного світу, людину чи транспорт. Попросіть дитину назвати, що допомагає всьому літати (крильця, крила, пір’я, мотор, мінімальна вага, і повітря). Аналогічно працюйте з іншими словами «повзає», «бігає».

4.Розглядання ілюстрацій із зображенням надзвичайних умінь гімнастів, артистів балету та бесіда за ними

Які професії людей зображені на ілюстраціях?  Які рухи вони виконують? Чи можна сказати, що вони гнучкі, вправні, легкі? Що потрібно для цього робити, щоб такими стати?  Зауважте, що такі результати можливі лише, якщо багато працювати.

5.Виконайте з дитиною вправу-руханку.

6.Запропонуйте дитині виконати завдання №5 в книзі дошкільника, стор. 10, яке допоможе закріпити знання дитини про способи пересування живих істот на Землі (ходить, повзає, літає, плаває). Зауважте на виключеннях чи подвійних можливостях.

7.Запропонуйте дитині поміркувати, чи може так бути так, щоб допомагаючи людям, транспорт шкодить здоров’ю людей. Попросіть дитину навести приклади цього ствердження.

8.Запитайте у дитини в чому перевага пішого способу подорожування. Повідомте, що лікарі всіх часів рекомендували піші прогулянки для одужання і покращення самопочуття. Запропонуйте дитині уявну екскурсію до підземної печери, покажіть світлини Карстових печер Регіонально Прироного Парку Golla della Rossa I frasassi в Італії стор. 37, альбом художньо-творчої діяльності і обговоріть побачене: Що незвичайне зображено на ілюстрації? Де це відбувається? Чим приваблює все відтворення природою?

9.Запропонуйте дитині створити рельєфне зображення подорожі дитини печерою в альбомі художньо-творчої діяльності, стор. 36 – 37.

         Заняття 2. Дитина в світі культури Музичний калейдоскоп

Вивчення пісні А.Ришкевич “Садочок прощавай!”

Впродовж дня

Запропонуйте дитині зробити човник із паперу, схема зображення, завдання №6, стор. 10, в книзі дошкільника.

Підведення підсумку. Запитайте у дитини: як, на твою думку, більше користі чи шкоди для життя і здоров’я людини несе використання транспорту? Чи можливо применшити шкідливий вплив застосування транспорту на здоров’я людини?


14.04.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Напрями руху»

Мета: сформувати уявлення про різні способи орієнтування у просторі, продовжити знайомство з функціональним призначенням пристроїв: компас, який використовують у походах, на кораблях і в місцях, де можна заблукати; уточнити уявлення про сторони світу: північ, південь, захід, схід та їх проміжні напрями; практикувати у вимірюванні різних відстаней кроками; вчити порівнювати різні маршрути, обирати найбільш зручний, визначати напрям руху; встановлювати відповідність між видом транспорту і дорогами, якими цей транспорт рухається. Вправляти в умінні розуміти простий план, карту, креслити об’єкти місцевості умовними позначками; висловлювати власну точку зору, знаходити аргументи для логічного пояснення знайдених рішень.

Ранкове коло

Бесіда про свято, яке відбудеться найближчим часом. Запропонуйте дитині пригадати, що саме (рослини, пам’ятники, паркани, будівлі тощо) знаходиться з фасаду приміщення дитячого садка і поза нього. Розпитайте, навіщо людині вміти орієнтуватися і розуміти напрям руху. Коротко розкажіть, як орієнтуються у просторі тварини (птахи, комахи, звірі). Запропонуйте дитині за вашими підказками виконати ритмічні рухи з переміщенням вліво, вправо, вперед, назад (робити по кілька кроків) спочатку без музики, а потім з музикою; спочатку крокуючи, а потім додаючи до кроків ритмічні плески разом. Розпитайте про настій, якій утворився в результаті виконання цієї вправи (силка на руханку: https://www.youtube.com/watch?v=pcLMi59Pqhw)

1.Заняття «Піратська мандрівка»

(пропонуємо провести на подвір’ї)

1.Спочатку розкладіть на столі предмети: компас, бінокль, лупу, старовинну карту із розою вітрів, шпагу (ніж), піратську пов’язку на око, косинку-бандану пірата, циркуль, лінійка (якщо немає предметів, можна зображення) та ін.. Запросіть дитину розглянути предмети, кому вони можуть належати. Вислухайте різні версії, підтримайте версію про піратів, які мандрують морями. Попросіть дитину пояснити призначення кожного предмету. Запропонуйте пограти в піратів, для чого дайте емблеми, косинку або пов’язку.

2.«Орієнтування без карти». Покажіть дитині як без карти можна визначити сторони світу: 1) визначити сторони горизонту по деревах (на окремих деревах листя густіше з південного боку, а з північного – рідше); 2) за сонцем; 3) за годинником; 4) по компасу; 5) по деревах, з південного боку дерева росте мох.

  1. «Рушай за компасом» – орієнтування на відкритій місцевості. Для цієї гри на подвір’ї потрібно визначити орієнтир, на який переможець встановить піратський прапорець. Завдання – рухатися заданим маршрутом і встановити прапорець в означеному місці. Перед початком гри дитина отримує конверт із маршрутом руху (простий план подвір’я зі стрілочками, маршрут руху являє собою ламану лінію). За сигналом дитина починає рухатися заданим маршрутом. Дитина рахує кроки для визначення відстані до заданого орієнтиру.

4.

5.Проведіть гру «Знайди предмети для подорожі», поясніть дитині, що неподалік у лісі заховані предмети для подорожі (предметні картинки: іграшкові бінокль, фотоапарат, сонячні окуляри, проїзні квитки, документи), щоб їх знайти, потрібно вивчити карту, що вказує дорогу до предметів. Карта теж захована неподалік у кущах.

6.«Пірати-шукачі скарбів». Радимо підготувати гру заздалегідь, на середину подвір’я поставте жердину з прапорцем, від неї по радіусах на різних відстанях розташуйте чотири кеглі різного кольору. Під кеглями сховайте скарб. За сигналом дитина починає рухатися від центру до однієї кеглі, визначає послідовно кількість кроків до кеглі. Гра завершується знаходженням скарбів півд. кеглями. Заняття-гра завершується узагальнюючою бесідою, під час якої уточнюють різні способи орієнтування на місцевості, пересування простором, прибори для просторової орієнтації.

7.Після ознайомлення з компасом запропонуйте дитині виконати завдання №3, стор. 52 в Книзі дошкільника. Орієнтуйте дитину під час виконання завдання вживати слова: ліворуч, праворуч, вниз, вверх або північ, на південь, на схід, на захід.

Впродовж дня

1.Запропонуйте дитині переглянути мультфільм Фіксіки – Компас (серія 31) для інформування дітей про компас, його призначення; обговоріть з дитиною його конструкцію , закріпіть сторони світу: північ, південь, схід, захід (силка на мультфільм:  www.com/watch?v=eh86DtsXaPs).

2.Організуйте «Клуб кмітливих мандрівників», запропонуйте дитині ситуацію-міркування «Що сталося б якби …».

Приклади завдань: 1. Що сталося, якби люди не вміли орієнтуватися по карті…. 2. Що сталося б, якби зламалась стрілка компасу під час мандрівки в лісі… 3. Що сталося б, якби автомобіль поїхав мандрувати по велосипедній доріжці… 4. Що сталося б, якби для мандрування світом залишилися тільки …5. Що сталося якби люди, споруди не спиралися на землю…

3.Запропонуйте дитині гру на класифікацію і систематизацію ознак «Що де їздить». На середину столу викладіть картинки з видами транспорту, у гравця повинна бути картка із зображенням одного виду дороги. Завдання: вибрати з купи всі картинки, що відповідають дорозі. Підрахуйте кількість карток. Визначить, якого транспорту більше: наземного, водного, повітряного.

4.Заохочуйте дитину попрацювати в Книзі дошкільника і виконати завдання, №4, стор. 52 з підготовки руки до письма. Перед виконанням надайте дитині можливість обрати матеріал (ручка чи олівець), перевірте осанку, правильність пози. Запитайте у дитини, чи зрозуміла (здогадалась) вона, що потрібно робити. За потреби – поясність.


13.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Дорога, доріжка, шлях, напрям»

Цілі і завдання: допомогти дітям узагальнити їхні уявлення щодо різних видів доріг на основі порівняння та зіставлення; підвести до думки, що вибір дороги залежить від мети руху (Куди хочеш потрапити?) та засоби руху (На чому пересуваєшся?); вправляти дітей в описі різних видів доріг (лісова, польова, гірська, алея, траса тощо); вправляти дітей у самостійному знаходженні способів розв’язання завдання у комунікації та взаємодії з однолітками і дорослими.

         Ранкове коло

Обговорення стану погоди. Запропонуйте дитині надрукувати слова, які відповідають частині доби, місяця, числа (ранок, понеділок, число 13). Запропонуйте дитині гру «Дорога до мети»: разом визначте відправний пункт (наприклад, від вхідних дверей). Позначте кінцевий пункт (якнайдалі від дверей). На шляху до кінцевої мети розташуйте кілька перепон (стільці, великі іграшки). Запропонуйте дитині прокласти шлях за допомогою мотузочок. Спонукайте дитину прокласти різні доріжки. Розпитайте, чи може дитина визначити, яка з доріжок коротша, довша.

Заняття «Дороги бувають різними»

1.Прослуховування аудіозапису шуму транспорту на дорозі.

 

Що ви відчули? Від чого цей шум? (від транспорту). Чи можна дізнатися який транспорт рухається за звуком? Відгадування загадок про дорогу: «Лежить Гася, простяглася, як устане – до неба дістане», «Щоб мені кудись дійти, треба всю її пройти»,  «Бере початок від порога далека чи близька… (дорога)». Запитайте у дитини, які дороги вони зустрічали у своєму житті. Уточніть, яка це дорога (сільська, міська, гірська, лісова), розглядаючи зображення доріг на ілюстраціях.

2.Мовленнєва вправа «Дорога яка?» (Широка, вузька, лісова, міська, сільська, гірська, асфальтна тощо). Підсумуйте з дитиною з якого матеріалу їх роблять, що дороги залежать від виду транспорту.

3.Зробіть звуковий аналіз слів «дорога», «шлях», «напрям», допоможіть порівняти ці поняття, співвіднесіть з кожним видом транспорту.

4.Гра «Виклади дорогу». Запропонуйте дитині викласти дорогу (з лічильних паличок, конструктора, стрічок чи мотузок) для кожного виду транспорту, використовуючи іграшки машинки або картинок із зображенням транспорту. Підведіть до підсумку, яка це дорога вузька чи широка.

5.Прослухайте аудіоказку «Двоє жадібних ведмежат» та обговоріть її зміст. Куди рухалися ведмежата? Яка була дорога, якою рухалися ведмежата? (Широкою чи вузькою). Порожньою чи переповненою транспортом? Лісовою чи сільською?  На якій дорозі зустрілися вони з лисичкою? Чому ти так думаєш, що на стежинці лісовій?

6.Запропонуйте виконати завдання у книзі дошкільника, завдання №2, стор. 51, що допоможе ліпше усвідомити різновиди доріг.

7.Запропонуйте дитині подумати, що може бути дорогою у морі та з допомогою чого визначають дорогу капітани (компас, навігатор, карти, зірки, розглядаючи зображення на ілюстрації).

8.Розгляньте картину Д. Добровольського «Сонячні вітрила», стор. 50 у книзі дошкільника та обговоріть її, використовуючи запитання, що у книзі дошкільника.

9.Запропонуйте дитину до створення морського пейзажу у техніці відривної аплікації у книзі дошкільника, завдання №1, стор. 50.

         Заняття 2. Здоров’я та фізичний розвиток «Рух на дорозі»

Мета: удосконалювати навички дітей в переступанні через предмети, стрибках в довжину з місця; розвивати увагу під час гри «Літає, повзає, ходить».

Запропонуйте дитині бути пішоходом, які вона повинна подолати  перешкоди на своєму шляху: переступити через «камінчики», перестрибнути через «калюжу». Пограйте з нею в гру «Літає, повзає, ходить», називаючи рух представників тваринного світу, а потім транспорт, люди, предмети. Дитина повинна їх відтворити рухами.

         Впродовж дня

Зробіть легенький вітерець за допомогою фену. Дайте дитині відчути його, висловити відчуття словами (вітерець легенький чи сильний, теплий чи холодний тощо)

Пограйте з дитиною в гру «Ми йдемо».  Дитина йде по кімнаті, промовляючи текст:

         Ми йдемо, ми йдемо.

         Ніколи не відстаємо.

         Всі дороги на путі

         Можем запросто пройти.

Перед грою створіть різні перешкоди на шляху, називаючи їх (калюжа, гірка, яма, місток, страшні звірі), які дитина має їх подолати (повзти, обійти, перестрибнути, ловити). Обговоріть такі питання: чому людям важливо знати про різні дороги і про все, що рухається тими дорогами.


09.04. – 10.04.2020 р.

Вихователі: Рязанцева Л.Ф. – Собода Н.М.

Тема: «Парад талантів»

Цілі і завдання: уточнити уявлення дітей про багатозначність поняття «зірка»; закріпити знання про види, складники, елементи дизайну; вправляти у використанні набутих раніше знань й умінь для реалізації творчого задуму; підкріплювати прагнення дітей діяти дружно та конструктивно в процесі взаємодії.

 Ранкове коло

Обговоріть з дітьми про стан природи та закріпіть пору року. Нагадайте дитині, що на шляху зростання йдуть разом вже майже рік і піднялися на наступну сходинку своїх досягнень. Запропонуйте дитині різними кольорами на схемі зі сходинками позначити свої досягнення за кількома показниками (червоним позначити здоров’я; синім – вміння дотримуватися спільних правил; зеленим – творчої умілості; жовтим – обізнаність; фіолетовим – інтерес до читання; помаранчевим – вміння дружно взаємодіяти).

Діти мають відповідним кольором на сходинках від одного до семи написати своє ім’я. розпитайте, де і на якій сходинці дитина була на початку навчального року, уточніть, чи змінилася сходинка, на якій вона тепер. Наполягайте, щоб дитина промовляла: «Раніше я…, а тепер я…». Зауважте, як ви пишаєтеся дитиною та її досягненнями.

 

Заняття «Зірка»

1.Бесіда «Мої вміння». Що таке вміння? Якими вміннями ти намагаєшся оволодівати поза дитячим садком? (танці, співи, малювання, спорт, ліпити, читати тощо). Як впливають ці заняття на твій розвиток, я змінився (змінилася)?

2. Бесіда «Що таке зірка?» Що таке зірка? Де можна побачити зірку? Поясніть дитині багатозначність поняття «Зірка» та наблизити до одного із значень – людина, яка проявила себе в різних видах діяльності. Запропонуйте дитині написати слово «зірка» та прочитати.

3.Попросіть дитину намалювати те, що називають зіркою (значок, планета, фігура, відома особа). Викладіть зірку з лічильних паличок.

4.Розглядання карти неба та бесіда за картою

Що зображено на небі? Яка частина доби зображена на карті? Чому ти так думаєш? Які зірки на небі? Чи всі вони однакові? Чим різняться? Підведіть до підсумку, що кожна людина унікальна та неповторна, як і зірка на небі.

5. Читання оповідання В. Драгунського «Рівно 25 кіло» та бесіда за змістом твору

«Рівно 25 кіло» (В. Драгунський)

Одного разу нам з Мишком дали запрошення на дитяче свято до клубу.

Там було так красиво! Всі стелі увішані різнокольоровими паперовими стрічками і ліхтариками, всюди горіли красиві лампи із дзеркальних шматочків, грала музика, і залою ходили наряджені актори: один грав на трубі, інший – на барабані. Одна тітонька була одягнена конем, і зайці також були, і криві дзеркала, і клоуни.

А в кінці зали була ще одні двері, і на них було написано: «Кімната атракціонів».

Я запитав:

– Що це?

– Це різні розваги.

І, справді, там були різні забави. Наприклад, там висіло яблуко на нитці, ітреба було закласти руки за спину і так, без рук, це яблуко згризти. Але ж воно крутиться на нитці і ніяк не дається. Це дуже складно і навіть образливо. Я два рази хватав це яблуко руками і кусав. Але мені не давали його згризти, а лише сміялися і забирали. Ще там була стрільба з лука, а на кінці стріли не наконечник, а гумова наліпка, вона присмоктується, і тому, хто попадає в центр картонки, де намальовано мавпу, тому приз – хлопавка з секретом.

Мишко стріляв перший, він довго збирався, а коли вистрелив, то розбив одну далеку лампу, а в мавпу не попав… Я також спробував, але в мавпу також не попав, а лише у спину дядькові, який розпоряджався луком.

Всі навколо зааплодували і засміялися, а дядечко різко обернувся та закричав:

– Що тут смішного? Не розумію! Йди, бешкетнику, немає тобі більше ніякого лука!

Я сказав:

– Я не хотів! – і пішов з цього місця.

Просто дивовижно, як нам не повезло, і я був дуже сердитий, і Мишко, дійсно, також.

Раптом бачимо – стоять терези. І до них невеличка весела черга, яка швидко рухається, і всі сміються і жартують. А біля терезів клоун.

Нам пояснили, що, якщо зважитися і виявиться, що у тебе 25 кіло ваги, тоді твоє щастя. Отримаєш премію: річну підписку на журнал «Мурзилка».

Я кажу:

– Мишко, давай спробуємо?

Дивлюсь, а Мишка немає. І куди він подівся, невідомо. Я вирішив один спробувати. А раптом я важу рівно 25 кіло? Ось буде удача!

А черга все рухається, і клоун у шапці спритно так клацає важелями і все жартує та жартує: у когось зайва вага, у когось недостає. Всі сміються і відходять, черга рухається, і ніхто не важить рівно 25 кіло, і ось доходить черга і до мене.

Я вліз на терези – важелі клац-клац, і клоун говорить:

– Ого! Знаєш гру в гаряче-холодно?

Я кажу:

– Хто ж не знає!

Він говорить:

– У тебе доволі гаряче вийшло. Твоя вага 24 кіло п’ятсот грам. Трішки не вистачає, рівно півкіла. Шкода. Будь здоровий!

Уявіть! Лише півкіла не вистачає! У мене настрій зовсім погіршився. От яка прикрість!

А тут Мишко з’явився. Виявляється, він пив солодку воду в буфеті, поки я тут намагався виграти нагороду. Мишко також став зважуватися. Виявилося, що в Мишка півкіла, тільки півкіла були зайвими.

– Невеличкий перебор. Вам треба трошки схуднути, – пожартував клоун. – Наступний.

Мишко зліз і говорить:

– Ех, дарма я солодку воду пив…

Я питаю:

– А при чомутут солодка вода?

А Мишко:

– Я цілу пляшку випив! Розумієш?

Я кажу:

– Ну и що?

Мишконавіть розсердився:

– Та чи ти не знаєш, що в пляшці рівно пів-літра води вміщується?

Я кажу:

– Знаю. Ну іщо?

Тут Мишко прямо зашипів:

– А півлітра – це і є півкіло. П’ятсот грамів! Якби я не пив, я б важив рівно 25 кіло!

Раптом до мене дійшло.

– Мишко, – сказав я, – а Мишко! «Мурзилка» наш!

Мишко говорить:

– Яким чином?

– А таким. Пришов мій час солодку воду пити. У мене якраз півкіла не вистачило.

Мишко навіть підскочив:

– Все ясно, біжимодо буфету!

Ми швидко купили пляшку води, я сів за стіл і почав пити. Мишко стояв поряд і дивився. Вода була дуже холодна. Але я випив повну склянку просто залпом. Мишко відразу налив другу, але там ще залишилося на дні доволі багато, а мені вже більше не хотілося пити. Мишко став наполягати, щоб я пив швидше, і я став пити другу склянку. Вна лилася в мене дуже складно. Я, як тільки три чверті другої склянки випив, відразу зрозумів, що наповнений до краю. Я так і сказав про це Мишкові, але він порадив, щоб я почав пити стоячи, аби більше влізло. Я встав, і справді, допив склянку якимось дивом. Але залишилося ще півсклянки, все, що залишалося у пляшці. Я сказав:

– Я зараз лопну.

Мишко говорить:

– А як же я не лопнув? Я ж теж думав, что лопну. Давай, ще трішки.

– Мишко. Якщо. Я лопну. Ти. Будеш. Відповідати.

І я знову став пити. І все випив. Просто диво якесь! Тільки я говорити не міг. Тому що вода вже перелилася вище горла і булькала в роті. І потихеньку виливалася з носа.

Я побіг до терезів. Клоун не впізнав мене. Він зробив «клац-клац» і раптом закричав на всю залу:

– Уррра! Є! Точно!!! В точності. Річну підписку на «Мурзилку» виграно. Вона дісталася хлопчику, який важить рівно двадцать п’ять кілограмів. Ось квітанція, зараз я її заповню. Поаплодуємо!

Він став запитувати про моє прізвище, але я нічого не міг сказати. Жодного слова! Такий наповнений водою я був!

Лише на вулиці мені стало легше. Я сказав:

– Мишко, мені якось не хочеться нести цю підписку додому, адже в мені лише двадцать чотири з половиною кіло.

А Мишко запропонував:

– Тоді віддай мені. В мені точнісінько двадцать п’ять. Якби я не пив солодку воду, я б її відразу отримав. Давай сюди.

– Що ж, я, по-твоєму, дарма страждав? Ні, нехай вона буде наша спільна – навпіл!

Тоді Мишко сказав:

– Правильно!

Бесіда за змістом твору. Що побачили хлопчики на святі в клубі? Які розваги та конкурси там відбувалися? Як хлопчики намагалися виграти конкурс? Чому Дениска не хотів забирати додому виграш? Хлопчики по-чесному виграли конкурс? Для участі в такому конкурсі людина мусить тренувати себе, ставати кращою, вправнішою? Чи можна назвати такий конкурс корисним?

6.Розкажіть дитині про існування у світі різних сумнівних конкурсів: хто більше з’їсть гамбургерів чи вип’є за короткий час. Чи виявляють такі конкурси, крім ненажерливості, мужність, силу, таланти.

7.Запропонуйте дитині створити разом на аркуші паперу схему «Сузір’я талантів» (в різних видах діяльності: написати чи намалювати).

8. Запропонуйте дитині зробити зірку з картону і написати на ній своє ім’я. Запитайте: «До якого сузір’я з названих сузір’їв: дружби, краси, сили, мудрості, ніжності доєднають свою зірку?

Другий день проекту «Парад таланту»

1.Проаналізуйте результати проведеної роботи, закріплюючи значення слів «вміння», «зірка».

2.Дайте можливість дитині ще раз оглянути карту сузір’я і переконатися, що дитина зробила правильний вибір

3.Обговорення поняття «талант». Що таке талант? Чи у кожної людини проявляється талант? Що потрібно робити, щоб людина була талановита? Допоможіть дитині дійти висновку, що талант залежить від здібностей та наполегливої праці; що проявлятися талант може по-різному і в різних видах діяльності. Запропонуйте дитині написати слово «талант».

4.Запропонуйте дитині взяти участь у параді талантів (прочитати вірш виразно, заспівати пісеньку, затанцювати, намалювати малюнок чи зробити аплікацію). Підсумуйте виступ дитини та нагородіть її маленьким подарунком ( цукеркою, зірочкою тощо).

5.Завдання у книзі дошкільника, стор. 36-37.


08.04.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Мода на сходах»

Мета: навчати  виконувати елементарні дії з вибору одягу та догляду за ним, вправляти дитину в умінні пояснювати доцільність елементів і засобів дизайну одягу; формувати уявлення про роботу ательє і на цій основі допомогти дитині опанувати свої дії для розгортання гри в Дім моди; збагачувати досвід застосування у грі різних способів досягнення; сприяти розвитку навичок спілкування.

Ранкове коло

Бесіда про стан погоди за вікном. З метою розвитку уваги та навичок спілкування дитини організуйте гру «Знайди пару»; підготуйте картки, дитина не дивлячись бере одну картку, за сигналом ведучого дитина має за певний час знайти свою пару (можна використати справжні шкарпетки або рукавички).

1.Заняття «Сюжетно-рольова гра «Дім моди»

1.Організуйте уявну екскурсію до «Музею моди» та запропонуйте дитині розглянути ілюстрації одягу різних століть. Зверніть увагу на зовнішній вигляд, порівняйте з сучасним одягом. Запропонуйте дитині знайти спільні та відмінні риси в одязі різних століть.

2.Створіть ігрову ситуацію та запропонуйте дитині «відкрити» власне «Дім моди». Поміркуйте разом з дитиною, який одяг може виготовляти ательє, які працівники потрібні, що саме вони робитимуть, як ательє називатиметься тощо.

3.Запросіть дитину до участі у дослідах з тканиною. Запропонуйте дитині визначити на дотик різні види тканини, спробувати намочити їх, порівняти між собою різні типи тканини, перевірити, яку тканину легше розрізати, порвати; яку легше шити тощо. Доцільно також запропонувати дитині пофарбувати білі клаптики різними способами: за допомогою фарби, фломастерів. Після цього можна запропонувати ці клаптики випрати.

4.Поясніть дитині вираз «вдягнений за смаком». Це коли речі (одяг) гарно підібрані за кольором, стилем і пасують людині, її статурі та зовнішності. Запросіть дитину до виконання завдання №14, стор.47 у книзі дошкільника і вона спробує підібрати одяг за смаком.

5.Організуйте сюжетно-рольову гру «Дім моди». Запропонуйте дитині визначити, хто буде в ролі модників, хто – у ролі модельєрів, хто – у ролі коментаторів модних нарядів. Програйте наступні ігрові ситуації: рекламне агентство робить репортаж про ательє, модниця робить замовлення нового вбрання, виставка нових моделей одягу, показ мод тощо.

6.Запропонуйте дитині розглянути в Альбомі художньо-творчої діяльності унікальні приклади мистецтва вуличного арту – розмальовані сходинки із різних міст світу («Олівці», «Риби») стор. 32-33. Не повідомляйте дитині, що вона буде розглядати – скористайтесь базовими запитаннями і перефразовуйте їх відповіді, спрямовуйте дискусію від аспекту «що зображено?» і «як зображено?» до «чому художники малюють зображення в таких місцях?» (прикрашають наше життя, розвивають наше сприйняття, збагачують кругозір, виховують смак та ін.). зверніть увагу дитини на тому, що предмети, які знаходяться близько, ми бачимо великими, а ті, що далі – маленькими (правило перспективи). Нехай дитина порівняє довжину пензля на першій і останній сходинках. Запросіть дитину розмалювати сходинки у парку розваг.

7.Запропонуйте дитині переглянути мультфільм «Смешарики»(силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=TjVqc0RRtbY).

Впродовж дня

1.Запропонуйте дитині створити колаж «Сучасна мода». Створіть ігрову ситуацію, в якій дитині треба оформити вітрину магазину модного одягу (запропонуйте тематику: чоловічий, жіночий, дитячий, спортивний, а також одяг для прогулянок тощо). Після цього дитина за допомогою старих журналів, каталогів, ножиць, клею та олівців створить власний колаж та презентує його.

2.Знайдіть час для ознайомлення дитини з українським народним костюмом. Запропонуйте дитині розглянути ілюстрації та відповісти на запитання: Які кольори використовували для оздоблення? Чим він відрізняється від сучасного одягу? Які елементи жіночого (чоловічого) ви знаєте?

3.Організуйте рухливу гру «Ниточка та голочка».

4.Заохочуйте дитину попрацювати в Книзі дошкільника і виконати завдання, з якими вони, можливо, не впоралися впродовж інших днів. Перегляньте разом з дитиною сторінки від початку Книги, підкресліть, як змінюється якість виконання, як багато вже докладено зусиль. Спонукайте дитину сформулювати наміри щодо подальшої праці в книзі дошкільника.

2.Заняття Здоров’я та фізичний розвиток.

Тема: «Спритні чомусики»

Мета: продовжувати удосконалювати навички стрибків на обох ногах, по черзі на лівій, потім на правій  нозі через скакалку, розвивати уважність та правильність виконання стрибків; розвивати спритність та увагу в рухливій грі «Рибак та рибка».

Обладнання: скакалка.


07.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Є чим пишатися»

Цілі і завдання: вправляти дітей в аргументованому доведенні своєї думки у спільній розмові; допомогти дітям усвідомити відмінність між хвалькуватістю та скромністю як якостями людини; вправляти дітей у переказі прочитаного літературного твору; у мовленнєвій взаємодії з дорослими в різних видах діяльності.

         Ранкове коло

Вправа-бестінг. Дитина стоїть навпроти мами і голосно промовляє одну з своїх позитивних якостей: «Я – сильна» або «Я – розумний» і так далі. Мама повинна підтвердити ці слова сказані дитиною. Запитайте у дитини, що вона відчувала коли промовляла про себе ці слова.

         Заняття «Хвалькуватість і скромність»

1.Попросіть дитину зімітувати поведінку людини, яка соромиться виступати на сцені, хвалиться перед іншими новою іграшкою тощо. Запитайте у дитини, чи добре бути сором’язливим та хвалькуватим? Що потрібно робити, щоб не бути такими?

2.Запросіть дитину пригадати літературних героїв чи героїв мультфільмів, які були б сором’язливими чи хвастливими (Буратіно, Колобок, Принцеса, Заєць Хвалько). Запитайте у дитини, як вона розуміє значення цих понять, яка з якостей притаманна саме дитині. Обговоріть, в чому переваги та недоліки хвалькуватості та сором’язливості.

3.Зауважте, що кожній людині, хоч не варто бути хвальком, але є чим пишатися, тому є що розповісти про себе світові. Запитайте у дитини, чим вона може пишатися собою.

4.Прочитайте оповідання О. Самаріної «На березі» та обговоріть про прочитане. Хто з хлопчиків справді виявився героєм? Про кого можна сказати, що він хвалько? Чи може допомогти хвалькуватість стати героєм? А скромність? Як ви гадаєте, чи Юрка навчив чогось вчинок друга? Прочитайте ще раз твір і запропонуйте дитині переказати його.

5. Виконайте завдання №12 в книзі дошкільника, стор. 46 та №13, стор. 47.

6.Напишіть друкованими літерами слова «хвалько», «скромність» та прочитайте їх.

         Впродовж дня

Прочитайте вірш Г.Бойка «Про хвалька» та обговоріть його.

Вірш “Про хвалька” (Г.Бойко)

Хлопчик Толя — молодець,
тільки трішки хвастунець.
Якось ми пішли на став.
Він мені таке сказав:
— Слово честі, не хвалюся,
я ні-чо-го не боюся!.. —
Враз на слові цім з дороги —
Толі ящірка під ноги.
З переляку,у тривозі
наш хвалько мерщій навтік.
Та спіткнувся на дорозі
й прикусив собі язик.

Що б ви сказали Толику, якби зустрілися з ним? Підсумуйте, що справді мужні люди є скромними, і не хваляться своїми справами, хоч розуміють, що вчинили добре.

Розкажіть дітям про дітей, які незважаючи на свій вік, врятували життя іншим людям. Держава нагородила цих маленьких героїв відзнаками.

Запитайте у дітей, яких спортсменів знають, ким пишається наша країна.

Обговоріть ситуації. Які ситуації викликають почуття гордості, а які скромності: дівчинка поступилася бабці місцем в автобусі; Оленка танцює найкраще за всіх; Наталка намалювала гарний малюнок на конкус; мама купила Марійці нові чоботи; хлопчик сам зробив подарунок для матусі до дня народження; син помив посуд. Попросіть дитину висловитися щодо кожної ситуації.

Попросіть дитину поміркувати, якими досягненнями своєї сім’ї та роду пишаються діти.


06.04.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Раз, два! Складаємо слова…»

Мета: допомогти дитині опанувати різні способи побудови  речень, з’ясувати, що вони вже їй відомі (об’єднання слів за змістом); формувати навички впевненої поведінки, вчити пишатися власними досягненнями та планувати майбутні цілі; вчити дитину експериментувати із різними об’єктами, у тому числі словами (для створення речення, для висловлення думки, для створення віршів, для складання пісень); стимулювати пізнавальний інтерес до живої природи та формувати навички усвідомленого піклування про домашніх тварин; з’ясувати порядок дій догляду за цуценям.

Ранкове коло

Бесіда про місяць квітень. Його ознаки. Стан погоди.

Пограйте з дитиною іграшкою-повторялкою (іграшкою, якій говориш, а вона повторює слова). Поцікавтеся, що справді сподобалося їм у цій грі.

1.Заняття «Раз словечко, два словечко – буде речення…»

1.Запропонуйте дитині провести досліди із реченнями: з’ясувати з чого складається речення. Для цього проведіть гру «Продюсери» (від слова «produce» – виробляти). Родина буде в ролі слів, а дитина в ролі продюсера. Родина-слова обирають будь-які  слова. Дитина-продюсер складає з цих слів речення: розставляє родину у відповідній послідовності. Підсумок гри є висновок, що кожне речення має нести якусь думку.

2.Запропонуйте скласти речення про цуценя. Варто акцентувати, пояснювати, що у реченні кожне слово має своє місце, і на прикладі будь-якого деформованого тексту запропонувати дитині виправити помилки (складати речення, переставляючи слова у правильному порядку).

3.Запропонуйте дитині з пластиліну зліпити цуценя. (Силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=IJBX4JBYchE).

4.Поясніть дитині, що речення можна змінити, не змінюючи слів, а змінивши інтонацію. Так можна утворити речення-запитання та речення-оклики. Проведіть досліди на прикладі простих речень. Чи всі речення можна змінювати у такий спосіб?

Приклад:

1.Вірш Івана Франка!!

2.Вірш Івана Франка?

5.Поясніть дитині, що змінивши способи складання художніх матеріалів, можна досягнути різних і цікавих художніх ефектів. Запропонуйте дитині розглянути декоративну композицію майстрині квілінгу Ю.Бродської і обговорити її (базові запитання). Зверніть увагу дитини, що цілісне зображення складається з різних утворених з різнокольорових стрічок форм.

6.Запропонуйте дитині виконати завдання №10, стор. 45 у книзі дошкільника, де дитина знайде по кроківку виготовлення об’ємної композиції з серветок: складіть різнокольорові серветки, виріжте з них форми, приклейте їх одну на одну так, щоб утворилися зелені листочки, на них розташувалась квітка із об’ємною серединкою. Можна доповнити композицію вирізаними із паперу метеликом або бджілкою.

7.Запропонуйте дитині веселу, сучасну руханку (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=3LAjklSXpbI)

Впродовж дня

1.Запропонуйте дитині проекспериментувати з голосом (промовляти, закривши носа, майже не відкриваючи рот, з горіхами у роті тощо).

Приклад:

2.Проведіть крокування слів за складами (до-ро-га, ма-ши-на, квіт-ка, зо-шит, шко-ла кількість складів дорівнює кількості кроків).

3.Заохочуйте дитину працювати у книзі дошкільника виконати завдання №11, стор. 46.

2.Заняття Здоров’я та фізичний розвиток.

Тема: «Спритні чомусики»

Мета: продовжувати удосконалювати навички стрибків на обох ногах, по черзі на лівій, потім на правій  нозі через скакалку, розвивати уважність та правильність виконання стрибків.

Обладнання: скакалка.


03.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Весняний вернісаж»

Цілі і завдання: збагатити уявлення дітей про особливості прикрашення інтер’єру в італійській традиції; закріпити способи виготовлення паперових квітів для прикрашання сходів чи вази. Залучати дітей до виконання завдань; виховувати ціннісне ставлення до збереження краси.

         Ранкове коло

Розпитайте у дітей, де можна побачити картини художників і познайомитися з їхньою творчістю (у музеї, у книжках, на виставках, у альбомах – варіанти відповідей).

         Заняття «Створюємо італійський дворик в дитячому садку»

1.Бесіда про художників і їх творчість

Хто такі художники? Що вони створюють? (Картини) У яких місцях ви бачили їх картини? Для чого людям картини? Де вони ще проявляють свій талант? (У торговельних центрах, на сходах будинку, автобусних зупинках, школах, дитячих садках).

Запропонуйте дітям написати слово «художник» друкованими літерами та прочитати разом з дітьми по складах. (Ху-дож-ник).

2.Розгляньте з дітьми зображення італійського дворика, запитайте, якими речами чи предметами прикрашений цей дворик (фонтани, кущі, стільці). Розкажіть, що тут – на стінах будинків – також можна розміщувати картини.

3.Розгляньте з дітьми декоративний натюрморт К. Жерар (книга дошкільника, стор. 43). Використовуючи запитання, обговоріть з дітьми її зміст. Підсумуйте, що художники показали нам різноманіття і красу квітів, які надихають нас на створення своїх натюрмортів.

4.Організуйте художньо-творчу діяльність дітей. Підготуйте матеріали для створення аплікацій: картон, кольоровий папір, клей. Покажіть різні способи створення квітів з кольорових кружечків і овалів. «Квіти» можна розташувати у «вазах» різної форми, або вирізати квітам стеблинки і приклеїти квіти до них.

5.Покажіть дітям світлини з різновидами весняних квітів, занесених у Червону книгу. З’ясуйте, чи знають їхні назви, а також те, що їх не можна рвати.

         Впродовж дня

1.Висівання  квітів у вазонах, або висадіть цибулю у горщики на підвіконня – зелені рослини створюють красу і принесуть користь у вигляді вітамінної добавки до салатів або борщу.

2.Ознайомте свою дитину з рослинним гороскопом – кожному календарному проміжку відповідає якась рослина чи дерево. Розкажіть дітям, яка рослина є їхнім знаком – нехай подумають, чи є щось схоже між ними? Розкажіть про лікарські властивості не лише трав, а й дерев – навчіть дітей обіймати дерево і просити в нього сили та здоров’я.

3.Виконайте завдання №9 в книзі дошкільника, стор.44.


02.04.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Розумний дім»

Мета: допомогти дитині зрозуміти та запам’ятати поняття «розумний дім»; вчити проводити дослідження предмета й визначати його значення (на прикладі драбини). Навчати синтезувати об’єкти, розв’язувати проблемні завдання; фантазувати про розумний дім (винаходи-помічник); допомогти дитині планувати, що треба зробити для цього. Вправляти визначати кількість пропозицій під час взаємодії; спонукати помічати корисні у побуті розумні дрібниці та створювати їх власноруч. Формувати ціннісне ставлення до винаходів, які роблять зручним життя звичайних людей; збагачувати досвід дитини щодо само презентації у колі родини.

Ранкове коло

Запропонуйте дитині розглянути рослинні та геометричні елементи у вишивці, декорі посуду та меблів.

   

1.Заняття«Мій дім – мій помічник»

1.Запропонуйте дитині пограти у мовленнєву гру «Нісенітниці». Запропонуйте розташуватися зручно й уважно послухати правила гри: «Батьки називають пари слів, дитина придумує речення з цими словами. Хто хоче сказати, підносить руку». Запропонуйте дитині наступні пари слів: двері – серветка; цукерка – диван; міксер – компот; комп’ютер – кіт; вікно – ключі; холодильник – кран; фіранка – стіл; ліжко – автомобіль; годинник – піч; ванна – шафа. (Речення можуть бути такими: «Серветкою можна протерти двері», «На дивані зручно їсти цукерку»; приймаються навіть нісенітниці «Міксер пригостив компотом всіх своїх друзів на кухні». За бажанням можна ускладнити  та пропонувати дитині пари слів: «іменник + прикметник», «іменник + дієслово»).

2.Організуйте розмову про значення виразу «Розумний дім». Спрямуйте дитину на пошук того, як дім може допомагати людині. Покажіть дитині відеофільм про розумний дім. Допоможіть дитині зрозуміти та привласнити поняття «розумний дім» на цікавих прикладах (розмова на основі ілюстрованого матеріалу). Налаштувати дитину на те, що можна нескінченно фантазувати та придумувати ті елементи, які повинні включати розумні системи у домі (силка на відеофільм: https://www.youtube.com/watch?v=gnJHrDgsazc)

3.Зверніть увагу дитини та те, що в кожній оселі є достатньо багато предметів-помічників. Серед них – драбина. У нашому домі є багато чого, що знаходиться вище від нашого зросту, і тому без драбини не обійтися. Драбина – особливі сходи, для яких потрібна опора (Чим можна замінити драбину і сходинки? Дослідження предмету драбини та її різновидів (переносна, розсувна, підвісна). Як і чим по-іншому дістатися гори чи глибини? Зробіть спільний висновок, що драбина – це потрібний помічник в домі. Разом перелічить для чого конкретно вона потрібна.

4. Запропонуйте дитині гру з синтезування (поєднування) різних об’єктів та предметів. Синтезування у наданні об’єктам нового призначення від поєднання цих предметів. Наприклад: на картках зображено холодильник та яблуко – результат дії. Ідея: холодильник для яблук або холодильник у вигляді яблука; велосипед – шафа – результат спільної дії. Ідея: велосипед у вигляді шафи або шафа, призначення для зберігання велосипеду.

 

 

5.Запропонуйте дитині виконати завдання №7, стор. 42 укнизі дошкільника. Виконання цього завдання заохочує дитину фантазувати – придумувати сенсорну панель розумового дому.

Впродовж дня

1.Заохочуйте дитину працювати у книзі дошкільника виконати завдання №8, стор. 43.

2.Запропонуйте дитині переглянути мультфільм «Смешарики» (силка на мультфільм:https://www.youtube.com/watch?v=jvtWyKYckI0 )

2 Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп.

Закріплення пісні Н.Май «Писанка”


01.04.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Краще вище та сильніше»

Цілі та завдання. підвести дітей до порозуміння суті сходинок як вимірювача досягнень людини. Увести в словник поняття «п’єдестал». Вправляти дітей в оцінці своїх фізичних можливостей і визначенні своїх досягнень. Націлювати дітей на здоровий спосіб життя. Виховувати прагнення зміцнювати фізичне здоров’я, розвивати силу і вдосконалюватися.

Ранкове коло

1.Запитайте у дітей, яка пора року та її ознаки.

2.Запропонуйте разом виконати імітаційну вправу «Такі різні». Діти домовляються, про кого буде вправа – про кошеня, песика, а може коника. Потім оголошуйте образ, який діти мають втілити за допомогою рухів: кошеня, що грається на теплому килимку, перелякане кошеня, яке побачило велику собаку; радісне кошеня, яке грається з бантиком; кошеня, яке намагається дістати лапкою їжу високо на поличці. Звертайте увагу на правдивість рухів.

        Заняття «Ми – команда»

1.Ігрова вправа «Закінчи речення». Ви починаєте речення, а діти його закінчують. «Якби я міг (могла) навчити всіх щось гарно робити, то це б було …», «У мене гарно виходить…», «Мій друг ліпше за інших вміє…», «Я пишаюся собою тому, що…»

2.Розкажіть дітям про традицію нагороджувати переможців та піднімати їх на п’єдестал – почесну сходинку. Запропонуйте дитині надрукувати слово «сходинка» та прочитайте його. Перед тим, як надрукувати слово, зробіть звуковий аналіз слова (який перший звук, другий, третій і так далі – позначити ці звуки буквами, друкуючи (написати літери) їх.)

3.Організуйте з дитиною змагання.

Завдання: 1)»Лабіринт». Викласти мотузкою лабіринт у вигляді равлика – потрібно по лабіринту провести кульку мухобійкою. 2) «Перенесемо м’яч” – потрібно столовою ложкою перенести тенісні м’ячики з одного стільця на інший. 3) «Стрибки» – хто швидше дострибне до вказаного місця.

По закінченню змагань підбийте підсумки та оголосіть переможця.

4. Бесіда про спортивні успіхи

Запропонуйте дискусію: як легше й швидше досягти успіху – одному чи в команді? Хто може досягти успіху в спорті? Який знають вид спорту? Який подобається вам і чим? Як досяг (досягла) успіху під час змагання? Що тобі допомогло в цьому?


Обговорення картини М. Джонссон-Харрісон «Весілля на повітряній кулі» (стор. 31, альбом з художньо-творчої діяльності) та намалювати подорож на повітряній кулі у альбомі художньої творчої діяльності, стор. 30 (ватні палички, гуаш).

5.Завдання №5 в книзі дошкільника, стор. 29 і завдання №6, стор. 30.

Впродовж дня

Заохочуйте дітей до імітаційних вправ, що символізують види спорту: ковзання на ковзанах, їзду на лижах, пірнання на глибину, стрибки в довжину.

Розгляньте ілюстрації про спортсменів різних напрямків з коментуванням особливих умінь, потрібних для перемоги. Запропонуйте намалювати переможців і нагороди.


31.03.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Зверху, донизу і навпаки»

Мета: вправляти у визначенні кількості на основі кількісного порівняння, вчити встановлювати нерівності, користуючись словами і знаками «більше», «менше», «порівну»; тренувати фонематичний слух; активізувати просторову лексику, застосовуючи відповідну термінологію: праворуч, ліворуч, зверху, знизу, попереду, позаду, за, під, над тощо; розвивати дрібну моторику рук, вчити визначати кількість на дотик; розвивати логічні операції серіації, систематизації на основі практичного відтворення послідовностей за ознакою кольору.

Ранкове коло

Запропонуйте дитині взяти участь у рухливій грі на шведській стінці «На сходинку ставай – приклад швидко рішай». Дитина отримує картку-завдання із арифметичним прикладом і має швидко розв’язати його, а результат показати на сходах, ставши на відповідну сходинку шведської стінки (першу, другу, шосту і так далі). Якщо немає щведської стінки, то можна намалювати крейдою сходи на підлозі.

Попросіть дитину пригадати, в яких ситуація їм доводилося підніматися і спускатися сходами. У який спосіб вона це робила?

1. Заняття «Сходинки бувають різні»

1. Запропонуйте дитині прослухати оповідання М.Носова «Сходи». По завершенню проведіть бесіду за орієнтованими запитаннями: Що робив Петрик на сходах? Чи добре хлопчик вміє лічити? Хто його навчив лічити? Скільки на вашу думку Петрикові років?

Оповідання «Сходи» (М. Носов)

Одного разу Петрусь повертався з дитячого садка. У цей день він навчився рахувати до десяти. Дійшов він до свого будинку, а його молодша сестра Валя вже чекає біля воріт.

– А я вже рахувати вмію! – похвалився Петрусь. – У дитячому садку навчився. Ось дивись, як я зараз усі сходинки на сходах порахую. Стали вони підніматися по сходах, а Петрик голосно сходинки рахує:

– Одна, дві, три, чотири, п’ять …

– Ну, чого ж ти зупинився? – запитує Валя.

– Стривай, я забув, яка далі сходинка. Я зараз згадаю.

– Ну згадуй, – каже Валя. Стояли вони на сходах, стояли. Петрик каже: – Ні, я так не можу згадати. Нумо, краще почнемо спочатку.

Зійшли вони зі сходів вниз. Стали знову вгору підніматися.

– Одна, – говорить Петрусь, – дві, три, чотири, п’ять …

І знову зупинився.

– Знову забув? – запитує Валя.

– Забув! Як же це! Тільки що пам’ятав і раптом забув! Ну ж бо, ще спробуємо.

Знову спустилися зі сходів, і Петрик почав спочатку:

– Одна, дві, три, чотири, п’ять …

– Може бути, двадцять п’ять? – запитує Валя.

– Та ні! Тільки думати заважаєш! Ось бачиш, із-за тебе забув! Доведеться знову спочатку.

– Не хочу я спочатку! – каже Валя. – Що це таке? Те вгору, то вниз, то вгору, то вниз! У мене вже ноги болять.

– Не хочеш – не треба, – відповів Петрик. – А я не піду далі, поки не згадаю.

Валя пішла додому і каже мамі:

– Матусю, там Петрусь на сходах сходинки рахує: одна, дві, три, чотири, п’ять, а далі не пам’ятає.– А далі шість, – сказала матуся.

Валя побігла назад до сходів, а Петрик все сходинки рахує:

– Одна, дві, три, чотири, п’ять …

– Шість! – шепоче Валя. – Шість! Шість!

– Шість! – зрадів Петрусь і пішов далі. – Сім, вісім, девять, десять.

Добре, що сходи скінчилися, а то б він так і не дійшов до дому, бо навчився лише до десяти рахувати.

2.Запропонуйте дитині перелічити предмети у просторі кімнати. Нагадайте дитині правила лічби, порадьте дитині лічити пошепки.

3.З’ясуйте разом з дитиною призначення сходів (підійматися, спускатися, добиратися у важкодоступні місця); з’ясуйте, де не можна обійтися без сходів (у багатоповерхівці, у поїзді, під час ремонту, на кораблі, на ігровому майданчику); якими різними бувають сходи за призначенням (пожежні, дитячі на дитмайданчику, спортивні, мотузкові сходи на вітрильнику, у багатоповерхівках, на вулицях – Потьомкінські сходи в Одесі), за формою (прямі, гвинтові, з поворотами, драбина).

4. Запропонуйте дитині гру з лічильними паличками «Вище – нижче» (якщо немає лічильник паличок, можна використати сірники). Для цього об’єднайтеся з дитиною у пару (до 10 сходинок), далі дитина діє за вашими вказівками, при цьому треба рухатися по сходах вказівним і середнім пальцями, нібито крокувати: ви показуєте числову картку і задаєте завдання: 1) картка «5»: піднятися по сходах на одну сходинку менше ніж на картці; 2) спуститися на дві сходинки нижче, ніж на картці «7»; 3) показуєте 3 і 1, треба піднятися вгору по сходах, кількість сходинок рівна сумі цих чисел; 4) показуєте катку «10» – рухатися вниз на п’ять сходинок. Запитайте, на якій сходинці опинилися, чому; 5) показує «0» – що це означає? (спуститись зі сходів вниз); 6) запропонуйте рухатись через одну сходинку вгору: покажіть число «3». Визначте, на якій сходинці ви опинилися (на шостій). Завдання радимо варіювати, ускладнюючи, залежно від підготовленості дитини.

5. Запропонуйте дитині намалювати різноманітні сходи і визначити їх призначення. Важливо надати дитині можливість оцінити важливість сходів (сходинок) у житті людини: важливо – одна зірочка, дуже важливо – але іноді можна обійтися – двома зірочками; край важливо не можна обійтися без сходів – три зірочки. Аргументовано дитина пояснить свій вибір.

6. Запропонуйте дитині виконати завдання № 3 стор. 40 у книзі дошкільника.

Впродовж дня

1. Організуйте гру на просторову орієнтацію «Упізнай сходи за описом». Для цієї гри знадобляться картинки життєвих ситуацій із застосуванням різних сходів, чарівна торбинка. На середину на стілець ставлять торбину. Дитина дістає з торбини картинку таємно, не показує іншим, мусить її розглянути зображення на картинці та які сходи (драбина) там використані, для чого вони призначені.

2. Запропонуйте дитині виконати завдання з підготовки руки до письма у завданні №4, стор. 41.

3. Підведіть підсумок узагальнюючою бесідою, визначте, що нового навчилися діти робити. Попросіть дитину розповісти, яке значення сходів і драбинок у житті людей.


30.03.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Сходинки бувають різними»

Цілі і завдання: допомогти дітям узагальнити їхні уявлення щодо того, як умови впливають на особливості життя; закріпити знання дітей про тваринний і рослинний світ; вправляти дітей в умінні ставити запитання і давати відповіді; у систематизації уявлень про тварин і рослини; вправляти дітей у самостійному знаходженні способів розв’язання у комунікації та взаємодії з дорослими.

 Ранкове коло

Обговорення стану погоди. Викладання сходинок за допомогою мотузок, лічильних паличок, олівців. Уточнити, куди ведуть сходинки, що викладають діти, хто ними користуватиметься. Запропонувати уявити, що вони піднімаються цими сходами: як треба піднімати ногу, щоб утриматися на сходах. Якими сходами зручніше підніматися – крутими чи прямими?

                   Заняття «Під землею, на землі, над землею»

1.Мовленнєва вправа: попросіть дітей пояснити людині іншої планети, що таке сходинки, для чого вони існують і якими бувають. Уточніть: сходинки – те саме, що і драбина? У чому різниця між цими словами.

2. Зауважте, що сходинки розширюють можливості людей: за їх допомогою можна дістатися вище або нижче від зросту людини. Запропонуйте умовно спуститися під землю і подивитися, як тече життя під землею, хто є мешканцями підземелля.

3. Перегляд презентації про мешканців підземелля.

4. Запропонуйте дітям зробити схему про життя під землею, на землі та над землею. Розділіть по горизонталі аркуш на три частини. Діти можуть зафарбувати нижню частину в темний колір, намалювати ходи та наклеїти картки із зображенням тих, хто мешкає під землею, або намалювати їх. Розпитайте, чи потрібен зір мешканцям підземелля. Які здібності допомагають їм вижити? Що їм треба вміти робити?

5. Розпитайте, чим відрізняється життя під землею від життя на землі. На середній частині аркуша намалюють дерева і тварин, які живуть на землі. Уточніть, чи потрібні сходинки тваринам і рослинам? (Так, тому, що у тваринному світі кожен живе там, де народився, і так, як це було задумано природою). Лише людина намагається дістатися вище і глибше від своїх можливостей. Попросіть дітей розповісти, в яких випадках люди використовують різні сходинки.

6. Попросіть дітей уявити помешкання веселого і сумного чарівників. Покажіть дві витинанки Х.Масселвайт (зображення у книзі дошкільника, стор. 38) і запитайте: хто з чарівників міг би в них жити і чому вони так вважають? Запропонуйте дітям зробити аплікації будиночків зі сходами двох чарівників (скориставшись покроківкою у книзі дошкільника, стор. 39); на аркушах формату А-4 намалювати відповідні малюнки, аркуш перетворити на трапецію і скласти «гармошкою» – це сходинки, які потрібно «прокласти» через річку до дверей будиночків 2-х чаклунів. Інні деталі зображення (павутинку, кущики, пташок) намалювати, вирізати і приклеїти там де захочуть діти (завдання №1, книга дошкільника, стор. 39

Впродовж дня

1. Пригадати і назвати тих тварин, які живуть у повітрі (птахи і комахи).

2. Імітаційна вправа за віршем «Гава»; ви промовляєте текст, діти відтворюють рухи:

         Дивилася ґава то вліво, то вправо.

         Було чорній гаві страшенно цікаво:

         Чи правду говорять, що деякі діти

         Її можуть запросто взяти й зловити

         (діти ловлять руками повітря над собою)

         Ця справа здавалася їй не проста –

         Хто може зловити її за хвоста?

         (Діти крутяться навколо себе).

         От тільки не знала чорнюща та ґава,

         Що гави ловити уміють роззяви

          (діти крутять головою, наче щось шукають).

3. Прочитайте вірш В. Правоторової «Смачні кольори» та обговоріть з дітьми зміст вірша.

«Смачні кольори» (В.Правоторова)

З’їхались в казковий дім

друзі в одязі такім:

помаранчевім, салатнім,

у сливовім, шоколаднім,

в абрикосовім, молочнім,

і якщо вже бути точним,

був ще друг у малиновім:

він шарівсь на кожнім слові.

відгадай: хто друзі ці? –

Кольорові олівці!

Назви їхніх кольорів

той придумав, хто хотів

помаранчі, слив, салату,

молока і шоколаду,

абрикосів і малинки…

Покотилась в мене слинка…

Бо вони такі смачні,

Що смакують і мені!

4. Завдання у книзі дошкільника №2, стор. 40.


26.03.2020 р. – 27.03.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.; Собода Н.М.

Тема: «Мрію в дію!»

Мета: уточнити уявлення дітей про добротворення, як спосіб зробити важливе, приємне, корисне іншим і собі; вправляти дітей в критичному ставленні до реальності окремих бажань; вправляти в умінні розігрування, театралізації.

Ранкове коло

Бесіда про стан погоди. Попросіть дитину пригадати і розповісти, які з бажань вони мали упродовж тижня, які з бажань здійснилися, за допомогою когось.

1.Заняття «Мрію в дію»

1. Прочитайте дитині віршовану історію «Домашній слон» (Н.Сиротича). Проведіть її обговорення та розмову про реальність деяких дитячих бажань. Вмотивуйте дитину перетворити фантазію в реальність – запропонуйте в процесі сюжетоскладання придумати разом з вами продовження історії «Домашній слон» та підготуйте її у вигляді театральної вистави. Підтримуйте бажання фантазувати на тему надзвичайної історії про домашнього слона.

Віршована історія «Домашній слон» (Н. Сиротич)

Живе у моїй кімнаті папуга,

Є вже шиншила і свинка морська.

Якого потрібно ще мені друга?

Дуже я хочу купити слона.

Звісно, мама руками розводить:

-Хто ж слона у квартирі заводить?

Уже місяць вирішує тато:

-Де слона помістити у хаті?

І бабуся не може вгадати:

-Що смачненьке слону готувати?

А дідусь в Інтернеті читає:

-Все ж домашніх слонів не бу-ва-є..

От побачите – я не жартую:

Навесні диво-дім побудую!

Та такий величезний він буде,

Що помістяться слоники й люди.

В кожнім домі уже восени

Будуть жити домашні слони.

2.Запропонуйте дитині знайти зручне місце для показу театральної вистави, розпитайте, що крім акторської гри треба продумати та підготувати: місця для глядачів. Квитки, оголошення-афішу, ширму.

3.Допоможіть дитині розділити ролі у виставі, хто готуватиме театральні атрибути, хто підготує оголошення та квітки на виставу.

4.Організуйте репетицію акторів, виготовлення атрибутів для вистави та підготовку квитків і афіші.

5.Запропонуйте дитині переглянути мультфільм про театр тіней «Фіксики» (силка на мультфільм: https://www.youtube.com/watch?v=jOLElhj06Vs)

Активність першого дня проекту

1.Прочитавши вірш «Домашній слон» Н.Сиротич розпитайте у дитини, які тварини вже є у героя чи героїв цього вірша? Чи реально завести слона у звичайній квартирі? Що дитина думає про таке бажання? Про що дитина переживала? Якби бажання про слона здійснилося, чим би бабуся годувала слона? Де б його вигулював дідусь? Яким могло б бути місце для слоника?

2.Організуйте сюжетоскладання, допоможіть дитині за допомогою навідних запитань розгорнути сюжет: нехай спочатку дитина придумує конкретні деталі про родину і дітей (хто ким працював, скільки було дітей, якого віку, де вони мешкали, чим полюбляли займатися). Потім запропонуйте поміркувати, як у родині з’явився слон (подарували, знайшли, хтось попросив взяти собі слона). Яким він був за розміром? Як його доставили в дім? Які незручності створила поява слона в квартирі для мешканців і сусідів і самого слона? Придумайте, як дитина і дорослі створили зручні умови для себе і свого домашнього слона, і як слон почав заробляти гроші для своєї нової родини. Після кожної частини промовляйте разом з дітьми всю історію з початку до кінця з нарощуванням.

3.До кожної частини придуманої історії запропонуйте намалювати ілюстрації, щоб можна було створити книжку-історію в картинках. Поясніть, що це допоможе ліпше підготувати театральну виставу.

4.Організуйте творчу діяльність дитини «Театральні декорації». Зробіть ширму для вистави, а перед нею з картонних коробок такий будинок, щоб могли розташуватися там люди і слони. Допомагайте дитині обговорювати складові елементи домівки: які потрібні приміщення для слона та інших членів родини для комфортного перебування у домі.

5.Запропонуйте дитині придумати музичний супровід для вистави: якими піснями та мелодіями ліпше доповнити виставу, щоб глядачам і акторам було цікаво.

2.Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп

Повторення пісні Н.Май «Писанка»

Активність другого дня проекту

Ранкове коло

Проведіть бесіду «Яка пора року та її прикмети»

1.Заняття «Мрію в дію»

1.Проаналізуйте результати проведеної напередодні роботи, дайте дитині можливість поділитися враженнями від спільної діяльності. Мотивуйте дитину зайнятися підготовкою костюма для слона (кольорова накидка, великі вуха, хобот і великі ноги-стовпи) та підготовку до вечірньої вистави.

2.Прочитайте дитині вірш Н.Сиротич «Мрійландія», обговоріть що може означати слово-назва вірша (фантастична, омріяна земля). Щоб дитина ліпше усвідомила його зміст, запропонуйте дитині активне сприймання: дитина може слухати текс під час повторного його читання і супроводжувати рухами.

3.Запропонуйте дитині влаштувати Ярмарок бажань, де кожен з відвідувачів може розповісти про свої бажання та виконати нескладні бажання інших. Продумайте разом із дитиною як можна оформити Ярмарок бажань для відвідувачів (родини). Запропонуйте родині виступити у ролі замовників різних бажань: наприклад, ведмідь може просити глядачів станцювати, зайчик – прочитати віршики, які він обожнює, лисичка – заспівати для неї пісні; білочка може запросити пригоститися її нарізними шматочками яблука тощо.

4.Запропонуйте дитині переглянути відео виставу «Мрії збуваються» (силка на відео: https://www.youtube.com/watch?v=UeP41gjrybM)

5.Упродовж другої половини дня здійсніть ігрову частину проекту. Дайте можливість глядачам (родині) відвідати Ярмарок бажань: виконати бажання замовників, а потім разом переглянути театральну лялькову виставу про домашнього слона.

6.Запропонуйте дитині виконати «Сторінка досягнень за темою» та «Сторінка вражень за темою» стор. 24-25. Підведіть підсумки роботи. Заохочуйте дитину висловлювати власну думку, узагальнювати, робити підсумки, обмінюватися враженнями, цікавитися іншою думкою.

2.Заняття Здоров’я та фізичний розвиток.

Тема: «Юні мрійники»

Мета: продовжувати удосконалювати навички стрибків на обох ногах з просуванням уперед; розвивати уважність та правильність виконання стрибка; навички переступання через щаблі; розвивати точність рухів і правильність виконання.

Обладнання: драбина.


25.03.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Веселі забаганки»

Мета: навчити виконувати  елементарні дії з вибору одягу та догляду за ним, вправляти дітей в умінні пояснювати доцільність елементів та засобів дизайну одягу; формувати уявлення про доречність забаганок, необхідність розділяти час для гри та для справ; збагачувати досвід застосування у грі різних способів досягнення.

Ранкове коло

Бесіда про стан погоди та пору року. Пограйте з дитиною в ігрову вправу «Вереда». Дорослий показує вереду і промовляє вередливим тоном «Хочу цукерку!» а дитина намагається запропонувати щось інше. Проте Вереда продовжує вередувати і відстоює своє прохання, після умовного отримання бажаного, він відмовляється від забаганки: «Не хочу цукерку!» Дитина повинна умови Вереду погодитися на цукерку. Після вправи обговоріть з дитиною враження від ігрової вправи, як почувались Вереда і дитина. Які враження від зовнішніх проявів вередування.

Запропонуйте дитині пограти в рухливу гру «Ниточка та голочка». Ниточка виконує всі рухи голочки, куди голка туди й нитка.

1.Заняття «Весняні прикмети»

  1. Запропонуйте дитині розглянути малюнок на якому зображений хлопчик з ластовинням. Поясніть, звідки вони з’явилися; чому їх так називають, коли їх буває найбільше. Запропонуйте пошукати веснянки у дитини. Розкажіть, що веснянки з’являються навесні, це перші провісники приходу тепла, весняного сонечка.

  1. Обговоріть з дитиною значення поняття «забаганки», співвіднесіть їх із поняттями «мрія», «бажання», «мета»: що для життя людини має більше значення – мрії чи забаганки? Від чого легше відмовитися? Що можна назвати вередуванням? Що вимагає більше зусиль?
  2. Запропонуйте дитині прослухати казку «Бігли коники по колу» Г.Циферова. Обговоріть зміст казки після прочитано: про що мріяв кожен коник? (бути першим).

Казка «Бігли коники по колу» (Г.Циферов)

Бігли по колу карусельні коники: цок-цок. Потім почали сперечатися, хто перший.

– Я перший, – сказав коник із золотою гривою.

– Я другий, – сказав коник із сріблястим хвостиком.

– Я третій, – сказав коник з мідними підковками.

Побігли. Пробігли коло, пробігли друге. Знову зупинилися.

– Ні, – заплакала золота гривка, – я не буду більше бігати. Якщо я перша, то чому попереду мене остання?

  1. Запропонуйте дитині виконати завдання №12 в книзі дошкільника, стор. 35.
  2. Обговоріть з дитиною репродукцію картини Т.Мартіна із зображенням незвичайного сервізу. Не повідомляйте дитині назву і автора картини – базові запитання допоможуть їм з’ясувати , що художник використав форми і зображення квітів для створення предметів сервізу. Запитайте у дитини: чому, на їх погляд, художник створив такі картини – що хотів нам розказати? Запропонуйте дитині створити у Альбомі художньо-творчої діяльності на стор. 26-27 свій натюрморт у манері Т.Мартіна, використавши форми фруктів і квітів (воскові олівці або пастель).

 

2. Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп.

Розучування пісні Н.Май «Писанка”

Гарна писанка у мене,
Мабуть, кращої нема.
Мама тільки помагала,
Малювала ж я сама.
Змалювала дрібно квіти,
Вісім хрестиків малих,
І дрібнюсіньку ялинку,
Й поясочок поміж них.

Приспів:
На Великдень писанку
Розмалюю!
Маму з татом, бабу з дідом
Поцілую!

Хоч не зразу змалювала, –
Зіпсувала п'ять яєць, –
А, як шосте закінчила,
Тато мовив: "Молодець!"
Я ту писанку для себе,
Для зразочка залишу,
А для мами і для тата
Я ще кращі напишу!

Приспів (2 р.)

Протягом дня

  1. Запропонуйте дитині переглянути мультфільм за казкою В.Катаєва «Квітка-семиквітка». Після перегляду мультфільму запропонуйте дитині пригадати, які з семи бажань дівчинки були забаганками, не вартими уваги і чарівної пелюстки, а які гарними бажаннями (силка на мультфільм: https://www.youtube.com/watch?v=miKL9LeuYbU)
  2. Запропонуйте дитині виконати завдання №13 у книзі дошкільника, стор.35

24.03.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Як досягати бажань»

Цілі і завдання. Вправляти дітей у розмірковуванні, аргументованому доведенні своєї думки у спільній розмові. Допомогти дітям усвідомити значення поняття «бажання», «мрія», «мета», «хочу», «буду». Збагачувати словниковий запас словами-характеристиками якостей. Вправляти дітей у мовленнєвій взаємодії з дорослими в різних видах діяльності.

Обговорити зміст слів «бажання», «мрія», «мета», «хочу», «буду».

1. Заняття «Бажання»

  1. Що потрібне для виконання бажання? На скільки сильними можуть бути бажання?
  2. Читання казки М. Пляцківського «Калоша»

Казка «Калоша» (М. Пляцьковський)

Знайшла миша велику стару калошу, тільки-но подумала про те, що вона їй ні до чого, як бачить – кріт дибуляє.

Твоя калоша? – питає у миші кріт, мружачись від сонечка.

Моя, – відповідає миша.

Віддай мені її!

Якщо викопаєш для мене простореньку нірку, тоді віддам, – погодилася хитра миша.

Кріт скоренько взявся до роботи, нірку під дубом вирив і говорить миші: – Живи на здоров’я. А калошу я собі заберу.

Зраділа миша й побігла обживати свою нову квартиру. А кріт підхопив калошу та пішов далі. Йде та міркує: «І навіщо мені ця калоша?» Тільки зібрався її подалі у траву закинути, як бачить – їжачиха повзе.

Твоя калоша? – поцікавилася їжачиха.

Так, моя, – відповідає кріт.

Віддай її мені! – стала просити їжачиха.

Якщо принесеш мені з десяточок яблучок, що у тебе з минулої осені припасені, тоді віддам.

Принесла їжачиха на спині десяточок яблучок, кріт їх швиденько забрав і пішов собі.

А їжачиха подивилася на калошу і замислилася: «Що я з нею робитиму?» І так міркувала, і так – ні до чого і не додумалася. Тільки зібралася спересердя калошу голками проколоти, бачить – білочка стрибає назустріч по гілочках. Зістрибнула білка на землю, питає:

– Твоя калоша?

А то чия ж? – відповідає їжачиха.

Віддай мені, якщо не жалко!

Зірви мені найбільшу шишку – тоді віддам. Та тільки дивись, щоб у ній жодного порожнього зернятка не було!

Знайшла білка найбільшу шишку, принесла її у лапках для їжачихи.

От молодець! – похвалила їжачиха. – А тепер налущ мені зерняток – і бери свою калошу!

Не стала сперечатися білка, швиденько горішки налущила. Задоволена їжачиха відповзла та виглядає із-за куща: що білка з калошею робити буде?

А білка спочатку заклеїла листочками дірки в калоші. Потім змайструвала з тоненького прутика коромисло, а з великих жолудів відра – та поскакала до найближнього ручая. Наповнила калошу водою до країв і давай своє пухнасте білченятко у цій ванні купати. Білченя виривається, фиркає, борсається, бризки летять на всі боки та виблискують на сонечку.

Прибігла тут миша та й говорить:

Віддай мені, білко, калошу, а я тобі свою нірку подарую!

Придибуляв підсліпуватий кріт та й просить:

–Віддай мені, білочко, калошу, а я тобі десяток яблучок подарую!

Виповзла з-під куща їжачиха та ледь не плаче:

Віддай мені, білко, калошу, а я тобі багато зерняток подарую.

Послухала їх білка та відповідає:

Нічого я від вас не візьму. А калошу мені зовсім не шкода. Приводьте своїх діточок та купайте, будь ласка!

Тоді миші, кроту та їжачисі так соромно стало перед білкою, якщо б вони могли почервоніти від сорому, то почервоніли б обов’язково.

Бесіда за змістом казки. Кого з персонажів можна назвати забаганками? Хто з героїв визначив для себе бажання-мету? Чого хотіла білочка? Що було б, якби білочка не побачила колоші? Якби вона досягла своєї мети? Чи достатньо мати бажання, щоб воно здійснилося? Як білочка планувала здійснити своє бажання?

  1. Озвучення дитячих бажань.
  2. Завдання №11 в книзі дошкільника, ст.34.
  3. Чаювання. Запропонувати влаштувати цікавий вечір для дітей, обговоріть, що потрібне для чаювання. Попросіть дітей допомогти вам готувати печиво.

Впродовж дня

1.Мовленнєва гра «Закінчи речення». Використати слова: «Я хочу..», «Я вмію..», «Я досягну…», «Я знаю…».

2. Гра –імпровізація «Що було б, якби до нас прийшов крокодил?» «Що було б, якби замість снігу падали цукерки?». Спочатку діти складають розповідь, а потім – показують це.

3.Перегляд з дітьми мультфільму «Зима в Простоквашино» (силка на мультфільм: https://www.youtube.com/watch?v=Y4UB1FWKjic) Після перегляду обговоріть, як герої історії мали працювати, щоб забезпечити своє самостійне життя. Якими були бажання Шарика, Кота, Хлопчика і розповісти, що вони зробили заради виконання своїх бажань.

4.Вправа «Продовж речення», «Гадаю, що для досягнення мрії треба…».


23.03.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Хочу подружитися з усім світом»

Мета: допомогти дітям усвідомити, що дружнє ставлення світу до себе людина нерідко формує сама; допомогти дітям опанувати способи соціально доцільної поведінки; вчити співвідносити її з конкретною ситуацією; вправляти дітей у відображенні відчуттів художнього сприймання музики в малюнку; продовжити розвивати пізнавальний інтерес.

Ранкове коло

Бесіда про стан погоди, яка надворі пора року. Мотивуйте дітей опанувати способи розширювати коло друзів, причому не лише в найближчому оточенні, а й в інших країнах, інших частинах світу. Розкажіть про знайомих друзів, які незважаючи на відстані, залишаються з вами на зв’язку.

1. Заняття «Дружній світ»

  1. Запропонуйте дітям привітатися у різний спосіб: як два цуцика, як два товариша, як матуся і синок, як дитина і знайомий дідусь, як президент і громадянин, як індуси.
  2. Запросіть дітей до тематичної бесіди. Навіщо люди вітаються? Що зробити, щоб світ був дружній до тебе? Які вітальні слова вам відомі? Люди у світі говорять різними мовами. Як поводитися так, щоб іншій людині стали зрозумілі твої наміри? Перегляньте відеоролик (силка на відеоролик:  https://www.youtube.com/watch?v=D-hx69L9PdY). Нехай діти спробують привітатися різними мовами.
  3. Запропонуйте дітям подумати: чи можуть «домовлятися» між собою тварини – нехай діти наведуть приклади. Краще тварини домовляються у казках – запропонуйте розглянути пам’ятник героям одного мультфільму (Пам’ятник бременським музикантам, м.Бремен, Німеччина, автор Г.Маркс).  Що допомогло героям домовлятися? (музика). Запитайте, яку мрію мали герої казки і чи вдалося її здійснити (стати музикантами і подорожувати світом). Запропонуйте дітям зліпити на вибір кота чи собаку – персонажів мультфільму.
  4. Запропонуйте дітям уважно прослухати п’єсу «Хвороба лялки» П.Чайковського (силка на п’єсу: https://www.youtube.com/watch?v=gaSpVl2bq3E), а потім п’єсу Д.Кабалевського «Клоуни»  (силка на п’єсу: https://www.youtube.com/watch?v=s5RK4eGl-Uk). Попередньо зауважте, що музика – особлива мова, зрозуміла всім людям, які хочуть слухати ці звуки. Попросіть дітей висловити свої почуття і думки. А потім нехай діти, слухаючи музику, відтворять свої відчуття на малюнку.
  5. Запропонуйте дітям пограти у гру «Я подорожую до…». Оберіть країну, вивчіть привітання цією мовою, намалюйте паспорти та вирушайте в подорож. Перед цим бажано дітям почитати про цю країну. Якщо Китай – спробувати їсти паличками, якщо Африка – спробувати виготовити барабани або мара каси, Бразилія – організуйте карнавал тощо.

2. Заняття Здоров’я та фізичний розвиток

Тема: «Друзі різних країн світу»

Мета: продовжувати удосконалювати навички кидання м’яч з-за голови, від грудей та знизу, розвивати уважність та правильність виконання кидка м’яча; навички метання у горизонтальну ціль.

Обладнання: м’яч.


20.03.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф.

Тема: «Краса як мрія»

Мета: допомогти дітям усвідомити, що краса може стати мрією; уточнити знання про засоби створення красивого в різних жанрах мистецтва; створити умови для творчого самовираження різними засобами художньо-предметної діяльності; заохочувати створювати красу доступними засобами та способами.

Ранкове коло

Бесіда «Чому люди хочуть подорожувати»

Для чого люди подорожують? Яку красу вони можуть побачити під час подорожі? Чи може краса стати мрією? Де можна побачити красу?

Вправа «Красиві слова»

Запропонувати дітям назвати красиві слова (речі, предмети, явища природи – гарний, чудовий, прекрасний…)

Заняття «Долучаємося до створення краси»

  1. Бесіда про красу. Звернути увагу дітей на красу природи, мистецьких творів, музичних, літературних, художніх). Все це надихає людська праця, відносини, красиві речі, все, що нас оточує.
  2. Бесіда «Хто створює красу?»

Хто створює красу? Чи можете ви створювати красу? Як ви можете створити красу? Що треба для створення краси?(Різні засоби, музичні звуки, робочі інструменти, бажання, наполегливість і вміння малювати, писати).

  1. Розглядання картин А.Куїнджі «Веселка», Ван Гог «Зоряна ніч», Клод Моне «Поле маків», Л. Афремов «Дощ».Які почуття викликають їхні картини?

4. Гра «Здогадайся з рухів». Дорослий показує природнє явище (снігопад, дощ, вітер, грозу), а діти відгадують.

5. Художня-творча діяльність дітей. Розглядання картинки з зображенням веселки. Запропонуйте зробити веселку у техніці аплікація з кольорових серветок: з початку діти накручують трубочки з різних кольорів, потім приклеюють до картону, щоб вийшла об’ємне зображення веселки. Пейзаж домальовується кольоровими олівцями або фломастерами.

6. Завдання №8 в Книзі дошкільника ст. 31, завдання №9, ст. 32.

7. Читання твору В. Сухомлинського «Соловей та Жук».

 Казка-оповідання “Соловей та Жук” (В.О. Сухомлинський)

У садку співав Соловей. Його пісня була дуже гарна. Він знав, що його пісню люблять люди. Того й дивився з погордою на квітучий сад, на синє небо й на маленьку дівчинку, що сиділа в саду й слухала його пісню.
А коло Соловейка літав великий рогатк й Жук. Він літав і гудів.
Соловей припинив свою пісню та й каже:
— Перестань гудіти. Ти не даєш мені співати. Твоє гудіння нікому не потрібне. Та й краще, аби тебе, Жуче, зовсім не було.
Жук гідно відповів:
— Ні, Солов’ю, без мене, Жука, неможливий світ, як і без тебе, Солов’я.
— Ну й мудрець! — всміхнувся Соловей. — Виходить, що й ти потрібен людям? Ось запиіаємо дівчинку, вона скаже, хто потрібен людям, а хто ні.
Полетіли Соловей і Жук до дівчинки та й питають:
— Скажи, дівчинко, кого треба залишити в світі — Солов’я чи Жука?
— Хай собі будуть і Соловей, і Жук, відповіла дівчинка.
Тоді подумала й додала:
— Як же можна без Жука?

Бесіда за змістом твору. Про що сперечалися Жук і Соловей? Хто з них виявився правий? Чи згодні з думкою дівчинки?

2. Заняття Здоров’я та фізичний розвиток

Тема: «Ми спортивні мрійники»

Мета: продовжувати удосконалювати навички кочення м’яча з попаданням у предмети, змійкою та між предметами, розвивати уважність та правильність виконання кочення м’яча.

Обладнання: м’яч.


19.03.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Хочу і можу»

Мета: допомогти дітям усвідомити, що відмінність між словами «хочу» і «можу», які засвідчують бажання та можливості; підвести дітей до розуміння взаємозв’язку між бажаннями та можливостями. Допомогти адекватно оцінювати свої можливості; спонукати дітей узгоджувати свої бажання з бажаннями інших людей та використовувати свої можливості у спільній справі; підтримувати бажання доводити задум до завершеного результату, докладаючи зусиль.

Ранкове коло

Бесіда про стан погоди, обговоріть з дітьми поняття «хочу» і «можу». Підкресліть важливість «хочу» та успішність при цьому «можу». Поясніть, що цілий день ви присвячуєте генеральному прибиранню. Що для цього потрібно? Сплануйте. Розподіліть, хто за що відповідальний.

1. Заняття «Якщо захочу, то обов’язково зможу»

  1. На початку заняття можете провести веселу вправу на увагу «Так чи ні»: діти мають швидко реагувати на ваші твердження. Реагувати можна по-різному: промовляти так чи ні або голосувати руками, кроками (вперед-назад) чи іншим способом. Варіанти тверджень: Чи є в полі світлячки? Чи є в морі рибалки? Чи є крила у теляти? Чи є дзьоб у поросяти? Чи є гребінь у гори?Чи є двері в норі? Чи є хвіст у півника? Чи є ключ у скрипки? Чи є рима у вірша? Чи можуть бути в ньому помилки? Виконавши вправу, запитайте, чи складно було відповідати на запитання. Чи є такі запитання, на які не можна відповісти «так» чи «ні»?
  2. Почніть розмову про значення слів «хочу» і «можу». Попросіть дітей сказати, щоб вони хотіли зробити сьогодні, починаючи з фрази «Я хотів би сьогодні …». Запитайте, чи в усіх дітей бажання можуть здійснитися саме сьогодні? Чому? Попросіть дітей повторити попередню фразу, додавши до неї: «Я б хотів сьогодні…, але ….». Отже, «хочу» і «можу» – це різні слова.
  3. Запропонуйте дітям вправу “Продовж речення”: «Найбільше я хочу для себе… Для цього мені потрібно…», «Для своєї родити я хочу…» Для цього треба», «Коли я виросту , я стану… Для цього я маю». Звертайте увагу, що для здійснення бажань треба самому доклади зусиль.
  4. Організуйте виконання завдання №7, стор.31 в книзі дошкільника, щоб закріпити знання.
  5. Запропонуйте дітям виконати разом творче завдання – помалювати. Запросіть уважно послухати вірш Л.Повх про будинки. Зауважте, що важливо не лише слухати уважно, а й уявляти те, про що слухаєш. У  результаті у вас має вийти стрічка-вулиця з сімома різними будинками.

Вірш «Будинки» (Л.Повх)

Від вокзалу, від зупинки

Починаються будинки.

Перший – сірий, синьоокий,

Другий – білий і високий.

Третій – довгий і кремезний,

А четвертий – височезний.

Ну, а п’ятий – кольоровий –

Виглядає із діброви.

Шостий – з баштами вгорі,

А на баштах – ліхтарі.

Сьомий? Сьомий… Ой, хвилинку!

Оголошено зупинку.

Серед кленів і ялинок

Цей найкращий – наш будинок!

  1. Запропонуйте дітям пограти у гру-фантазію «Космонавти». Фантазія дітей безмежна.
  2. Запропонуйте дітям переглянути мультфільм про мрію «Балерина» (силка на мультфільм: https://www.youtube.com/watch?v=6Vf5_PQsjtk).
  3. Запропонуйте переглянути мультфільм тітоньки Сови «Чудеса Світу. Сади Саміраміди» (силка на мультфільм: https://www.youtube.com/watch?v=RRuDNVEiU-c).

2. Заняття Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп

Слухання пісні Н.Май “Писанка”

(силка на пісню: https://mp3iq.com/m/262972-natal-ya-maj/page/4/)


18.03.2020 р.

Вихователь: Рязанцева Л.Ф. 

Тема: «Хочу бути здоровим!»

Мета: розширити уявлення дітей про засоби і способи збереження й укріплення свого здоров’я; підвести дітей до висновку, що здоров’я має бути метою не лише для хворої людини, дбати про себе треба постійно; навчати дітей виконанню оздоровчих вправ для укріплення здоров’я; націлювати дітей на цінності здорового способу життя; виховувати ціннісне ставлення до здорового способу життя.

Ранкове коло

Виконайте ранкову гімнастику. Проведіть бесіду про пору року.

1. Заняття «Хочу і можу»

  1. Запропонуйте дитині ігрову вправу «Перевірка». Приклад для вправи: Чи можеш ти рухати підборіддям? Чи можеш зробити так, щоб коліна були вищім за підборіддя? Чи можеш ти повзати, так само швидко, як ходити? Чи сваришся ти, коли залишаєшся сам? Що ти робиш коли щось уявляєш?
  2. Запросіть дитину поміркувати: бути здоровим для людини – це мрія чи бажання? Чи може бажання «бути здоровим» стати метою? Для кого це може бути метою? Як можна досягти такої мети? А здорова людина може бажати собі здоров’я? Обговоріть з дитиною прислів’я: «Бережи одяг поки новий, а здоров’я – поки молодий» Що воно означає?
  3. Запросіть дитину переглянути мультфільм «Охоронці здоров’я». Розпитайте попередньо, про що, судячи з назви, в ньому йдеться, кого або що можна назвати охоронцями здоров’я. Після перегляду попросіть дитину проговорити основні висновки, яких вони дійшли після перегляду мультфільму (силка на мультфільм «Охоронці здоров’я»: https://www.youtube.com/watch?v=8NFZh5h0mc8)
  4. Запропонуйте дитині скласти разом з вами маршрутну карту здоров’я. Нехай дитина на великому аркуші паперу намалює умовну доріжку, яка приведе до кінцевої мети – до здоров’я. На доріжці дитина має розмістити малюнки того, що важливе для збереження та укріплення здоров’я. Після складання карти, запропонуйте дитині презентувати свою «доріжку здоров’я».
  5. Запропонуйте дитині поміркувати, що робить людину здоровою (режим, здорове харчування , прогулянки та ін.).
  6. Виконайте виконати завдання №5 у книзі дошкільника. У календарі напишіть число, оцініть погоду. Зробіть висновок. Подумайте, що робити, якщо Мері не зможе сьогодні на вулиці малювати.
  7. Знайдіть час для приготування з дитиною оздоровчого чаю та пригощання дорослих.
  8. Запропонуйте виконати завдання №6 у книзі дошкільника. Перед його виконанням потрібно пояснити дитині, що таке доріжка здоров’я (або ланцюг здоров’я).

2. Заняття  Дитина в світі культури. Музичний калейдоскоп.

Повторити пісню «Про матусю»

Як добре, що у мене матуся рідна є,

Вона мене голубить і жаліє,

І знов весна приходить, і сонечко встає,

Бо так любити тільки мама вміє.

До мами пригорнуся, неначе пташеня,

Люблю тебе, матусенько моя!

Приспів:

Я по хмарці білій босоніж пробіжусь,

У далекі далі задивлюсь, задивлюсь,

Мамі посміхнуся і відійдуть жалі,

Щоб була матуся в діток всіх на землі!

Як добре, що весною буяє первоцвіт

І журавлі додому повертають,

Як добре, що зі мною матуся стільки літ

Від бід усіх мене оберігає.

До мами пригорнуся, неначе пташеня,

Люблю тебе, матусенько моя!

Приспів.

До мами пригорнуся, неначе пташеня,

Люблю тебе, матусенько моя!

Приспів (2 рази)


17.03.2020 р.

Вихователь: Собода Н.М.

Тема: «Вмію відкривати таємниці»

Мета: розвивати просторову орієнтацію на обмеженій площині, закріпити знання просторових напрямів; «ліворуч», «праворуч», «ліва нога», «права нога», «вверх – вниз», «прямо», «вперед – назад»; удосконалювати навички лічби та виконання арифметичних дій; допомогти засвоїти значення слова «лабіринт», познайомити із різними за складністю та конфігурацією лабіринтами.

Ранкове коло

Сенсорна гра. Зробити в кімнаті власний сенсорний стіл або коробку, наповнити його насінням (дрібними макаронами), зерном та заховати багато дрібних предметів, це можуть бути пазли, які треба в кінці скласти.

Запропонуйте пограти з дитиною в гру «Шерлок Холмс». Розкажіть дитині про цього персонажа та в чому його особливість. Запропонуйте дитині ховати або шукати предмети та розставте підказки.

Заняття «Лабіринт-ФЕСТ»

  1. Гра на просторове орієнтування «Твістер”

2. Проведіть конкурс «Правило лівої (правої) руки» для цього скористайтеся «лабіринтними завданнями». Створити просторовий лабіринт у кімнаті з завданнями або завдання-лабіринт і дитина виконує завдання тільки лівою і правою рукою.

  1. Завдання з математики ст. 24-25 Робочий зошит «Цікава математика».
  2. Виконайте завдання № 3, № 4 ст. 28-29 у книзі дошкільника з підготовки руки до письма.
  3. Прочитайте дитині казкову повість «В країні сонячних зайчиків» «Притулок маленьких друзів».

Притулок маленьких друзів

(із казкової повісті «В країні сонячних зайчиків)

Жителі однієї країни Ластовинії, рятуючи дітей від хуліганів, відправили їх далеко від дому, де утворилася справжня колонія, яку назвали «Притулок маленьких друзів».

Крім діда Маноцівника та двох старих нянь, що доглядали зовсім маленьких дітей, дорослих у колонії не було. Будували колонію самі діти, без допомоги старших. Керував будівництвом дід Маноцівник.

Проте, чесно кажучи, без добрих помічників діти не впоралися б. А помічники у них були незвичайні.

Старий дресирувальник, мабуть, справді-таки знав мову звірів. Бо серед лісових мешканців у нього виявилося багато друзів. Саме вони й допомагали дітям будувати колонію. Кроти рили ями під фундамент. А каміння на фундамент носили із сусідніх скелястих гір могутні гірські орли. Хвостаті мавпи працювали верхолазами. Бобри валили дерева, обгризаючи стовбури з усіх боків. Дикобрази постачали гострі міцні голки, що правили за цвяхи.

Але найбільше допомагали малим будівельникам добродушні веснянкуваті велетні-слони, що були немов живі підйомні крани. Легко піднімали вони важенні колоди на будь-яку височінь. Без них діти навряд чи змогли б звести стіни великого двоповерхового будинку.

Добре жилося дітям у колонії — спокійно й безпечно. Ніхто їх не кривдив, ніхто не знущався з них. Правда, все їм доводилося робити самим. Самі вони обробляли землю, вирощували фруктові дерева, самі господарювали. Хлопчики працювали в саду і в полі, рубали дрова, носили воду з криниці — тобто виконували всю чоловічу роботу. А дівчатка готували їжу, мили посуд, лагодили одяг, прали білизну. Всім цим керували дід Маноцівник і няні.

Старий дресирувальник навіть влаштовував для них щонеділі циркові вистави, де в основному виступали дресировані звірі, які жили тут же, в лісі, і яких дід Маноцівник за короткий час навчив усіх циркових премудростей. Крім того, Маноцівник показував різні фокуси, а їх він знав безліч. Звичайно, то були чесні, хороші фокуси без усякого там відьмацького чаклунства і шарлатанства. Дід влаштував навіть гурток циркової науки, де вчив усіх, хто бажав робити фокуси і дресирувати звірів.

Одне було негаразд — діти дуже сумували за своїми батьками. Та й тут дід Маноцівник знайшов вихід. Раз на місяць він по черзі таємно приводив батьків у колонію. Батьки гостювали день-два і поверталися назад, щоб не викликати підозри в хуліганців. У колонії для батьків були спеціально відведені кімнати на другому поверсі. А оскільки дід Маноцівник любив порядок і справедливість, він завів книгу, в яку записував батьків, що приходили.

Веснянка

Усіх дітей, що жили в колонії, любив дід Маноцівник, до всіх однаково добре ставився. Але був серед них один хлопчик, з яким найдужче подружився дід і якого обрав своїм першим помічником. Хтозна, може, тому, що це був єдиний хлопчик, до якого не приходили рідні. Батьки та всі родичі його загинули під час повстання проти хуліганців, і хлопчик лишився сиротою.

Йому було дев’ять років, і звали його Веснянка. Кмітливий і моторний, він був улюбленцем усієї колонії. Ніхто ніколи не бачив, щоб він плакав, хоча йому, напевне, часто бувало сумно й гірко. Адже до всіх дітей, хай раз на місяць, та все ж приходять батьки та рідні, а йому навіть чекати нікого…

І, незважаючи на це, Веснянка завжди був усміхнений і веселий. А коли бачив, що хтось із дітей сумує, обов’язково вигадував яку-небудь кумедну штуку, щоб розважити, розвеселити товариша. І співав при цьому таку пісеньку:

Хоч у нас у кожній хаті

Всі руді й веснянкуваті,

Та рудішого за мене

В світі цілому нема.

Я такий рудоголовий,

Рудовіїй, рудобровий,

Що рудою біля мене

Робиться вночі пітьма.

Ви, будь ласка, усміхніться,

Усміхніться — не баріться,

Бо нема нічого краще,

Ніж усміхнене лице.

Ви забудьте всі турботи

І беріться до роботи.

Вам одразу стане краще.

Я кажу вам щиро це.

Я веселу вдачу маю,

Всіх сумних я розважаю.

Всі дуже любили Веснянку.

І навіть лісові друзі діда Маноцівника, птахи й звірі, щиро потоваришували з хлопчиком. Він частував їх ласощами і часто бавився з ними.

Найближчими Веснянчиними друзями були слон Бреус і мавпа Мандрика. Клаповухий велетень Бреус, коли будували колонію, працював бригадиром слонів-кранівників і ще тоді подружив з Веснянкою. Сидячи на спині Бреуса, Веснянка подавав команди, і слон точно виконував їх. У парі з ними працювала й мавпа-верхолаз Мандрика. Їхня дружба міцніла з кожним днем. Коли будівництво закінчилося, слон Бреус і мавпа Мандрика почали виступати в цирку діда Маноцівника; у вільний час Бреус катав дітей на своїй широченній спині, а Мандрика смішила їх різними витівками.

Дід Маноцівник іноді дозволяв Веснянці невеликі мандрівки з Бреусом та Мандрикою в нетрі лісу. Хлопчик сідав слонові на спину, поряд із ним умощувалась мавпа, і Бреус, мов танк, продирався крізь тропічні хащі. То були цікаві, захоплюючі подорожі. Які чудернацькі рослини бачив Веснянка, яких дивовижних звірів зустрічав! Тут були квітки, на пелюстках яких міг спокійнісінько вмоститися здоровецький дорослий дядько, і манюні пташки завбільшки з велику муху, гігантські ящірки завдовжки два метри і дерева, не вищі за траву…

Кожна нова подорож приносила хлопцеві нову радість — він дуже любив природу.

Одного разу троє друзів вирушили до лісу. Веснянці було весело, він наспівував пісеньку:

Гей, веснянки мої,

Ви ще й досі, ви ще й досі

У мене на носі.

Слон Бреус теж був у доброму настрої і бадьоро біг, махаючи хоботом. Вони навіть не помітили, що одійшли далеко від колонії…

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *